Engelli ve Yaşlı Hizmetleri

Yaşlı Hizmetleri

Hizmetin Sunulduğu Birim

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Huzurevi Şube Müdürlüğü

 

Hizmet Hakkında Genel Bilgiler

Huzurevi Şube Müdürlüğü bünyesinde, 60 yaş üstü sağlıklı yaşlılarımıza yönelik olarak aşağıdaki hizmetler üretilmektedir.

1- Sağlık servisi hizmetleri

Huzurevi sağlık servisinde acil tıp teknisyeni, sağlık memuru ve hemşireler vardiya sistemiyle haftanın yedi günü yirmi dört saat görev yapmaktadır.

2- Sosyal servis hizmetleri

Sosyal serviste görevli meslek elemanları (sosyal çalışmacı, psikolog, sosyolog) huzurevine yapılan başvuruları sosyal inceleme yaparak değerlendirmekte ve ilgili mevzuat kapsamında durumu uygun bulunan yaşlılar Belediye Encümeninin kararıyla huzurevine yerleştirilmektedir.

3- Bakım ve temizlik servisi hizmetleri

Huzurevinde yaşlıların genel bakım ve temizliği ile kullanım alanlarının hijyeni deneyimli personel ile sağlanmaktadır. Günün her saati üç vardiya şeklinde çalışan personel, yaşlıların vücut bakımlarını ve kontrolünü yaparak temiz kalmalarını sağlamakta, düzenli olarak banyolarını yaptırmaktadır.

4- Mutfak servisi hizmetleri

Huzurevinde yaşlıların üç öğün ve ara öğünlerde beslenmeleri yaş, sağlık, günlük kalori ihtiyaçları gibi hususlar dikkate alınarak gıda mühendisi ve diyetisyen kontrolünde sağlanmaktadır. Yaşlıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı diyet menüleri (tuzsuz, şekersiz, protein diyeti vb.) uygulanmakta, diyabetli yaşlılar için ayrıca yiyeceklerin bir bölümü diyabetik olarak hazırlanmaktadır.

5- Halkla ilişkiler ve organizasyon servisi hizmetleri

Yaşlıların huzurlu ve sağlıklı zaman geçirmeleri, bulundukları ortama aidiyet duygularının gelişmesi, bireysel yeteneklerinin desteklenmesi, sosyal yaşamla olan bağlarının güçlendirilmesi ve boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmeleri için eğitsel, sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verilmektedir.

6- Kişisel bakım hizmetleri

Yaşlılar için kuaförlük hizmeti verilmektedir.