Haberler

Yıldırım Büyükşehir ile yeşilleniyor

Font Boyutu

12 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

Yıldırım Büyükşehir ile yeşilleniyor
- Bursa’yı daha yeşil ve sağlıklı bir kent hale getirmek amacıyla özellikli çalışmalara imzasını atan Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım İlçesi Vakıf Mahallesi’ne kazandırılacak olan 250 bin metrekarelik ‘Vakıfköy Spor ve Kent Parkı’nın temeli, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.
- Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın yeşil kimliğini öne çıkarmak için sağlıklı yaşam alanlarını kente kazandırmaya devam edeceklerini söyledi.
- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıklı toplumların sağlıklı şehirlerde yetişen sağlıklı bireylerle oluşacağını belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Bursa’nın geleceğine dair önemli bir adım daha attığını vurguladı.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından, ‘Daha sağlıklı ve daha yeşil Bursa’ hedefiyle Yıldırım İlçesi’ne kazandırılacak olan 250 bin metrekarelik ‘Vakıfköy Spor ve Kent Parkı’nın temeli, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.

Bursa’yı daha yaşanabilir, daha yeşil ve daha sağlıklı bir kent hale getirmek amacıyla özellikli çalışmalara imzasını atan Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım İlçesi’nin Vakıf Mahallesi’ne 250 bin metrekarelik bir sağlıklı yaşam alanı kazandırıyor. Bu hedefle Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ‘Vakıfköy Spor ve Kent Parkı’nın temeli de Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Vali Münir Karaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından atıldı.

“Hedef daha yeşil bir Bursa”
Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, Bursa’yı tarımdan turizme, termalden tarihi değerlerine kadar her alanda geleceğe taşırken, kentin çevre sorunlarının da çözüldüğünü belirtti.
Bursa’nın sağlıklı bir geleceğe ulaşması hedefiyle yol haritasını çizdiklerini anlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın yeşil kimliğinin daha da güçlenmesi için kentin her ilçesine parklar kazandırıyoruz. Çocuklarımızın, insanlarımızın daha sağlıklı ortamlarda yaşamaları, daha yaşanabilir bir kentin oluşmasını amaçlıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, vatandaşların spora teşvik edilmesinin önemine de değinerek, kentin sporda da öncü olmasını istediklerini kaydetti. Yıldırım İlçesi Vakıf Mahallesi’nde 250 bin metrekare alanda güzel bir projenin gerçekleşeceğini ifade eden Başkan Altepe, “Türkiye gelişiyor, Bursa da bu gelişimde önemli rol oynuyor. Yapacağımız çok iş var. Bursa’da çevreye ve yeşile önem veriyoruz. Herkes, sağlıklı, dengeli bir doğal çevrede yaşamak hakkına sahip. Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevreyle olur. Yeşil Bursa adına yakışır projelerimizle, nefes alan ve hayat veren bir Bursa’ya doğru adım adım ilerliyoruz. Bugüne kadar birçok park ve yeşil alanı Bursa’ya kazandırdık. Çalışmalarımız doğrultusunda, Bursa genelinde kişi başına düşen yeşil alan 10 metrekareye ulaştı ve bu rakam her geçen gün artıyor” diye konuştu.

Yaşam merkezi
‘Vakıfköy Spor ve Kent Parkı’nın kentin vizyonuna katkı sağlayacağını kaydeden Başkan Altepe, “Yaklaşık 250 bin metrekare üzerine konuşlandırılan proje tamamlandığında Bursa’ya spor alanlarından çocuk oyun gruplarına, göletten tematik alanlara kadar birçok etkinliğin rahatça gerçekleştirileceği bir yaşam merkezi bölgeye kazandırılmış olacak” dedi.
Başkan Altepe, kente değer katacak hizmetlerinin süreceğini ve Bursa’nın marka kent kimliğinin daha da öne çıkacağını sözlerine ekledi.

“Sağlıklı bir gelecek sağlıklı bireylerle sağlanır”
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’ya sağlıklı ve spor odaklı hizmetleriyle değer katan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ederek konuşmasına başladı. Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bireylerin ve sağlıklı toplumların, yeşil alanlarla ve sporla iç içe bireylerden yetişeceğini ifade ederek, “Bursa, doğası ve doğasına haksızlık etmeyen yerel yöneticilerinin varlığıyla çok şanslı bir şehir. Bir toplumun sağlıklı olması ancak bireylerin ruhsal, fiziksel ve sosyal sağlıklarının yerinde olmasıyla sağlanabilir. Bu nedenle çocuklarımızın da sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. Çocuklarımız kötü alışkanlıklardan uzak dursunlar, sağlıklı beslenip hareket etsinler istiyoruz. Her yaş grubundan insanımızın sağlıklı sportif aktiviteler yapabilecekleri, futbol oynayacakları alanların olması ise bir şehir için çok önemli ve değerlidir” şeklinde konuştu.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise Büyükşehir Belediyesi’nin kentin doğusuna da batıda olduğu gibi yeşil alanlar kazandıracağını ifade ederek Bursa’yı yeşil kimliğiyle daha da buluşturan Başkan Altepe’yi tebrik etti. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise insanların yaşam kalitesini artıran hizmetlerinden ötürü Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, “Bursa’da ve Yıldırım’da yapılan hizmetlerin odağında insan var. Ortak akılla gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimizle kentimizi geleceğe taşıyoruz” dedi.
Vakıf Mahallesi Muhtarı Cahit Ozan da bölge halkını spora teşvik eden yatırımlarından dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Ozan, Büyükşehir Belediyesi ve Yıldırım Belediyesi’nin hizmetleriyle Vakıf Mahallesi’nin daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir hale geldiğini sözlerine ekledi.

Çocuklardan sevgi seli
Konuşmaların ardından Vakıf Mahallesi’nde yaşayan çocukların yoğun sevgi seliyle karşılanan Bakan Müezzinoğlu, Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, önce butona basarak ‘Vakıfköy Spor ve Kent Parkı’nın temelini attı, ardından da parka nakledilen ağaçların dikimini gerçekleştirdi. İlçe belediye başkanları ile AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, ilçe temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve vatandaşlar da törene katıldı.
Projeye göre; ‘Vakıfköy Spor ve Kent Parkı’nda kapalı yüzme havuzu, engelli yüzme havuzu, güreş salonları, sporcu misafirhanesi ve kafeterya alanlarını içeren bina ile 1900 metrekarelik tribün, 2 adet suni çim zeminli futbol sahası, 2 gölet alanı ve seyir terası ile 17 bin metrekarelik çocuk oyun alanları ve aktivite alanları, 8 bin metrekarelik tematik park alanı, büfeler, mescitler, bebek bakım üniteleri ve diğer müştemilat binalarının yanında 300 araçlık otopark da bulunacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.05.2016 | Okunma sayısı:4838

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu