ALTEPE, 'BURSA MARKASI DÜNYADA DOLAŞMALI'

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, günlük hayatta kullanılan kent mobilyaları, araç ve özellikle raylı sistemler alanında Bursa’da üretim yapılıp, satılması gerektiğini savunarak, “Üzerinde Bursa yazan araçların dünyada dolaşmasını istiyoruz. Yapacağımız çalışmalarla en yakın zamanda Bursa’da imal edilmiş vagon ve rayların kullanımına geçeceğiz” dedi.

Makine Mühendisleri Odası tarafından BUTTİM Fuar Merkezi’nde düzenlenen 11. Otomotiv Sempozyumu’nda konuşan Başkan Altepe, Bursa’nın kimlikli bir kent olduğunu hatırlatarak, bu özelliğin daha iyi kullanılması gerektiğini söyledi. Özellikle otomotiv alanında Türkiye’nin merkezi haline gelen Bursa’nın, bu alandaki gelişimin sağlanması için otomotivdeki teknolojik ve teknik yeniliklerin yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Altepe, “Türkiye, krizleri nasıl aşağını, krizden daha çok güçlenerek nasıl kurtulacağını iyi biliyor. Ancak bunun için özellikle üretim aşamasındaki herkesin nasıl farklı olmamız gerektiğini, yenilikleri nasıl üretim dahil etmemiz gerektiğini konuşmalıyız. Her ne kadar kriz olsa da yerel yönetim olarak bizden yeni sanayi bölgeleri isteniyor. Özellikle otomotiv sektöründen genişleme yönünde talipler geliyor. Bursa’da 3-4 fabrikası olan firmalar daha da büyümek için bizden arazi istiyor. Krizi fırsata dönüştürerek atlatacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“VAGON VE RAYLAR BURSA’DA ÜRETİLECEK”

Kendisinin de makine mühendisi olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, Bursa’nın endüstri, sanayi ve otomotiv sektöründeki gücünü kent hayatına yansıtmak istediklerini dile getirerek, günlük hayatta kullanılan kent mobilyaları, araç ve özellikle raylı sistem alanında üretip yapılması yönündeki düşüncelerine değindi. “Üzerinde Bursa yazan araçlar dünyada dolaşsın istiyoruz” diyen Altepe, bu konuda yapacakları çalışmalarla en yakın zamanda Bursa’da imal edilmiş vagon ve rayların kullanıma geçileceğinin müjdesini verdi.

BAKAN ÇELİK’TEN RAKAMLARLA KRİZ DEĞERLENDİRMESİ
Devlet Bakanı Faruk Çelik, dünyadaki ağır bir finans krizine rağmen, Türkiye'nin hala önemli bir dinamizme sahip olduğunu belirtti. Türkiye'de ayda 600 bin kişinin iş bulabildiğini, 650 bin kişinin de işten çıkartılmasının dinamizmin hangi düzeyde olduğunu görmek açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı döneminde bu ve benzeri rakamları yakından takip ettiğini belirtti.
Her türlü olumsuz şartlara rağmen küresel krizin, talep daralmasının, finans sektöründe yaşanan zorluklara rağmen Türkiye'de krizin diğer ülkelerde hissedildiği gibi hissedilmediğinin altını çizen Bakan Çelik, “Hangi açıdan ele alırsanız alın, isterseniz makro rakamlar düzeyinde alın, isterseniz Türkiye'nin gayri safi milli hasılaya borç oranı açısından alın ve son 6 aydır meydana gelen tüm gelişmeleri ele aldığımızda krizin Amerika'yı, batı ülkelerini ve Avrupa'yı vurduğu gibi Türkiye'yi vurmadığı, ancak Türkiye'nin etkilendiği, etkileneceği, ama Türkiye'nin özellikle finans sektöründe bir tahribat yaşamamasından dolayı, krizin ateşinin geçmişiyle birlikte bu krizden çok daha seri ve diğer ülkelere göre çok daha hızlı çıkacağını ifade ediyoruz. Yoksa krizi reddeden, kabul etmeyen, 'krizle bir bağı yoktur' şeklinde bir ifadede bulunmuyoruz.'' diye konuştu.

“ÖNLEMLER NETİCE GETİRDİ”
Bakan Çelik, 2007 yılında 635 bin araç üretimi gerçekleştirildiğini, bunun bir rekor olduğunu anımsatarak, ''2008'in son çeyreğinde, küresel finansal krizden etkilenme neticesinde bu rakam 622 binlere indi. Yine 2008 yılında 525 bin otomobil ihracatı gerçekleştirildi ve toplam 19,3 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirildi ki bu sektörün önemli bir ihracat sektörü olduğunu da göstermektedir'' diye konuştu.

Bu yılın ilk çeyreğinde, küresel krizin vurduğu, etkilediği otomotiv sektörünün daha fazla tahribat görmemesi için hükümet olarak bazı önlemler aldıklarını anlatan Çelik, şu bilgileri verdi:
''Bunlardan biri ÖTV'deki yüzde 50'lere varan indirim ve bunun yanında 'kısa çalışma ödeneği' diye ifade edilen önlemdir. Bu önlemlerin yanı sıra Eximbank ve 'can suyu kredileri'yle de düşük maliyetli finansman temin imkanı sağlandı. Böylece yine sektörümüz, tam kapasite çalışmaya başladı. Hatta kısa çalışma ödeneği açısından olaya baktığımız zaman Bursa örneğini vermek istiyorum. 443 firma kısa çalışma ödeneğine talepte bulunmuş ve 45 bin işçiyi kapsıyor. 27 bin 500 işçiyi kapsayan 215 firma şu anda kısa çalışma ödeneğinden yararlanmakta. Ama teşviklerden sonra 9 bin 500 işçiyi kapsayan 67 firma, kısa çalışma ödeneği talebinden vazgeçmiştir. Bunun, önlemlerin neticesinde alınan bir tablo olduğunu vurgulamak istiyorum.''

Çelik, krize karşı anlık önlemlerin aldıklarını, almaya devam edeceklerini ifade ederek, ''Kriz gerçekten yüz yılın krizi. Buna hazırlıklarımız vardı. Bizde finansal krize ?????????????????????????q?????????????????????? ?Q       8 ' .   (    ˜Q-    ##,&(?????????dönüşmedi bu kriz. Bizde talep daralması ve istihdama yansıması şeklinde çıktı ve varlığını sürdürmektedir. İstihdama dönük de önlemlerimizi aldık. Yine önümüzdeki dönem için de almaya devam edeceğiz'' dedi.

Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerini, taleplerini açık şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Çelik, buna rağmen ''Sürekli mutluluk dünyada hiçbir zaman olmamıştır'' görüşüne yer verdi.
TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz ise sempozyumun sanayinin ve otomotiv sektörünün her aşamasını etkileyen büyük bir kriz ortamında toplandığını söyledi. Koramaz, Türkiye'nin ihracatının ana pazarı olan AB ülkelerinde talebin krizle birlikte hızla azalmasının, gerçekte sektörün yaşadığı derin bunalımın başlıca nedeni olduğunu kaydetti.

“AR-GE ÇALIŞMALARI ARTIRILARAK ÜRETİLEN BİLGİLER TÜRKİYE İLE PAYLAŞILMALI”
Uludağ Üniversitesi Rektörü Mete Cengiz de, otomotiv sektörünün katma değeri çok yüksek ve ekonomiye etkisi büyük olan bir iş kolu olduğunu belirterek, Türkiye ihracatının 5’te birinin otomotivden sağlandığının altını çizdi. Kalite ve teknoloji bakımından uluslar arası alanda rekabet edebilecek stratejiler geliştirmek gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Cengiz, Arge çalışmalarının üniversite sanayi işbirliği ile geliştirilmesi ve üretilen bilgilerin paylaşılarak tüm Türkiye’ye yayılmasının şart olduğunu belirtti.

SOĞANCI’DAN KRİZ DEĞERLENDİRMESİ
TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, tüm dünyayı derinden sarsan global krizi değerlendirirken, bu krizin son 30 yıldır yaşanan kapitalist küreselleşmenin sonucu olduğunu ileri sürdü. Zenginlerle yoksullar, kadınlarla erkekler arasındaki açığın her gün biraz daha arttığına işaret eden Soğancı, küresel mali krizin önü alınamaz bir şekilde ilerlediğini vurguladı. Krizle birlikte yakın zamana kadar astronomik karlar açıklayan dünyanın birçok çok uluslu şirketlerinin 2008’de iflas gerçeği ile karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Soğancı, “Bu süreç reel sektörü de hızla içine çekmiştir. Kapitalizm 1929’dan bu yana ilk kez bu kadar büyük bir küçülme yaşadı. Asıl problem ise 2009 sonuna kadar halen çalışmakta olan 20 milyon kişinin işini kaybedeceği söyleniyor. Geçen yılın aynı ayına göre işsizlik 385 bin arttı. Lise üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranı yüzde 45’lere ulaştı. Sermaye, borç yükünü devlete yıkmak için her platformda sesini yükseltmeye başladı” diye konuştu.
 

Tarih: 08.05.2009 | Okunma sayısı: 4572

Diğer Haberler

Büyükşehir’de toplu sözleşme sevinci

Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ Genel Müdürlüğü ve belediye iştiraki şirketler ile HAK-İŞ Sendikasına bağlı Hizmet-İş ve Özgüven-Sen sendikaları...

Devamı...

Huzurevi sakinleri, şehit ve gazileri andı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde kalan yaşlılar, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Pınarbaşı Şehitliği’ni ziyaret ederek şehit ve gaziler...

Devamı...

İznik'e 14 milyon TL'lik yatırım

Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, İznik ilçesinde gerçekleştirdiği 14 milyon TL'lik yatırımla, yağmur suyu giderleri ile kanalizasyon ha...

Devamı...

Bursa caddeleri estetikle buluşuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, cadde ve sokaklardaki görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla yaptığı çalışmalar kapsamında Gökdere Batçığı'nı este...

Devamı...

Şehir hastanesi hattında çalışmalar hızlandı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Emek - Şehir Hastanesi hattı inşaatı süresince Mudanya yolunda trafik yoğunluğu yaşanmaması için çalışmaların...

Devamı...

Sanata hayat veren ellere özel festival

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK), 15. yılını “Sanata Hayat Veren Eller” temasıyla hazırladığı Türkiye’nin en bü...

Devamı...

Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı resmen Bursa’da

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek N...

Devamı...

Ayın vatandaşları ödüllendirildi

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Eylül ayı oturumunda topluma örnek davranışlarda bulunan vatandaşlar ödüllendirildi.

Devamı...

Haber Arşivi