Haberler

ZEHİR KUSAN TESİSLERE ARITMA İÇİN SON ŞANS

Font Boyutu

 16 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

ZEHİR KUSAN TESİSLERE ARITMA İÇİN SON ŞANS
-BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ, OVADA ARITMASIZ ÇALIŞARAK ÇEVRE KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN SANAYİ TESİSLERİNE ARITMA KURMALARI İÇİN 1 YIL SÜRE VERDİ.
-BAŞKAN ALTEPE, ARITMA TESİSİ KURMA YOLUNDA ÇALIŞMA BAŞLATAN FİRMALARA 10 YIL ÜRETİM YAPMA ŞANSI TANINDIĞINI, 1 YIL İÇİNDE TESİSLERİNİ SAĞLIKLI HALE GETİRMEYEN FİRMALARIN İSE KAPATILACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA- Bursa’da arıtmasız çalışarak çevre kirliliğine yol açan sanayi tesisleriyle etkin mücadele başlatan Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesisi kurma yolunda çalışma başlatan tesisleri 1 yıl ek süre verdi. Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, 1 yıl içinde tesislerini sağlıklı hale getiren firmalara OSB’ye taşınana kadar 10 yıl boyunca üretim yapma imkanı sağlandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı Heykel’deki tarihi binada yapıldı. Toplantı öncesi son 1 ay içinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Altepe, ulaşımdan tarihi kültürel mirasa, spor tesislerinden çevre yatırımlarına kadar çok sayıda hizmetin açılışını yaptıklarını kaydetti.

Kirletici firmalara son şans
Toplantıda İsabey, Samanlı, Vakıf gibi ova içinde kalan bölgelerdeki faaliyet göstere boyahanelerle ilgili düzenlemeler de ele alındı. 1/25 bin ölçekli merkez bölgesi nazım imar planında tarım alanı içinde kalan sanayi tesislerini tasfiye edilerek, Organize Sanayi Bölgelerine taşınmasıyla ilgili düzenlemede, çevre kirliliğine yol açan firmaların arıtma tesislerini kurmaları için 1 yıl süre verildi. Bir yıl içinde arıtma tesislerini kurup, kurallara uygun olarak faaliyet gösteren firmalar OSB’lere taşınana kadar 10 yıl boyunca faaliyetlerini sürdürebilecek. Başkan Altepe, arıtma tesisi kurma yolunda çalışma başlatan firmaların bu düzenlemeden yararlanabileceğini, bir yıl içinde işletmelerini sağlıklı hale getirmeyen firmaların ise kapatılacağını vurguladı.

Kimseye taviz vermeyeceğiz
Kirletici sanayi ile en etkin mücadele eden kentlerin başında Bursa’nın geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, yapılan düzenlemenin bir af niteliği taşımadığının altını çizdi. Amaçlarının Bursa’yı daha sağlıklı hale getirmek olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Biz kimseye taviz vermiyoruz. Yeni bir sanayi alanı açmıyoruz. Biz mevcut durumu sağlıklı hale getirmeyi istiyoruz. Bunun için gerekli denetimlerimizi aralıksız sürüyoruz. Bu konuda firmalara kapatma kararları çıkmaya başladı. 100 kilometre hızla giden bir aracı, önüne geçerek birden durduramazsınız. Sonu felaket olur. İstihdam sağlayan firmalara, kapatın gidin diyemeyiz. Biz onlara “bu şartları sağlayın. Aksi halde firmanızı kapatırız” diyoruz. Kararı kendileri verecek. Zaten arıtma kurma yönünde bir çalışma yapmayan firmaların bu düzenlemeden yararlanma şansı yok. Arıtma tesislerini kurmak için çalışma başlatanlara biz süre veriyoruz. Yeter ki şartları yerine getirsinler, 10 yıl 15 yıl da üretim yapabilirler. Komisyonumuz 10 yıl olarak belirlemiş. Arıtma kurmayan ve bu yönde çalışmalar firmalara ise kapatma kararları uygulanacak” diye konuştu.
Meclis kararı doğrultusunda ovada arıtmasız faaliyet gösteren firmalar, 1 yıl içinde arıtma tesislerini kurmak zorunda. Arıtma tesisi kurmayan firmalara hakkında kapatma kararları uygulanırken, işletmelerini sağlıklı haline getiren işletmeler ise alacakları işletme ruhsatları ile 10 yıl boyunca üretim yapabilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 16.06.2011 | Okunma sayısı:4633

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir