Haberler

YEŞİL TÜRBE KİMLİĞİNE KAVUŞTU

Font Boyutu

 Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) restorasyonunu yaptığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de çevre düzenlemesiyle aslına uygun hale getirdiği Yeşil Türbe düzenlenen törenle ziyarete açıldı.
Osmanlı İmparatorluğu’nun 5. Padişahı Çelebi Mehmet tarafından 1421 yılında yaptırılan Yeşil Türbe, zaman içerisinde gördüğü 6 onarımla günümüze ulaştı. Son olarak 2005 yılında TOBB tarafından başlatılan ve yaklaşık 4 yıl süren restorasyonla gerçek kimliğine kavuşan Yeşil Türbe, bugün düzenlenen törenle yeniden ziyarete açıldı.

Tarih başkenti Bursa
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı’nın ilk 6 padişahına ev sahipliği yapan Bursa’nın bir tarih başkenti olduğunu belirtti. Kent ziynetlerinin canlandırılması ve ortaya çıkarılması yönündeki çalışmaların ara vermeden sürdüğünü belirten Başkan Altepe, “Çelebi Mehmet tarafından Mimar Haci İvaz Paşa’ya yaptırılan Yeşil Türbe’nin restorasyonuna Büyükşehir Belediyesi olarak çevre düzenleme çalışmaları ile katkıda bulunuyoruz. Gecikmiş olan bu düzenlemeleri en fazla 2 ay içerisinde tamamlayacağız. Yıldırım Belediyesi ile işbirliği yaparak türbenin çevresindeki yapıların düzenlenmesiyle ilgili de gerekli çalışmaları gerçekleştirileceğiz” dedi.
Bursa’da gerçekleştirilen projelerin kent dinamikleri tarafından destek görmesinin çalışmalara güç ve heyecan getirdiğini ifade eden Başkan Altepe, Bursa için öncelikli bir değer olan kente yeniden kazandırılan Yeşil Türbe’in 6 defa onarılarak tarihe geçtiğini kaydetti.

“Kültürümüzün temeli yardımlaşma ve dayanışma”
Yeşil Türbe’nin restorasyonunu üstlenen Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Avrupa Odalar Birliği Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu Çelebi Mehmet’in TOBB için önemli bir simge olduğunu bu yüzden Yeşil Türbe’nin restorasyonunu özellikle üstlendiklerini belirtti. Çelebi Mehmet’in gurur duyduğumuz Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasına ve hüküm sürmesine katkısının büyük olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Birlik ve beraberlik rahatlığı ve bereketi getirir. Bunun da en güzel simgesi Çelebi Mehmet’tir. Dünya var olduğundan bu yana yardımlaşma vardır. Avrupa yardımlaşmayı ve aile içindeki dayanışmayı, sosyal sorumlulukları yeni tartışmaya açıyor. Bu bizim kültürümüzün temelinde asırlardır var olan kavramlar” diye konuştu.

“Bursalılar tarihi mirasın üzerinde yaşıyor”
Bursa’da yaşamanın önemine değinen Hisarcıkloğlu, “Bursalılar tarihi bir mirasın üzerinde yaşıyor. Bu şehrin vatandaşı olmanın değerini bilin. TOBB her zaman milli ve manevi değerleri yüksek bir kurum olmuştur. Buna özellikle dikkat ediyoruz. Geçmişine sahip çıkamayan milletler, millet olma özelliğini kaybeder. Geleceğine de sahip çıkamaz” şeklinde konuştu. Yeşil Türbe’nin restorasyon çalışmaları hakkında da bilgiler veren Hisarcıklıoğlu, türbeyi restore ettirirken, aynı özellikte ve değerde çinilerin imalatını bulma konusunda bu yüzyılda bile oldukça zorluk çektiklerini söyledi.

“Büyük devlet olmak için medeniyetin eserlerini geleceğe taşımalıyız”
Devlet Bakanı Faruk Çelik ise tarih şehri Bursa’nın marka eseri Yeşil Türbe’nin sıradan bir yapı olmadığını vurguladı. Yeşil Türbe’nin mimari açıdan ciddi özellikleri olan, 8 köşeli, bu yüzyılda bile mevcut çinilerin kalitesine ulaşamadığı emek ürünü bir eser olduğuna işaret eden Bakan Çelik, “Bu eserlerin gelecek nesillere taşınması çok önemli. Hükümet olarak aldığımız önlemlerle yerel yönetimlere ciddi kaynak aktarımı ve tahsisler sağlandı. Ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün de devrim niteliğinde çalışmaları oldu. Büyük millet, büyük devlet kolay olunmuyor. Tarihte var olan eserleri geleceğe taşımak önemlidir. Büyük devlet olmak için medeniyetin eserlerini geleceğe taşımak zorundayız. Tarihi geçmişimiz çok eskiye dayanıyor. Yeşil Türbe 600 yıldır buradayım diye haykırıyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da heyecan ve hizmet aşkıyla çalışmalarımızı sürdürmek durumundayız. Bu çalışmalar desteklerini esirgemeyen TOBB ile Bursa’nın tarihi mirasını ayağa kaldıran başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere valiliğimize ve tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Tarihine sahip çıkamayan milletlerin yaşama hakkı yoktur”
Vali Şahabettin Harput da tarihine sahip çıkamayan milletlerin yaşama şansının ve hakkının olmadığını söyledi Bugün ecdada sahip çıkmanın güzelliklerinden birinin yaşandığına dikkati çeken Harput, “Bursa tarih, kültür ve padişahlar şehridir. Osmanlı’yı kuran şehirdir. Tarihe sahip çıktığımızı bu örneklerle gösteriyoruz. Yeşil Türbe’nin restorasyonu tamamlanırken diğer yandan da Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin restorasyonları devam ediyor. 1. Murat türbesinin rest?????????????????????????q?????????????????????? ?     ?????????orasyonu ihale aşamasında. Yeşil Camii’nin restorasyonunu ise Bursalı hayırseverlerden biri üstlendi” dedi.
Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile Yeşil Türbe yeniden ziyarete açıldı. Türbenin restorasyonuna katkılarından dolayı Vali Harput, TOBB Başkanı Hisarcıklıloğlu’na teşekkür plaketi verirken, müteahhit firma Pekerler Grubu adına Sena Peker ise Hisarcıklıoğlu’na günün anısına bir hediye sundu. Yine müteahhit firma temsilcileri Necla Anıl ile Sevinç Ertürk Vali Harput’a teşekkür plaketi verdi.

Açılış törenine, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez ve BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker ile Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yeşil Türbe
5. Osmanlı Padişahı Çelebi Mehmet tarafından 1421 yılında Mimar İvaz Paşa’ya yaptırılan Yeşil Türbe, sekizgen bedenli, sıvalı yüksek kasnağa oturan, kurşun örtü kubbelidir. Türbenin dış duvarları türbeye yeşil adını veren türkuaz renkli sırlı tuğla, iç beden duvarları ise renkli sır ve mozaik çinilerle kaplıdır. Mihrabın süslemeleri ve tepeliği ile günümüze ulaşan en muhteşem çinili eserdir. Türbe’nin ceviz ağacından geçme tekniği yapılmış, rumi, palmet ve rozet motifleriyle oya gibi işlenen kitabeli kapısı ise Tebrizli Ahmet oğlu Ali tarafından yapılmıştır. Yeşil Türbe daha önce 1647, 1769 yıllarında ve 1854 depreminden sonra da 1864 ve 1867 ile 1904 yılında gördüğü büyük onarımlarla günümüze ulaşmıştır.

Tarih: 09.12.2009 | Okunma sayısı:7492

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir