Engelli ve Yaşlı Hizmetleri

Engelli Hizmetleri

Hizmetin Sunulduğu Birim

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Engelliler Şube Müdürlüğü (Engelliler Şube Müdürlüğü (bursa.bel.tr))

 

Hizmet Hakkında Genel Bilgiler

Engelliler Şube Müdürlüğü bünyesinde, Bursa il sınırları içerisinde yaşayan tüm engelli bireyler ve ailelerine yönelik olarak aşağıdaki hizmetler üretilmektedir.

1- Danışmanlık, Yönlendirme, Rehberlik Hizmetleri

Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne başvuran özel gereksinimli bireyler ile yakınlarının kendilerine verilen tüm haklar, Belediyemiz tarafından sunulan hizmetler ve nasıl faydalanacakları konusunda bilgilendirilmektedir.

Engelli Hakları Kitapçığı 2024 için tıklayınız..

2- Eğitim / Kurs Hizmetleri

Özel gereksinimli bireylerin sosyal aktivitelere katılımlarını sağlamak, çeşitli branşlarda mesleki becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, toplumun farkındalığını artırarak özel gereksinimli bireylerin haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, aynı zamanda sosyal entegrasyonlarına destek olmak amacıyla her engel grubuna yönelik eğitimler, kurslar, etkinlikler düzenlenmektedir.

Bireysel eğitimlerin dışında özel gereksinimli bireylere, müzik ve ritim duygusu kazandırarak sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla otizmli çocuklar ve annelerine yönelik ‘’Halk Oyunları Grubu‘’ ve “Müziğin Rengi Mavi Korosu” çalışmaları yürütülmektedir.

3- Sosyal Destek Hizmetleri

    Bursa il sınırları içerisinde ikamet eden sosyo-ekonomik yoksunluk çeken özel gereksinimli birey ve ailelerinin temel nitelikteki sosyal ve ekonomik çözümünde yardımcı olmak amacı ile sürdürülen sosyal destek hizmetlerini kapsamaktadır. www.bursa.bel.tr adresinden online olarak yapılan tıbbi malzeme talepleri ( Hasta Yatağı ve Karyolası, Akülü Tekerlekli Sandalye, Manuel Tekerlekli Sandalye vb.) başvuru sırasına göre düzenlenip, Sosyal Destek Yönetmeliği uyarınca incelenerek karara bağlanıp, malzeme temin ve teslimine ilişkin çalışmalar yürütülmektedir.

4- Akü Şarj Dolum İstasyonları Hizmeti

Akülü tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin günlük hayata katılımlarına ve sosyalleşmelerine destek olmakla birlikte kentin kamusal alanlarında karşılaşabilecekleri engellerden birini ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirilmiştir. (Bursa Büyükşehir Belediyesi, Merinos AKKM,  Orhangazi Belediyesi, Mustafakemalpaşa Belediyesi, , Karacabey Belediyesi, Bursa Yeni Adliye Binası, Bursa Eski Adliye Binası, Bursa Şehir Hastanesi, Uludağ Üniversitesi, Bursa Millet Bahçesi, Mihraplı Parkı, Bursa Otobüs Terminali, Acemler Metro İstasyonu, Osmangazi Metro İstasyonu ,Şehreküstü Metro İstasyonu, Arabayatağı Metro İstasyonu, Emek Metro İstasyonu, Gürsu Metro İstasyonu, Mudanya Güzelyalı Yürüyüş Yolu, Mudanya BUDO, Gemlik Sahil Meydanı,) Şehrin farklı noktalarında toplam 21 adet cihaz bulunmaktadır.

5- Şehir İçi Ulaşım Desteği Hizmeti

    Lift donanımlı araçlarımız 17 ilçeyi kapsayacak şekilde, akülü / manuel tekerlekli sandalye kullanan ortopedik engelli bireylerin talepleri doğrultusunda kamu kurum kuruluşları ve hastane nakillerine ihtiyaç duyulması halinde randevulu olarak tahsis edilmektedir

6- Engelli Araçları Tamir ve Bakım Atölyesi Hizmetleri

     Ortopedik engelli vatandaşlarımızın ulaşım özgürlüğünün kısıtlanmaması amacıyla, sosyo-ekonomik yoksunluk yaşayan özel gereksinimli bireylerin yedek parça ihtiyaçları tekerlekli sandalyelerinin tamir / bakımı, akü değişimi dahil 17 ilçeyi kapsayacak şekilde Sürekli Engelsiz Yol Yardım Hizmetleri (SEYYAH) araçlarımız vasıtasıyla öncelikli olarak adreslerinde, gerekli hallerde müdürlüğümüz atölyesinde manuel ve akülü araçları tamir, bakım, yedek parça ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanmaktadır. 

8- Erişilebilirlik Hizmetleri

Özel gereksinimli vatandaşlarımızın kamuya açık tüm alanlardan (toplu taşıma araçları, açık alanlar, binalar vb.) engelli olmayan diğer vatandaşlar gibi eşit olarak yararlanmaları amaçlanmaktadır. Erişilebilirlik Komisyonu kurularak koordinasyon çalışmalarına başlanmış olup, yerinde tespitlerle oluşturulan raporlar üzerinden dönüşümün ve iyileştirmenin sağlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda saha inceleme çalışması ve raporlama faaliyetleri yerine getirilmektedir. İlçe Belediyeleri ve diğer kamu kurumları arasında da eşgüdüm ve koordinasyon çalışmaları yürütülmektedir. 

9- Sosyal-Kültürel ve Sportif Hizmetler

Engelsiz Plaj; Özel gereksinimli bireylerin güvenle denize girebilmeleri amacıyla Mudanya-Güzelyalı sahilinin engelli erişimine uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır. Engelsiz Sahil; giyinme kabinleri, özel araçlar, rampalar, engelli tuvaletleri ile ortopedik engelli bireylere hitap edecek şekilde erişilebilir olarak tasarlanmıştır. Benzer şekilde, sahillerimizin özel gereksinimli vatandaşlarımızın kullanımına uygun hale getirilmesi konusunda düzenlemelerin devam etmesi ve farklı sahillerin açılması planlanmaktadır. 

Engelsiz Turizm; Özel gereksinimli çocuk ve ailelerinin de Bursa’nın değerlerini yakından tanımalarına imkân sağlayarak motivasyonlarını arttırmak, Bursa’nın tarih ve kültürünü öğretmek, kentlilik bilinci oluşturmak ve iletişim becerilerini artırmak hedeflenmektedir.

STK Koordinasyon Çalışmaları; Engellilik alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen düzenli koordinasyon toplantıları ile özel gereksinimli bireylere yönelik gerçekleştirilmesi planlanan proje ve hedefler görüşülmektedir.

Önemli Gün ve Haftalar / Farkındalık Çalışmaları; Farklı engel guruplarındaki bireylerin yaşadıkları sorunları şehrimizdeki tüm fertleriyle paylaşarak farkındalık oluşturmak amacı ile önemli gün ve haftalarda bir dizi etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Engelsiz Spor; Sporun, özel gereksinimli bireyin kendi beceri ve yeteneklerine olan inancını artırarak, özgüven gelişimine yardımcı olduğu bilinmektedir. Engelsiz spor faaliyetleri özel gereksinimli bireylerin sportif çalışmalarını desteklemek amacı ile yıl boyunca birçok branşta gerçekleştirilmektedir.