Bir hafta boyunca gündem; çevre

03 MAYIS 2023

BASIN BÜLTENİ

Bir hafta boyunca gündem; çevre

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, 5-11 Haziran tarihleri arasındaki Dünya Çevre Günü ve Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Temiz Deniz, Temiz Dünya’ temasıyla kamuoyunda çevreyle ilgili farkındalık oluşturulması amacıyla dolu dolu bir program hazırladı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonda, sahillerden yaylalara kadar farklı birçok alanda yapılacak etkinliklerde, Bursalıların çevreye olan hassasiyeti artırılacak. Hafta boyunca, Bursa’da İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konusunda Fikir Geliştirme ve Proje Üretme Yarışması (Ideathon) Ödül Töreni, Çevre Bilinci ve Sıfır Atık Eğitimi, Çocuklara Fidanlık ve Sera Gezileri, Saksıya Çiçek Dikimi, Dalgıçlarla Deniz Dibi Temizliği, Longoz Çevre Gezisi, Marmara Deniz Günü Kıyı Temizliği, Ekolojik Kamp ve Karavan Festivali, Doğa Yürüyüşü, Kütüphanelerde ve Hayvanat Bahçesinde Atölyeler, Resim Sergileri, Mahalle Gönüllüleri ve öğrencilerle Kıyı Temizliği gibi birbirinden farklı ve eğlenceli programlar Bursalılarla buluşacak.

Öğrenciler ve ailelerine yönelik etkinlikler

Özellikle okulların son haftaları olması nedeniyle daha çok öğrencilerin katılımına yönelik etkinlikler ve atölyeler gerçekleştirilecek. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü’nün organizasyonu ile 5-9 Haziran tarihleri arasında Hayvanat Bahçesi'nde "Plastik Atıkların Canlılara Etkileri" Sunumu, 5 ve 9 Haziran’da ‘Deve Kuşu Yumurtasının İleri Dönüşümü’ atölyesi, 6-11 Haziran "Yarın Çok Geç Olabilir" Küresel Isınma ve İklim Değişikliği Temalı Resim Sergisi Açılışı, 6 Haziran Tohum Topu Atölyesi, 7 Haziran Origami Atölyesi, 8 Haziran "Doğadan Sanata" ve "Atık Sayfalar Sanatla Buluşsun" atölyesi yapılacak. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Alipaşa Oyuncak Kütüphanesi’nde 7 Haziran’da ‘Sıfır Atık Geri Dönüşüm Atölyesi, Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi’nde 8 Haziran’da “Yüz Tohum Yüz Çocuk Yüz Dil Kitabını Etkileşimli Okuma ve Tohum Atölyesi” gerçekleştirilecek.

5-9 Haziran tarihleri arasında, Parklar ve Bahçeler Şube Müdürlüğü’nün “Fidanlık ve Sera  Gezi” ve ‘Saksıya Çiçek Dikimi’ yapılacak.

Diğer Etkinlikler

Marmara Deniz Günü Etkinlikleri kapsamında Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Sahil Planlama ve Yapım Şube Müdürlüğü’nün organizasyonu ile 5 Haziran’da Gemlik Limanı’nda ‘Dalgıçlarla Deniz Dibi Temizliği’, 7 Haziran’ da ‘Longoz Ormanları Çevre Gezisi’, 8 Haziran’da ‘Mudanya-Gemlik-İznik-Karacabey sahillerinde eş zamanlı kıyı temizliği yapılacak.

Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Turizm ve Tanıtma Şube Müdürlüğü’nün organizasyonu ile 8 Haziran’da ‘Esence - Tirilye Parkuru Doğa Yürüyüşü’ yapılacak. 9-11 Haziran Harmancık’ da Ekolojik Kamp ve Karavan Festivali gerçekleştirilecek. Çevre Koruma ve Kontrol Başkanlığı Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Şube Müdürlünce çocuklara yönelik geri dönüşüm atölyeleri gerçekleştirilecek.

5 Haziran’da, Tayyare Kültür Merkezi Sami Güner Salonu’nda Bursa Kent Konseyi Ressamlar Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ‘Dünya Çevre Günü’ konulu resim sergisi açılışı yapılacak. Sergi 10 Haziran’a kadar izlenmeye açık olacaktır.

6 Haziran’ da Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda Erikli Millet Kıraathanesinde gençlere yönelik Çevre Bilinci konulu konferansı gerçekleştirilecek.

8 Haziran’ da Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı organizasyonunda BUSKİ Genel Müdürlüğü ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Su Tasarrufu Konulu Resim Yarışmasının Ödül Töreni gerçekleştirilecek.

9 Haziran’da Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı organizasyonunda yürütülmüş olan ‘Bursa’da İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konusunda Fikir Geliştirme ve Proje Üretme Yarışması (Ideathon)" Ödül Töreni, 5 Haziran’ da belediye personeline yönelik Çevre Bilinci ve Sıfır Atık Eğitimi gerçekleştirilecek. Çevre Kontrol Şube Müdürlüğünce 9 Haziran’ da Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi” Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecek. 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

Tarih: 02.06.2023 | Okunma sayısı: 1102


Diğer Haberler

Bursa’nın ‘mutfak kozu’ iyi kullanıldı

Bursa’nın zengin mutfak kültürünü kent turizmine kazandırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi yapılan Gastronomi Festivali...

Devamı...

Voleybol Balkan Kupası’nda start veriliyor

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Voleybol Balkan Kupası 4 Ekim 2023 Çarşamba günü (YARIN) başlıyor.

Devamı...

Sporda yatırım hamlesi hız kesmiyor

Bursa’da gençleri spora yönlendirmek amacıyla kenti yeni yeni spor tesisleriyle donatan Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl’ün Cerrah Mahallesi...

Devamı...

Toplu ulaşımda kalite ve konfor artıyor

Bursa’da toplu ulaşımda standardizasyonu sağlayıp, kalite ve konforun en üst seviyeye çıkarılmasını hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, 69 Gürs...

Devamı...

Karacabey’de altyapıdan sonra üstyapı da yenileniyor

Bursa’nın Karacabey ilçesinde her yağmurdan sonra su taşkınlarının yaşandığı Küçük Sanayi Sitesi’nin altyapısını sil baştan yenileyen Büyükşehir Be...

Devamı...

Ana Kucağı’nda ‘doğada bir gün’

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin okul öncesi eğitimde bir marka haline gelen Ana Kucaklarında eğitim gören minikler, Dünya Çocuk Günü nedeniyle düze...

Devamı...

Kurşunlu sahilinde ikinci etap müjdesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeşil alan düzenlemesi, yürüyüş yolu ve aydınlatma çalışmalarıyla ayrıcalıklı bir kordona dönüşen Ge...

Devamı...

Filament Kavşağı’nda işlem tamam

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları kapsamında Bursa-Mudanya yolu üzerindeki Filament Kavşağı’na yapılan ilave dönüş kolu, bölge tra...

Devamı...

Haber Arşivi