Haberler

YILDIRIM CAMİİ MİNARELERİ 156 YIL SONRA ORİJİNAL YERİNDE

Font Boyutu

 7 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

YILDIRIM CAMİİ MİNARELERİ 156 YIL SONRA ORİJİNAL YERİNDE
- YILDIRIM CAMİİ’NİN 156 YIL ÖNCE YIKILAN MİNARELERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ASLINA UYGUN OLARAK YENİDEN İNŞA EDİLİRKEN, SONRADAN YAPTIRILAN MİNARE İSE KALDIRILIYOR.
- ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYEN BAŞKAN ALTEPE, MAHYA KÜLTÜRÜNÜN İLK OLARAK YILDIRIM CAMİİNDE YAPILAN UYGULAMA İLE ORTAYA ÇIKTIĞINI BELİRTEREK, İKİ MİNARE ARASINDA YILLAR SONRA YİNE MAHYA UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, Yıldırım Camii’nin 1854 depreminde ve 1949 yılında yaşanan doğal afetlerde yıkılan iki minaresini orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırılması çalışması tamamlandı. Sonradan yapılan minarenin kaldırılmasıyla ilgili çalışmalar sürerken, Başkan Altepe ilk mahya uygulamasının burada yapıldığını hatırlatarak, yıllar sonra iki minare arasında yeniden mahya uygulaması yapılacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin 7 merkez ilçede sürdürdüğü tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma projeleri kapsamında ele alınan Yıldırım Camii orijinal minareleriyle ilgili çalışmada son aşamaya gelindi. Camii’nin 1854 depreminde ve 1949 yılında yaşanan doğal afetlerde yıkılan iki minaresi orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırıldı. Yıllar sonra yapılan minarenin kaldırılması işlemleri sürerken, çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altepe, Bursa’nın bir değerinin daha ayağa kaldırıldığını kaydetti.

Minareler orijinal yerinde
Kültür ve Turizm Bakanlığı kontrolünde olan sultan külliyelerinin bakım, onarım ve güvenlik gibi hizmetlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesinin ardından külliyelerdeki çalışmalara hız verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Yaklaşık 150 yıl önce yıkılan Yıldırım Camii minarelerini aslına uygun olarak ayağa kaldırma çalışmalarımız tamamlandı. Şimdi sonradan yapılan minarenin sökme işlemi sürüyor. Bu arada mahya kültürü ilk olarak Yıldırım Camii’nde yapılan uygulamanın ardından gelişti. Kısa zaman içinde iki minare arasına mahya da konulacak ve bu gelenek burada yaşatılacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, daha sonra Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Danışmanı Aziz Elbas ve Genel Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ile birlikte külliyede incelemelerde bulundu.


BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 07.07.2011 | Okunma sayısı:6767

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu