Haberler

YEMEK KÜLTÜRÜNE YOĞUN İLGİ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’nde sergilenen “Bursa’da Hayatın Her Anında Yemek Yemek Kültürü”, Ramazan ayında geleneksel yemek kültürünün en özel detaylarını Bursalılarla buluşturuyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Ahmet Ömer Erdönmez, yemek kültürünün Türk geleneklerinde çok özel bir yeri olduğunu vurgulayarak, Ramazan aylarında vatandaşların Kent Müzesi’ndeki sergiye yoğun ilgi gösterdiklerini bildirdi. Doğumdan ölüme kadar yemek kültürünün insan hayatındaki yerinin sergiyle gözlemlendiğini kaydeden Erdönmez, “Kent Müzesi’nin zemin ve 1. katlarındaki galerilerde izlenebilen sergide, Osmanlı kültüründe Bursa ve civarında kullanılan 250 adet mutfak eşyası bulunuyor” dedi. Sergiyi izleyenlerin kültürel değişime dair fikir edindiğini ifade eden Erdönmez, “Türk kültüründe sofra kültürü değişkenlik göstermiş. Sergide yer sofralarından masaya, tel dolaplardan buzdolabına geçişe tanık oluyoruz. Bunlar aslında birer devrim niteliğindeki kültürel değişimlerdir” diye konuştu.

Ramazan ayında ziyaretçi sayısı arttı
Sergiyle Türk kültüründeki yemek ve sofra geleneğini tanıtmayı amaçladıklarını dile getiren Erdönmez, Ramazan ayında sergiye ilginin arttığını dile getirdi. “Bursa’da Hayatın Her Anında Yemek Yemek Kültürü” sergisini açıldığı tarihten bugüne kadar 3,5 ayda yaklaşık 20 bin kişinin izlediğini söyleyen Erdönmez, sergiye, özellikle ev hanımlarının ve yurtdışından gelen yabancı turistlerin ilgi gösterdiğini belirtti. Ramazan ayı nedeniyle de yemek kültürünün gelişimi hakkında fikir edinmek isteyen ziyaretçilerin arttığına değinen Erdönmez, “Son 50 yılın değişimine şahit olan vatandaşlar, bu sergiden çok mutlu ayrılıyorlar. Köyden göç edenler köyüne; kasabadan kente gelenler kasabasına olan özlemini sergiyle giderdiklerini belirtiyor ve kendilerini çocukluk yıllarına götüren çalışmanın örf ve adetlerini, hatıralarını bugünde canlandırdığını belirtiyorlar” diye konuştu.

Tarih: 27.08.2009 | Okunma sayısı:6763

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir