Karagöz Sinema Atölyesi

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri

Karagöz Sinema Atölyesi

KARAGÖZ SİNEMA ATÖLYESİ

Türkiye’de ilk kez bir belediye tarafından gerçekleştirilen bir proje olma özelliği ile Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından “Sinemaya Seyirci Kalmayın” sloganıyla yola çıkılarak 2012 yılında kuruldu.

Karagöz sinema atölyesinde, oyunculuk, film yapım ve senaryo dallarında, uzman akademisyenlerin yanı sıra, tanınmış oyuncu, senarist ve yönetmenler katılımı ile Bursalı sinemaseverlere eğitimler verilmektedir.  

Bursa merkez ve ilçelerinde, özellikle sinemaya gidemeyen çocukların da film izlemesi için, sinema, ayaklarına götürülmektedir. 

Tayyare kültür merkezinde de her yıl düzenli film gösterimleri, özel gösterimler ve çeşitli filmlerin galaları yapılmaktadır. Ayrıca, yazları açık hava sinemaları ve araç sinemaları ile de sinema, şehrin her yerine yayılmaktadır.  

Atölye kapsamında, liselerde oluşturulan sinema kulüplerinde, öğrencilere sinema eğitimleri verilerek, kendi yazdıkları senaryoları, yine kendileri canlandırmaktadırlar. Böylece sinema ve set ortamını deneyimleyerek o heyecana ortak olmaları sağlanmaktadır. Ortaya çıkardıkları filmler ise Bursa Büyükşehir Belediyesi karagöz sinema atölyesi liseler arası sinema kulüpleri şenliğinde gösterilmektedir.

Bursa, gerek film çekim mekânlarının güzelliği, gerek alt ve üst yapı imkânlarının çokluğu ile Kültür Bakanlığı tarafından doğal plato olan illerden biri seçilmiştir.  Bu özelliği ile de sinemaya ev sahipliği yapmaktadır. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz sinema atölyesi, Uluslararası film festivali çalışmalarını başlatmanın yanı sıra, Bursa da film çekenlere destek olup onların yanında yer almaktadır. Sadece profesyonel sinemacılar değil,  yapılan kısa film yarışmalarıyla, profesyonel olmak isteyen amatör sinemacılar da desteklenmeye devam etmektedir.

Karagöz sinema atölyesi çalışmalarını takip etmek ve etkinlikler ile ilgili bilgi almak için    http://sinema.bursa.bel.tr ve www.karagozsinemaatolyesi.com