Haberler

'YAZLIK SİNEMA' İZLEYİCİ REKORU KIRDI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Yerkapı’da surlar içinde oluşturduğu ve Türk sinemasına damgasını vuran yapımları Bursalılarla buluşturduğu ‘Yazlık Sinema’yı 10 günde yaklaşık 5 bin kişi izledi.

Kültür ve sanatı halkın ayağına götürmeyi ilke edinen Büyükşehir Belediyesi tarafından Yerkapı Surları’nın tarihi atmosferinde gerçekleştirilen ‘Yazlık Sinema’, vatandaşlara, eski sinemaların nostaljik tadını yaşattı. Geçmişte yaz gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer bulan yazlık sinema keyfini bugünde taşıyan organizasyon, usta sanatçılar Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştığı ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filmi ile sona erdi.

En sevilen filmler gösterildi
7’den 70’e her yaştan vatandaşın yoğun katılım sağladığı yazlık sinemada, Halit Ziya Uşaklıgil’in başyapıtı romandan uyarlayan, Türk televizyon tarihinin ilk dizi filmi Aşk-ı Memnu, filmin çekildiği 1975 yılında üretilen sinema makinesi ile oynatıldı. Yazılk Sinema’da oynatılan Karagöz Hacivat Neden Öldürüldü, Babam ve Oğlum, Dinle Neyden, Eşkıya, Neşeli Günler, Vizontele, Vizontele Tuba ve Devrim Arabaları filmleri 10 gün boyunca surlar içinde, yıldızlar altında izleyicilerle buluştu. Film gösterimlerinde ücretsiz olarak patlamış mısır dağıtılırken, Dağdibi Derneği’nin kurduğu çadırda sinemaseverlere gözleme ve ayranla farklı bir atmosfer yaşatıldı.

Vatandaşlardan tam not
Pınarbaşı ve çevre mahallelerin yanı sıra kentin tüm semtlerinden yazlık sinemaya gelen vatandaşlar, kendilerine çocukluk ve gençlik anılarını tazeleme fırsatı sunan Büyükşehir Belediyesi ile Kültür A.Ş.’ye teşekkür ettiler. Yazlık Sinema etkinliği ile Yerkapı Surları’nın tarihi atmosferini de tanıma fırsatı bulduklarını belirten vatandaşlar bu mekanda daha çok kültürel etkinlik görmek istediklerini dile getirdiler.

Tarih: 18.08.2009 | Okunma sayısı:10738

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir