Tarımsal Amaçlı Meteoroloji İstasyon Verileri

Responsive image

Hastalık zararlı tahmin ve erken uyarı sistemleri, bitki sağlığında hastalık ve zararlılarla mücadelede iklim verilerinden yararlanılarak ilaçlama zamanlarını tam olarak doğru belirleyen sistemlerdir. İstasyonlarda; Hava sıcaklığı, bağıl nem, yağmur, yaprak ıslaklığı, rüzgar hızı, hava nemi, yağış, toprak nemi, toprak sıcaklığı ve rüzgar hızı gibi değerler ölçülmektedir.

Son yıllardaki iklimsel değişiklikler ile hastalıklarda artışlar gözlenmekte olup bu iklimsel değişikliklerden dolayı ilaçlama zamanlamalarında da değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Tarımsal hastalık, zararlı tahmini ve erken uyarı sistemleri, bitki sağlığında hastalık ve zararlılarla mücadelede iklim verilerinden yararlanılarak ilaçlama zamanlarını tam olarak doğru belirleyen sistemlerdir.

Sistemin, tarımsal üretimde verimlilik, az ilaç kullanımı, insan sağlığı ve çevrenin korunması, işgücü tasarrufu, aşırı ilaç kullanımının önlenmesi, ilaç ve işçilik maliyetinin azaltılması, biyolojik dengenin korunması, ilaçlara karşı direnç oluşumunun önlenmesi, ürün kalitesinin yükseltilmesi gibi faydaları bulunmaktadır.