Engelli ve Yaşlı Hizmetleri

Engelli Hizmetleri

Hizmetin Sunulduğu Birim

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Engelliler Şube Müdürlüğü (Engelliler Şube Müdürlüğü (bursa.bel.tr))

 

Hizmet Hakkında Genel Bilgiler

Engelliler Şube Müdürlüğü bünyesinde, Bursa il sınırları içerisinde yaşayan tüm engelli bireyler ve ailelerine yönelik olarak aşağıdaki hizmetler üretilmektedir.

1- Danışmanlık, Yönlendirme, Rehberlik Hizmetleri

Engelliler Şube Müdürlüğüne başvuran özel gereksinimli birey ve yakınlarına, Belediyemizin hizmetleri, diğer Kamu kurum ve kuruluşlarının sunduğu hizmetler ve engelli haklarına dair bilgiler verilmekte, rehberlik ve danışmanlık yapılmaktadır.

Engelli Hakları Kitapçığı 2022 için tıklayınız...

2- Eğitim / Kurs Hizmetleri

Özel gereksinimli bireylerin sosyal aktivitelere katılımlarını sağlamak, çeşitli branşlarda mesleki becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, halk nezdinde farkındalık oluşturarak toplumun özel gereksinimli bireylerin haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak üzere eğitim / kurs hizmetleri verilmekte ve engellilerin sosyal entegrasyonlarına destek olunmaktadır.

Eğitim hizmetleri çerçevesinde bilgisayar, İngilizce, jimnastik, resim, müzik, diksiyon, halk oyunları vb. dersler verilmektedir.

Bireysel eğitimlerin dışında özel gereksinimli bireylere, müzik ve ritim duygusu kazandırarak sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla otizmli çocuklar ve annelerine yönelik “Bizim Gençler Ritim Grubu” ve “Müziğin Rengi Mavi Korosu” çalışmaları yürütülmektedir.

3- Sosyal Destek Hizmetleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Destek Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca; Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ikamet edip, sosyo-ekonomik yetersizlikten dolayı korunmaya, bakıma ve yardıma ihtiyaç duyan kişi ve gruplara götürülecek her türlü sosyal hizmet ve destek faaliyetleri ile ulusal ve uluslararası alandaki doğal afet, terör ve savaş durumlarında yapılacak insani yardımların yürürlükteki mevzuat doğrultusunda planlanması, koordinasyonu ve yürütülmesi sağlanır.

Bu kapsamda; işitme cihazı, takip cihazı, protez-ortez, manuel / akülü tekerlekli sandalye tedariki, hasta yatağı, hasta bezi, solunum cihazı, Çölyak hastalık desteği, tıbbi reçeteli beslenme desteği, Kart16 Sosyal Destek Kartı, gıda ve afet durumlarında ev eşyası yardımlarıyla özel gereksinimli ihtiyaç sahipleri desteklenir.

4- Elektronik Takip Cihazı Hizmeti

Elektronik takip cihazı; alzheimer, zihinsel engelli ve otizmli kişilerin veli ya da vasileri tarafından elektronik ortamda takiplerinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Belediyemiz tarafından ücretsiz sağlanan bu hizmette Türkiye’nin her yerinden takibin yapılmasını sağlayan GPRS sistemi kullanılmaktadır.

5- Akü Şarj Dolum İstasyonları Hizmeti

Akü Şarj Dolum İstasyonları, akülü araç kullanan özel gereksinimli bireylerin günlük hayata katılımlarına ve sosyalleşmelerine destek olmakta aynı zamanda kentin kamusal alanlarında karşılaşabilecekleri engellerden birini ortadan kaldırmak amacına hizmet vermekte olup bağımsız olarak bir yerden bir yere sorunsuz ulaşımı mümkün kılmaktadır.

6- Şehir İçi Ulaşım Desteği Hizmeti

Akülü / manüel araç kullanan özel gereksinimli bireyler, kamu kurum ve kuruluşlarına ulaşım desteğine ihtiyaç duymaları halinde engelli rampalı araç hizmetimizden yararlanmaktadırlar.

Hizmet kapsamında 2 adet liftli engelli aracı mevcuttur. Araçlarımız 17 İlçeye hizmet vermektedirler.

7- Engelli Araçları Tamir ve Bakım Atölyesi Hizmetleri

Ortopedik engelli bireylerin ulaşım özgürlüğünün kısıtlanmaması amacıyla, tekerlekli sandalyelerinin tamir / bakımı, akü değişimi ve sosyo-ekonomik yoksunluk yaşayan özel gereksinimli bireylerin yedek parça ihtiyaçları 17 ilçeyi kapsayacak şekilde Sürekli Engelsiz Yol Yardım Hizmetleri (SEYYAH) araçlarımız vasıtasıyla öncelikle ikamet adreslerinde, gerekli hallerde Şube Müdürlüğümüzde ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

8- Erişilebilirlik Hizmetleri

Özel gereksinimli vatandaşlarımızın kamuya açık tüm alanlardan (toplu taşıma araçları, açık alanlar, binalar vb.) engelli olmayan diğer vatandaşlar gibi eşit olarak yararlanmaları amaçlanmaktadır. Erişilebilirlik Komisyonu kurularak koordinasyon çalışmalarına başlanmış olup, yerinde tespitlerle oluşturulan raporlar üzerinden dönüşümün ve iyileştirmenin sağlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda saha inceleme çalışması ve raporlama faaliyetleri yerine getirilmektedir. İlçe Belediyeleri ve diğer kamu kurumları arasında da eşgüdüm ve koordinasyon çalışmaları yürütülmektedir. 

9- Sosyal-Kültürel ve Sportif Hizmetler

Engelsiz Plaj; Özel gereksinimli bireylerin güvenle denize girebilmeleri amacıyla Mudanya-Güzelyalı sahilinin engelli erişimine uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır. Engelsiz Sahil; giyinme kabinleri, özel araçlar, rampalar, engelli tuvaletleri ile ortopedik engelli bireylere hitap edecek şekilde erişilebilir olarak tasarlanmıştır. Benzer şekilde, sahillerimizin özel gereksinimli vatandaşlarımızın kullanımına uygun hale getirilmesi konusunda düzenlemelerin devam etmesi ve farklı sahillerin açılması planlanmaktadır. 

Engelsiz Turizm; Özel gereksinimli çocuk ve ailelerinin de Bursa’nın değerlerini yakından tanımalarına imkân sağlayarak motivasyonlarını arttırmak, Bursa’nın tarih ve kültürünü öğretmek, kentlilik bilinci oluşturmak ve iletişim becerilerini artırmak hedeflenmektedir.

STK Koordinasyon Çalışmaları; Engelli Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen düzenli koordinasyon toplantıları ile özel gereksinimli bireylere yönelik gerçekleştirilmesi planlanan proje ve hedefler görüşülmektedir.

Önemli Gün ve Haftalar / Farkındalık Çalışmaları; Farklı engel guruplarındaki bireylerin yaşadıkları sorunları şehrimizdeki tüm fertleriyle paylaşarak farkındalık oluşturmak amacı ile önemli gün ve haftalarda bir dizi etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Karacaali Yaz Kampı; Özel gereksinimli birey ve ailelerinin yaz döneminde çeşitli sosyal etkinlikler ile kaliteli zaman geçirebilecekleri yaz kampımız 2018 yılından bu yana sürdürülmektedir. Kamp süresince yüzme, kano, okçuluk, ebru ve çeşitli alanlarda atölye etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Engelsiz Spor; Sporun, özel gereksinimli bireyin kendi beceri ve yeteneklerine olan inancını artırarak, özgüven gelişimine yardımcı olduğu bilinmektedir. Engelsiz spor faaliyetleri özel gereksinimli bireylerin sportif çalışmalarını desteklemek amacı ile yıl boyunca birçok branşta gerçekleştirilmektedir.