Haberler

Yıldırım, ‘Sosyal Yaşam Merkezi’ne Kavuştu

Font Boyutu

19 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

YILDIRIM, ‘SOSYAL YAŞAM MERKEZİ’NE KAVUŞTU
- ‘SAĞLIKLI KENT BURSA’ HEDEFİ VE SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİYLE HİZMETLERİNİ GERÇEKLEŞTİREN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAVUZ SELİM MAHALLESİ’NDE PROJELENDİRİLEN SOSYAL YAŞAM MERKEZİ, TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.
- YILDIRIM İLÇESİ’NDEKİ YAVUZ SELİM, MEVLANA, ULUS VE ARABAYATAĞI MAHALLELERİNDE YAŞAYAN VATANDAŞLARA HİZMET VERECEK OLAN MERKEZDE, BÖLGE HALKININ SOSYAL HAYATLARININ GELİŞİMİNE DESTEK OLACAK KURSLAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YAŞAM MERKEZİ’NİN BÖLGEYE DEĞER KATACAK BİR EĞİTİM VE YAŞAM MERKEZİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Sağlıklı Kent Bursa’ hedefiyle Yavuz Selim Mahallesi’nde projelendirilen ‘Sosyal Yaşam Merkezi’, Yıldırım İlçesi’ndeki Yavuz Selim, Mevlana, Ulus ve Arabayatağı mahallelerinde yaşayan vatandaşların sosyal hayatlarının gelişimine destek olacak.

Bursa’yı hizmetleriyle geleceğe taşırken, sosyal sorumluluk bilinciyle de yatırımlarına yön veren Büyükşehir Belediyesi tarafından Yavuz Selim Mahallesi’nde projelendirilen ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’, Yavuz Selim, Mevlana, Ulus ve Arabayatağı mahallelerindeki vatandaşların yaşamlarında yeni ufuklar açacak.
Yavuz Selim Mahallesi’nde düzenlenen açılış töreninde, ‘Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’nin bölgeye değer katacak bir eğitim ve yaşam merkezi olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, merkezin Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüreceğini belirtti.

Dört mahalleye hizmet verecek
Yıldırım İlçesi’ndeki tesisin vatandaşların, özellikle gençler ve çocukların sosyal gelişimlerini destekleyeceğini vurgulayan Başkan Altepe, yaklaşık bin 400 metrekarelik bir alana sahip olan merkezin, Yavuz Selim kapalı pazar alanının bodrum katında; derslikler, fuaye, çalışma ofisleri, öğretmen odaları, kafeterya ve teknik diğer birimler oluşturularak kültür merkezi haline getirildiğini belirtti. Sosyal yaşam merkezinin Yavuz Selim, Ulus, Mevlana ve Arabayatağı mahallelerinde yaşayan vatandaşlara hizmet vereceğini anlatan Başkan Altepe, “Merkezin protokol ortakları arasında Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Bursa İşkur, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi bulunuyor. Merkez, Yıldırım’da yaşayan dezavantajlı çocuklar ve aileleri ile çevre halkının kentlileşme sürecinde bireysel, sosyal, kültürel destek alabilecekleri bir ortam olarak hazırlandı” diye konuştu.

“Marka bir dünya kenti olmayı hedefliyoruz”
Bursa’da güzel işler yapıldığını ifade eden Başkan Altepe, “Sosyal yaşam merkeziyle burada sosyal bir bütünleşme sağlanacak. Fiziki anlamda kenti yenilerken Bursa’nın her alanda kalkınıp gelişmesi için marka kent hedefiyle bir dünya kenti olmayı arzusuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Başkan Altepe, merkezde mesleki eğitimler, sosyal faaliyet ve ilgili kurumların desteği ile eğitim seminerleri verileceğini ifade ederek, “Bu merkezde vatandaşlarımızın kentsel imkânlardan yararlanabilmeleri için yönlendirmeler de yapılacak. Bu sayede, kentlilik bilinci artırılacak, çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere çevre halkın ilgi ve yeteneklerinin gelişimine katkı sağlanacak. Etkinlikler sayesinde çocuklarımız, zararlı alışkanlıklardan uzak tutulabilecek, sosyal ve kültürel etkinliklerle olumlu davranış modelleri benimsetilecek, sosyal yaşam becerilerini artırıcı mesleki eğitimler verilecek” şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından Yavuz Selim, Mevlana, Ulus ve Arabayatağı mahalle muhtarları, Başkan Altepe’ye, yaklaşık 210 günde tamamlanan sosyal yaşam merkezini bölgeye kazandırdığından dolayı çiçek vererek teşekkür etti.

“Türkiye Cumhuriyeti, sosyal bir hukuk devletidir”
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye kazandırdığı sosyal yaşam merkezinin göçü yaşayan ve yoğunlukla geçim sıkıntısının hakim olduğu bölge halkının sosyal yaşamına destek vereceğini belirtti. Vali Karaloğlu, sosyal sorumluluk bilinci taşıyan hizmetinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, “Türkiye Cumhuriyeti, sosyal bir hukuk devletidir. Büyükşehir Belediyesi, sosyal bir devlet ve sosyal bir belediye olmanın gereklerini yerine getiriyor. Yavuz Selim’de yaptırılan sosyal yaşam merkezi de buna örnek bir hizmettir. Bu mahallede gençler ve çocuklar ile kadınlar için kurslar düzenlenecek. Mümkün olduğunca bu hizmetlerden tüm vatandaşların faydalanmasını istiyoruz. Bu sayede hem kentlilik bilinci edinilecek hem de kaliteli zaman geçirilmiş olacak. Bu yaşam merkezi sayesinde gençlerin iyi insanlar olarak yetişmelerine de katkı sağlanacak” şeklinde konuştu.
Vali Karaloğlu, son dönemde özellikle gençlerin yaşadığı uyuşturucu sorununa da dikkati çekerek, ebeveynlere, çocuklarını sosyal yaşam merkezine yönlendirerek kontrol altında tutmaları çağrısında bulundu.

“Bu merkeze sahip çıkılmalı”
Bursa İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar da vatandaşların can ve mal güvenliğini korurken, kentteki diğer kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yaparak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Durmuşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin her konuda destek olduğunu belirterek, “Çocuklar, bu merkezde sportif, müzik ve resim alanında çalışmalar yapacak. Gençler ve çocuklar burada aileleriyle birlikte de zaman geçirebilecekler. Vatandaşlarımızdan merkeze sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bölgenin ve halkın huzuru, sağlıklı bir geleceğin yetişmesi için bu çalışmayı çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Altepe’ye hizmet teşekkürü
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise Türkiye’de son yıllarda yaşanan istikrarın önemine işaret ederek, “Sosyal yaşam merkezi, gençlerin gelişimini, istismar, ihmal ve uyuşturucudan uzak durarak hayata bağlanmaları, yaşamda daha güzel durmaları adına yapılan bir proje” diyerek Yıldırım’a hizmetlerinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Atila Yaşar da merkezden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, nüfusu yoğun olan bölgenin çok sıkıntısı olduğunu ve bu sıkıntıları da yerel yönetimlerin desteğiyle çözebileceklerini söyledi.
Başkan Altepe, konuşmaların ardından Vali Karaloğlu, İl Emniyet Müdürü Durmuşlar ve Yıldırım Belediye Başkanı Edebali ile birlikte sosyal yaşam merkezinin açılış kurdelesini kesti. Başkan Altepe ve protokol üyeleri daha sonra merkezi gezerek çalışmalar hakkında bilgi edindi ve çocuklarla sohbet etti. Başkan Altepe’ye yoğun ilgi gösteren çocuklar, Başkan Altepe ile fotoğraf da çektirdi.
AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdai Yazıcı ve Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanı sıra Yavuz Selim, Mevlana, Ulus ve Arabayatağı mahalleleri sakinleri de açılışa yoğun ilgi gösterdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.12.2014 | Okunma sayısı:10260

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu