Engelli Hizmetleri

Engelli Hizmetleri

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü bünyesinde, İlimizde yaşayan tüm engel guruplarına yönelik olarak aşağıdaki hizmetler üretilmektedir.

1- Danışmanlık, Yönlendirme, Rehberlik Hizmetleri

Engelliler Şube Müdürlüğüne başvuran engelli birey ve yakınlarına; Belediyemizin hizmetleri, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sunduğu hizmetler ve engelli haklarına dair bilgiler verilmekte, rehberlik ve danışmanlık yapılmaktadır.

2- Eğitim/Kurs Hizmetleri

Engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımlarını sağlamak, mesleki becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak, halk nezdinde engellilik durumuyla ilgili farkındalık oluşturarak toplumun engelli haklarını gözeten duyarlı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmak, engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek üzere eğitim/kurs hizmetleri verilmekte, bu vesileyle engelli bireylerin hem sosyal becerileri geliştirmekte hem de çeşitli branşlarda eğitimlerine ve sosyal entegrasyonlarına destek olunmaktadır.

Eğitim hizmetleri çerçevesinde bilgisayar, ingilizce, jimnastik, resim, müzik, diksiyon, halk oyunları vb. dersler verilmektedir.

Engelli bireylere, müzik ve ritim duygusu kazandırarak sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla otizmli çocuklar ve annelerine yönelik “Bizim Gençler Ritim Grubu” ve “Müziğin Rengi Mavi Korosu” çalışmaları yürütülmektedir.

3- Sosyal Yardım Hizmetleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardımlar Yönetmeliği uyarınca; Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ikamet edip, sosyo-ekonomik yetersizlikten dolayı korunmaya, bakıma ve yardıma ihtiyaç duyan kişi ve gruplara götürülecek her türlü sosyal hizmet ve yardım faaliyetleri ile ulusal ve uluslararası alandaki doğal afet, terör ve savaş durumlarında yapılacak insani yardımların yürürlükteki mevzuat doğrultusunda planlanması, koordinasyonu ve yürütülmesi sağlanır.

Bu kapsamda; işitme cihazı, takip cihazı, protez-ortez, manuel/akülü tekerlekli sandalye tedariki, hasta yatağı, hasta bezi, solunum cihazı, glutensiz gıda, Kart16, gıda ve afet durumlarında ev eşyası yardımlarıyla engelli ihtiyaç sahipleri desteklenir.

4- Elektronik Takip Cihazı Hizmeti

Elektronik takip cihazı; alzheimer, zihinsel engelli ve otizmli kişilerin veli ya da vasileri tarafından elektronik ortamda takiplerinin yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Belediyemiz tarafından ücretsiz sağlanan bu hizmette Türkiye’nin her yerinden takibin yapılmasını sağlayan GPRS sistemi kullanılmaktadır.

5- Akü Şarj Dolum İstasyonları Hizmeti

Akü Şarj Dolum İstasyonları, akülü araç kullanan engelli bireylerin günlük hayata katılımlarına ve sosyalleşmelerine destek olmakta aynı zamanda kentin kamusal alanlarında karşılaşabilecekleri engellerden birini ortadan kaldırmak amacına hizmet vermekte olup bağımsız olarak bir yerden bir yere sorunsuz ulaşımı mümkün kılmaktadır.

6- Şehir İçi Ulaşım Desteği Hizmeti

Akülü/manüel araç kullanan engelli bireyler, kamu kurum ve kuruluşlarına ulaşım desteğine ihtiyaç duymaları halinde engelli rampalı araç hizmetimizden yararlanmaktadırlar.

Hizmet kapsamında 2 adet (2+2) liftli engelli aracı mevcuttur. Araçlarımız 17 İlçeye hizmet vermektedirler.

7- Engelli Araçları Tamir ve Bakım Atölyesi Hizmetleri

Sosyoekonomik yoksunluk yaşayan engelli bireylerin ulaşım özgürlüğünün kısıtlanmaması amacıyla tekerlekli sandalyelerinin tamir/bakımı, akü değişimi ve yedek parça ihtiyaçları 17 ilçeyi kapsayacak şekilde ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

8- Erişilebilirlik Hizmetleri

Engelli vatandaşlarımızın kamuya açık tüm alanlardan (toplu taşıma araçları, açık alanlar, binalar vb.) engelli olmayan diğer vatandaşlar gibi eşit olarak yararlanmaları amaçlanmaktadır. Erişilebilirlik Komisyonu kurularak koordinasyon çalışmalarına başlanmış olup, yerinde tespitlerle oluşturulan raporlar üzerinden dönüşümün ve iyileştirmenin sağlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda saha inceleme çalışması ve raporlama faaliyetleri yerine getirilmektedir. İlçe Belediyeleri ve diğer kamu kurumları arasında da eşgüdüm ve koordinasyon çalışmaları yürütülmektedir. 

9- Sosyal-Kültürel ve Sportif Hizmetler

Engelsiz Plaj; Engelli bireylerin güvenle denize girebilmeleri amacıyla Mudanya-Güzelyalı sahilinin engelli erişimine uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır. Engelsiz Sahil; giyinme kabinleri, özel araçlar, rampalar, engelli tuvaletleri ile engelli bireylere hitap edecek şekilde erişilebilir olarak tasarlanmıştır. Benzer şekilde, sahillerimizin engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun hale getirilmesi konusunda düzenlemelerin devam etmesi ve farklı sahillerin açılması planlanmaktadır. 

Engelsiz Turizm; Engelli çocuk ve ailelerinin de Bursa’nın değerlerini yakından tanımalarına imkân sağlayarak motivasyonlarını arttırmak, Bursa’nın tarih ve kültürünü öğretmek, kentlilik bilinci oluşturmak ve engelli bireylerin iletişim becerilerini artırmak hedeflenmektedir.

STK Koordinasyon Çalışmaları; Engelli Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen düzenli koordinasyon toplantıları ile engelli bireylere yönelik gerçekleştirilmesi planlanan proje ve hedefler görüşülmektedir.

Önemli Gün ve Haftalar/ Farkındalık Çalışmaları; Farklı engel guruplarındaki bireylerin yaşadıkları sorunları şehrimizdeki tüm fertleriyle paylaşarak farkındalık oluşturmak amacı ile önemli gün ve haftalarda bir dizi etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Karacaali Yaz Kampı; Engelli birey ve ailelerinin yaz döneminde çeşitli sosyal etkinlikler ile kaliteli zaman geçirebilecekleri yaz kampımız 2018 yılından bu yana sürdürülmektedir. Kamp süresince yüzme, kano, okçuluk, ebru ve çeşitli alanlarda atölye etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Yaz Spor Okulları; Sporun, engelli bireyin kendi beceri ve yeteneklerine olan inancını artırarak, özgüven gelişimine yardımcı olduğu bilinmektedir. Engelli bireylerin sportif çalışmalarını desteklemek amacı ile Yaz Spor Okulları faaliyeti gerçekleştirilmektedir.