Haberler

YERKAPI'DA 'YAZLIK SİNEMA' NOSTALJİSİ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yerkapı’da surlar içinde oluşturduğu Yazlık Sinema ile Türk sinemasına damgasını vuran yapımları tarihi mirasın havası eşliğinde, yıldızlar altında Bursalılarla buluşturuyor.

Kültür ve sanatı vatandaşların ayağına götürme çalışmalarına Yazlık Sinema ile bir yenisini daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, Yerkapı Surları’nın tarihi atmosferinde Bursalılara özlenen bir nostaljiyi yaşattı. Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Rıfat Bakan, geçmişte yaz gecelerinde doyumsuz yeri olan yazlık sinema etkinliği ile hem bir nostaljiyi yaşatmak, hem de Türk sinemasının unutulmaz yapıtlarını sinemaseverlerle buluşturmak amaçladıklarını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişlemesi ile özellikle kültür ve sanatın bir-kaç merkezle sınırlı kaldığını, bundan dolayı bazı yerleşim yerlerindeki vatandaşların bu hizmeti alamadığını ifade eden Bakan, “Artık kültür ve sanat etkinlikleri belli salonlarda, kültür merkezlerinde değil, sizin yaşadığınız semtlerde de düzenlenecek. Gezici Sahne’miz mahalle mahalle dolaşıyor. Beyaz Koza Yaz Şenliği 7 ilçemizde düzenleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin hizmetin geniş bir yelpazeye yayılarak, vatandaşların daha çok istifade etmesine yönelik yönetim anlayışı ile Bursa bu dönem kültür ve sanata, hizmete doyacak” şeklinde konuştu. Bakan, Aşk-ı Memnu filmiyle başlayan Yazlık Sinema’nın Türk sinemasına damgasını vuran filmleri 16 Ağustos’a kadar ücretsiz Bursalılarla buluşturacağını söyledi.

Aşk-ı Memnu ile geçmişe yolculuk

Halit Ziya Uşaklıgil’in başyapıtı romandan uyarlayan, Türk televizyon tarihinin ilk dizi filmi Aşk-ı Memnu, filmin çekildiği 1975 yılında üretilen sinema makinesi ile oynatıldı. Yerkapı Surları’nın bulunduğu yazlık sinemanın kurulduğu avluyu dolduran vatandaşlar, Şükran Ğüngör, Müjde Ar, Salih Güney ve Neriman Köksal’ın rol aldığı

filmi büyük bir heyecanla izlerken, bu etkinliği düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler. Sema Gündüz isimli bir bayan, ilk yayınladığında izlediği Aşk-ı Memnu’nun kendisini 35 yıl önceye götürdüğünü ve çocukluğundaki yazlık sinema özlemine giderdiğini söyledi.

 

YAZLIK SİNEMA PROGRAMI:
 
Tarih
Film
08 Ağustos Cumartesi
Karagöz Hacivat Neden Öldürüldü
09 Ağustos Pazar
Babam ve Oğlum
10 Ağustos Pazartesi
Dinle Neyden
11 Ağustos Salı
Eşkıya
12 Ağustos Çarşamba
Neşeli Günler
13 Ağustos Perşembe
Vizontele
14 Ağustos Cuma
Vizontele Tuuba
15 Ağustos Cumartesi
Devrim Arabaları
16 Ağustos Pazar
Selvi Boylum Al Yazmalım

 

Tarih: 08.08.2009 | Okunma sayısı:8662

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir