Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü - Aynur TEZGÖR

Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü

Aynur TEZGÖR (Şb.Md. V.)

Telefon: 0224 716 36 64

Fax: 0224 716 30 05

E-Posta: aynur.tezgor@bursa.bel.tr

Adres:Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi E Blok /OSMANGAZİ- BURSA

Özgeçmiş

Personel Durumu

Memur

Sözleşmeli

İşçi

BİNTED

Hizmet Alımı

Toplam

4

0

0

175

410

589

 

Sunulan Hizmetler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi BUSMEK, Bursalılara, yurtiçi ve yurtdışındaki paydaşlarına, "Hayat Boyu Öğrenmeyi" esas alan yaygın eğitim ilkeleriyle ücretsiz eğitimler sunmaktadır. Hizmet kapsamında bugüne kadar yaklaşık 300.000 Bursalıya eğitim imkânı sunan BUSMEK; mesleki ve teknik eğitimlerden sanat eğitimlerine, bilişim teknolojilerinden kişisel gelişim eğitimlerine, yabancı dilden müzik eğitimlerine kadar pek çok farklı alanda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Eğitimler sonunda kursiyerler Millî Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ve BUSMEK katılım belgeleri ile belgelendirilmektedir.

 1. Yükseköğretime Hazırlık Kursları (YKS)

5580 Sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu kapsamında; Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan İş birliği Protokolü çerçevesinde Eğitim Merkezlerimizde Lise ve Üniversite Sınavlarına hazırlık kursları kapsamında ücretsiz eğitim hizmetleri verilmektedir.

5 (beş) merkezde (Naim Süleymanoğlu, Hürriyet Sınava Hazırlık Merkezi, Vakıf Bera Sınava Hazırlık Merkezi ve Orhangazi Sınava Hazırlık Merkezi ve Dijital Eğitim Merkezi olmak üzere) hafta içi ve hafta sonu grupları şeklinde eğitim verilmektedir.

Ayrıca maddi imkânsızlık ve ulaşım sorunları nedeniyle hali hazırda hizmette olan merkezlerimize ulaşamayan öğrenciler için uzaktan (online) eğitim sistemi ile ulaşılmaktadır.

 1. Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Bursa ipeği yeniden hayat buluyor” projesi kapsamında, 2015 yılında “Talimhane” bölgesine “Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi” açılmıştır. Türkiye’de ilk ve tek olan yerli kozadan yerli ipek sadece Bursa’da üretilmektedir. Mevcut çalışmayla dut ağacı ekiminden eski ipek atölyelerinin parlak günlerine döndürülmesine kadar Bursa’da ipekböcekçiliği tekrar zirveye taşınması hedeflenmektedir.

Umurbey İpek Üretim ve tasarım merkezindeki faaliyetlerin yanında, Büyükorhan ilçesi; Kınık, Sarnıç ve Karaağız mahalleleri ile Keles ilçesi; Sorgun mahallesinde ipek üretimi ve halı dokuma atölyeleri hizmet vermektedir.

 1. Sağlıklı Yaşam Hizmetleri (Diyetisyen ve Spor)

Sağlıklı yaşam için yeni bir hizmeti daha hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, obeziteye bağlı gelişebilecek olan kronik hastalık risklerini en aza indirgemek, kadınların sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için ücretsiz diyetisyen hizmeti uygulaması hayata geçirilmiştir. Kadınlarımıza sağlıklı, yeterli, dengeli ve bilinçli bir biçimde beslenmeleri adına yol gösterileceği programda, beslenme konusunda da doğru bilgiler verilip yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Ücretsiz diyetisyen hizmeti ile 6 (altı) merkezde (Yıldırım Mimar Sinan Sosyal Yaşam Merkezi, Osmangazi Yeni Karaman Mesleki Eğitim Merkezi, Osmangazi Merinos Kurs Merkezi, Nilüfer Beşevler Kurs Merkezi, Karacabey Kurs Merkezi ve Mustafakemalpaşa Kurs Merkezi) katılımcılara danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sağlıklı yaşam hizmetleri kapsamında bireylerin hareket kabiliyetlerinin artırılması yoluyla zihinsel ve fiziksel yönden sağlıklı bireyler yetiştirilmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlenen aerobik, fitness ve zumba gibi spor eğitimleri ile katılımcılara Adalet Kurs Merkezi ve Mustafakemalpaşa Kurs Merkezlerinde ücretsiz spor hizmeti sunulmaktadır.

 1. Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezleri

Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezlerinin en temel amacı okul öncesi eğitim hizmeti alamayan çocuklara ücretsiz eğitim olanağı sağlamaktır. Merkezlerimizde Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olarak 48-68 aylık çocuklara eğitim verilmektedir. Merkezlerimizde sabah ve öğlen olmak üzere ikili sistemde eğitim hizmeti sunulmaktadır. Her merkezimizde bir adet yemekhane bulunmaktadır. Her gün sabah grubuna kahvaltı ve öğle grubuna ikindi öğünü ücretsiz olarak verilmektedir. Her öğrencimizin çanta, kırtasiye malzemeleri ve eğitim setleri de Belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Merkezlerimizde Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına ek olarak “Şehrim Bursa” temalı kültürel-eğitim modeli uygulanmakta ve çocuklara yaşadıkları şehrin kültürel, tarihi ve manevi değerleri de öğretilmektedir.

 1. Vatandaşların bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini sağlamaya yönelik; özel öğretim, kişisel gelişim, yetenek, sanat ve mesleki eğitim hizmetlerini günün teknolojik gelişmelerine uygun olarak yürütmek,
 2. İl Millî Eğitim Müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak iş birliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açmak,
 3. Belediye Başkanlığı tarafından çeşitli ülkelerde kültür, sanat ve eğitim alanında yapılacak iş birliği anlaşmalarını ve programlarını hazırlamak ve uygulamak, el sanatlarını tanıtmak ve geliştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası sergi ve etkinliklere katılmak,
 4. El ürünlerinin üretimi ve sanatsal çalışmalar için plan ve programlar hazırlayarak atölyeler kurmak,
 5. Kadınlar, çocuklar, engelli gruplar ve dezavantajlı bölgeler için ilgi ve ihtiyaçlara yönelik eğitim hizmetleri yürütmek,
 6. Aile danışmanlık hizmetlerini yürütmek, bu alanda merkezler oluşturmak,
 7. Kentlileşme sürecinde; çocuklar ve kadınlara yönelik, milli ve manevi değerlerle donatılmış sosyal, kültürel, eğitsel ve sanatsal faaliyetlerin yürütüldüğü merkezler kurmak, işletmek,
 8. Hayat Boyu Öğrenme hizmetlerini yürütmek amacıyla yönetmelik ve ihtiyaç halinde yönergeler hazırlamak.

Personel Durumu

Memur

Sözleşmeli

İşçi

BİNTED

Hizmet Alımı

Toplam

4

0

0

175

410

589

 

HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER TAMAMLANMA SÜRESİ (EN GEÇ)
Bursa Sanat Ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK)

Kursiyer Adaylarının; BUSMEK Web Sitesindeki (www.busmek.bursa.bel.tr) Online Başvuru Bölümündeki Başvuru Formunu Doldurarak Başvuru İşlemini Gerçekleştirmeleri

10 dk.
Örgün Eğitime Destek Kursları

Kursiyer Adaylarının; BUSMEK web sitesindeki (www.busmek.bursa.bel.tr) Online Başvurusu

Kesin Kayıt İşlemi İçin Seviye Tespit Sınavı

10 dk- 1 saat 15 dk.
Anakucağı Merkezleri

Kursiyer Adaylarının; BUSMEK web sitesindeki (www.busmek.bursa.bel.tr) Online Başvurusu

Kesin Kayıt İşlemi İçin SMS İle Bilgilendirme, Merkeze Davet Edilmesi 

10-15 dk.

1.      Bursa Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (BUSMEK) Yönetim Binası

Adres

: Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi – F Blok Osmangazi/ BURSA

Tel

: (224)254 30 30

e-posta

busmek@bursa.bel.tr

Web

: http://busmek.bursa.bel.tr/kategori/kurs-merkezleri

 

 

2.      Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezleri

Adres

: Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi – F Blok Osmangazi/ BURSA

Tel

: 444 16 00 (Dâhili:3073/3077)

e-posta

: anakucagi@bursa.bel.tr

 

 

...