Haberler

YEŞİLAY CEMİYETİ BURSA ŞUBESİ’NDE RACİ ARVAS DÖNEMİ

Font Boyutu

 19 OCAK 2011

BASIN BÜLTENİ

YEŞİLAY CEMİYETİ BURSA ŞUBESİ’NDE RACİ ARVAS DÖNEMİ
- TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ BURSA ŞUBESİ’NİN OLAĞAN GENEL KURULUNDA M. RACİ ARVAS, OYBİRLİĞİYLE BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ.
- GENEL KURULA KATILAN BURSA KENT KONSEYİ (BURKENKON) BAŞKANI SEMİH PALA, SİGARAYA GETİRİLEN KISITLAMALARIN, ALKOLE DE GETİRİLMESİNİ İSTEDİ.
- PALA; “ALKOLÜ YERLERE UYARI LEVHASI ASILMALIDIR” DEDİ.

BURSA – Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bursa Şubesi’nin olağan genel kurulunda M. Raci Arvas, oybirliğiyle başkanlığa seçildi. Arvas, yeni dönemde alkolle mücadeleye ağırlık vereceklerini söylerken, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ise sigaraya getirilen kısıtlamaların, alkole de getirilmesini istedi.

Bursa Kent Konseyi Koza Salonu’nda yapılan olağan genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Yeşilay Bursa Şube Başkanı Dr. Serhat Yamalı, Yeşilay’ın Kurtuluş Savaşı sırasında kurulduğunu hatırlattı. Osmanlı Devleti’nin son döneminde İngilizlerin Anadolu’ya kaçak yollardan içki ve sigara sokarak Türk gençlerini kırmaya çalıştığını belirten Yamalı, Anadolu’daki aydınların bir araya gelerek daha iyi mücadele edebilmek amacıyla Yeşilay Cemiyeti’ni kurduğunu anlattı. Görev süresinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yamalı, “Eğitimlere büyük önem verdik. Kurumlarla işbirliği içerisinde faaliyetler yürüttük. Sigara, alkol ve uyuşturucunu zararlarını anlatmaya çalıştık. Bir aile gelirinin temel ihtiyaçlara gitmesi gerekirken sigara sebebiyle havaya gidiyor” dedi.

“Sigaraya getirilen kısıtlamalar, alkole de getirilsin”
Genel kurula katılan Bursa Kent Konseyi (BURKENKON) Başkanı Semih Pala, Yeşilay’ın Türkiye’nin en önemli toplumsal kuruluşlarından birisi olduğunu söyledi. Bursa Kent Konseyi’nin yeni bir kuruluş olmasına rağmen yaptığı çalışmalarla ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin destek ve katkılarıyla Türkiye’nin en aktif ve en güçlü kent konseyi haline geldiğini belirten Pala, Yeşilay gibi topluma büyük fayda sağlayan kuruluşlara ise öncelik verdiklerini dile getirdi. Yeşilay ile ortak çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyleyen Pala, bir ideal olan Yeşilay’ın tarihi gelişim sürecine değindi. Sigarayla ilgili kısıtlamaları, insan sağlığı açısından olumlu bulduğunu söyleyen Pala, “Toplumun büyük bir kesimi bu kısıtlamalardan memnun kaldı. Eskiden 3 kişilik dolmuşta bile sigara içiliyordu. Artık herkes istediği yerde sigara içemiyor. Milletimiz için hayırlı bir gelişme oldu. Bursa Kent Konseyi Başkanı olarak sigaraya getirilen kısıtlamaların, alkole de getirilmesini istiyorum. Sigara ne kadar zararlıysa alkolde o kadar zararlıdır. İsteyen içsin ama kısıtlama getirilmelidir. Alkol deyince bir kısım insanlar lüzumsuz tartışma çıkarıyor. İnsan sağlığı önemliyse, bilim de alkolün zararlı olduğunu söylüyorsa kısıtlama ilericiliktir. Bu insanlık görevidir. Ailemle yemeğe gittiğimde mekanda alkol olup olmadığını önceden bilmek hakkımdır. Bu nedenle girişte uyarılar olmalıdır. ‘Bu mekanda alkol kullanılmaktadır’ tarzında uyarı levhaları girişte bulunmalıdır. Umarım tekliflerimiz yöneticilerin ilgisini çeker” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Divan Başkanlığı’na Mükerrem Özdemir, divan üyeliğine ise Özcan Buzluk ve İlknur Sağ seçildi. Yönetim kurulu faaliyet raporu ve denetim kurulu faaliyet raporlarının okunup ibraz edilmesinin ardından yönetim kurulu seçimine geçildi. Tek listeyle yapılan genel kurulda M. Raci Arvas, oybirliğiyle başkanlığa seçildi. Yeni yönetimde, M. Raci Arvas, Dr. Serhat Yamalı, Ünal Mutlu, İrfan Altıkardeş ve Suat Arvas yer alırken, denetim kurulu Mehmet Mutlu, Haşmet Kartoğlu ve Hurşit Yurdagül´den oluştu.
Yeni dönemde tüm yürütme kurulu üyeleriyle birlikte aktif halde çalışacaklarını belirten Raci Arvas, “Yeni dönemde alkolle mücadeleye ağırlık vereceğiz. Yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, kamu kurumlarıyla olan ilişkilerimizi geliştireceğiz. Yeşilay Genel Merkezi’nin destekleriyle yeni şube merkezimizi oluşturacağız. Basınla aktif diyalog kuracağız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.01.2013 | Okunma sayısı:4060

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu