Haberler

YEŞİL TÜRBE'NİN ÇEHRESİNİ BÜYÜKŞEHİR GÜZELLEŞTİRECEK

Font Boyutu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından restore edilen Bursa’nın simgelerinden Yeşil Türbe’nin çevre düzenlemesini Bursa Büyükşehir Belediyesi yapacak.

Bursa’nın en önemli kültür turizmi noktalarından olan ve kentin simgesi Yeşil Türbe’nin 2005 yılında TOBB tarafından başlatılan restorasyon çalışması tamamlandı. Tarihi ve mimari özelliği ile turistlerin ilgi odağı olan ve kente gelişlerinde ziyaret etmeden dönmedikleri Yeşil Türbesi’nin çehresini ise Büyükşehir Belediyesi güzelleştirecek.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recep Demirhan ile Başkan Danışmanı Mehmet Semih Pala, Yeşil Türbe etrafındaki yapılacak çevre düzenleme projesi ile ilgili Vali Şahabettin Harput’a bilgi verdi. Başkanvekili Demirhan, oturma gruplarından, yürüyüş yollarına, bahçe tasarımlarına kadar kent estetiğine ve Yeşil Türbe’nin mimarisine yakışır bir düzenleme çalışması yapılacağını kaydetti. Çevresinin de en az Yeşil Türbe kadar kentin vitrin alanlarından biri olduğunun altını çizen Demirhan, “Yaklaşık 300 bin TL’ye mal olması beklenen bu düzenleme çalışmasıyla Yeşil Türbe ve civarı bambaşka bir çehreye kavuşacak. Bursa’ya gelen turistler, bakımsız, eski, temiz olmayan bir alan yerine görkemli tarihi eserlerin ışıldayan çevresiyle karşılanacak” dedi. Demirhan, Yeşil Türbe’nin restorasyonunda emeği olanlara da teşekkür etti.

Tarih: 18.09.2009 | Okunma sayısı:7710

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir