Haberler

YENİ NESİL VAGONLAR RAYA İNDİ

Font Boyutu

18 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

YENİ NESİL VAGONLAR RAYA İNDİ
- YENİ NESİL VAGONUN İLK SÜRÜŞÜNÜ BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ YAPTI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ALINAN VE ALMAN BOMBARDİER FİRMASI TARAFINDAN ÜRETİLEN YENİ NESİL VAGONLAR, SEFERE BAŞLADI.
- BAŞKAN ALTEPE, MEVCUT VAGONLARIN DA KLİMALI HALE GETİRİLDİĞİNİ HATIRLATARAK, BURSA’DA TOPLU ULAŞIMIN DAHA KONFORLU VE MODERN HALE GETİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.
- DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ, “GEÇMİŞTEN BU YANA RAYLI SİSTEMLER KONUSUNDA YATIRIM YAPAN ESKİ BAŞKANLARA VE BU YATIRIMLARI TAÇLANDIRAN RECEP ALTEPE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUM” DEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 30 yeni nesil vagondan ikisi raya indi. Başkan Altepe, yeni gelecek vagonlarla birlikte filonun 78 araca çıkacağını hatırlatarak, mevcut vagonlara klima takılmasıyla birlikte toplu ulaşımın daha da konforlu hale geleceğini kaydetti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Milletvekilleri Hayrettin Çakmak ve Ali Kul, Bomberdier Hafif Raylı Sistemler Başkanı Germar Wacker, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ile çok sayıda vatandaşın katıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da toplu ulaşımın gün geçtikçe daha konforlu hale geldiğini söyledi.

Raylı sistemlerde öncü kent
Nüfusu 300 bini aşan kentlerde tramvayların, milyonu aşan kentlerde ise metroların tek çözüm olduğunu dile getiren Büyükşehir Başkanı Recep Altepe, bu nedenle Bursa’da ulaşım yatırımlarına büyük önem verdiklerini kaydetti. Yatırım bütçesinin yüzde 70’inden fazlasını ulaşıma ayırdıklarını hatırlatan Başkan Altepe, raylı sistem yatırımlarında Bursa’nın öncü kent konumunda bulunduğunu ifade etti. Bursa’da 2 yıl öncesine kadar 22 kilometre olan raylı sistem hattının gün geçtikçe uzatıldığını dile getiren Başkan Altepe, “6,5 kilometrelik Görükle hattı ile buradan sağladığımız tasarrufla hiç para ödemeden başlattığımız Emek hatlarında inşaatlar tamamlanma aşamasına geldi. Bunun yanında 7 duraklı Gürsu Kestel hattının da ihalesini yaptık ve önümüzdeki günlerde inşaat başlayacak. Yani 2 yıl içinde raylı sistem hattımız 40 kilometreyi bulacak. Kentin doğusu Kestel ile batısı Görükle merkeze raylı sistemle bağlanmış olacak” diye konuştu.

Yolcu kapasitesi 320 bini bulacak
Yeni hatların ulaşıma açılmasına paralel olarak yolcu kapasitesinin de arttığını dile getiren Başkan Altepe, 6 ay önce 150 bin olan günlük kapasitenin 200 bine çıktığını, Görükle hattının tamamlanmasıyla kapasitenin 220 bine, Kestel hattıyla da 320 bine çıkacağını kaydetti. Buna bağlı olarak vagon talebi doğduğunu da hatırlatan Başkan Altepe, “Şuanda 48 vagonumuz var. Yeni gelecek 30 vagonla bu sayı 78’e çıkacak. Mevcut vagonlarımızı da yeni vagonlar gibi modern hale getirmek amacıyla klima takma çalışmalarımız sürüyor. İlk vagona klimayı taktık. Bu yaz ortalarında tüm vagonlarımız klimalı hale gelecek. Toplu ulaşımı daha modern ve konforlu hale getirme yönündeki çalışmalarımız sürüyor” dile konuştu.

Yerli vagon geliyor
Yerli vagon üretimi konusundaki çalışmaların da son aşamaya geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, ilk prototip aracın önümüzdeki günlerde raylarda test edilmeye başlanacağını da sözlerine ekledi.

Bursa halkı her şeyin iyisine layık
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Bursa’da her geçen gün yeni bir hizmetin açılışını yaptıklarını belirterek, toplu taşımacılığın ise en önemli hizmetler arasında yer aldığını kaydetti. Her türlü konfora sahip bu araçlarla hizmet verilmesinin önemli olduğunu dile getiren Arınç, “Klimasız vagonların rehabilitasyonu da önemli bir çalışma. Bursa halkı her şeyin en iyisine layık. Bu yatırımlarla şehrin bir ucundan diğer ucuna raylı sistemlerle ulaşmak mümkün olacak. Raylı sistem konusunda geçmişten bugüne yatırım yapan tüm başkanlara ve bu yatırımları taçlandıran başkanımız Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Bomberdier Hafif Raylı Sistemler Başkanı Germar Wacker ise yeni araçlarla Bursalıların rahat ve konforlu ulaşım araçlarına kavuştuğunu söyledi. Yeni araçları hedefledikleri süreden daha önce teslim etmeye başladıklarını dile getiren Wacker, bunda Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu çalışmanın etkili olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından Wacker, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Başkan Altepe’ye yeni nesil vagonun minyatürünü hediye etti.
Yeni nesil vagonun ilk sürüşünü ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç yaptı. Vatmanlıktan tam not alan Arınç, vagonu Özlüce istasyonuna kadar götürüp, geri getirdi.
Törene katılan vatandaşlar, yapılan hizmetler nedeniyle Başkan Altepe ve Başbakan yardımcısı Arınç’a teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 18.05.2011 | Okunma sayısı:8130

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu