Haberler

YATIRIM SEKTÖRÜNÜN NABZI BURSA'DA ATIYOR

Font Boyutu

 Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Bursa’da düzenlenen ‘Gelişen Kentler Zirvesi’nde ekonomi ağırlıklı program yapan televizyon kanallarının canlı yayınlarında açıklamalarda bulunan Başkan Altepe, “Bursa’da yatırımcıları buluşturan güzel bir organizasyonun ev sahipliğini yapıyoruz. ‘Gelişen Kentler Zirvesi’, Bursa’da önemli mesajlar verecek” dedi.
Bursa’nın gelişmesine yönelik çalışmalara devam ettiklerini belirten Başkan Altepe, kentte özellikle tarihi, turistik ve doğal değerlerin ortaya çıkarılması noktasında ciddi adımlar atıldığını kaydetti.

“Bursa’nın istikbali parlak”

Kentin merkezinde ayağa kaldırılacak olan projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan ve kentsel dönüşüm projelerine önem verdiklerini belirten Başkan Altepe, “Bursa’da kentsel dönüşümün en iyi örneklerini görmek mümkün. Kent merkezinde 4 mahalle yerinden kaldırılarak yeni yerleşim merkezleri kuruluyor. Bursa, gelişime açık ve istikbali parlak olan bir kent. Tabakhaneler bölgesi, İntam, Zafer Parkı, Yalova Yolu ve kent merkezi olmak üzere temizlenmiş pek çok bölge var ve yatırımcıları bekliyor” diye konuştu.

“Uludağ’da atacağımız adımlar belli”
Başkan Altepe, Uludağ’daki düzenlemelerle ilgili sorulara da “Bursa’nın birçok özelliği var. Uludağ, bugüne kadar tam olarak kullanılamadı. Biz, bundan sonra, hedeflenen noktaya gelelim istiyoruz. Uludağ’da tek otoritenin Büyükşehir Belediyesi olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakanlıklar da olumlu cevap verdi, altyapı yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Çalışmalara başladık. Şu anda uygulama imar planları hazırlanıyor. Başta otopark sorunu ve spor alanları ile günübirlik tesisler gibi düzenlemeleri yapacağız. Uludağ’da atacağımız adımlar belli. Yetkiler bize geçince kısa zamanda bunları hayata geçireceğiz” diyerek cevap verdi.

2010 fırsatlar yılı olacak
Başkan Altepe ile birlikte canlı yayınlara katılan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da 2010 yılının Türkiye için fırsatlar yılı olacağını söyledi. Gelişen Kentler Zirvesi’nin yılın başında yapılmasının Türkiye’nin konumu itibariyle önemli olduğunu kaydeden Bayraktar, “Bursa, 2,5 milyon toplam nüfusuyla ve körfez geçişindeki köprünün yapımı ile 1 saatte İstanbul’a, 3 saatte Ankara’ya ulaşımın sağlandığı bir kent olacak” dedi.
TOKİ’ye şehirlerin ilgisinin arttığını ifade eden Bayraktar, “TOKİ, Bursa’da önemli yatırımlar yaptı. Türkiye’de gelecek yıl 80 bin konut yapılacak. TOKİ olarak şehirlerin silüetinin gelişmesine katkımız oluyor. Türkiye cazibe merkezi olacak ve Bursa’nın da buna katkısı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Bayraktar, 2010 yılında inşaat sektörünün yüzde 5 civarında büyüme göstereceğini açıkladı.

Tarih: 07.01.2010 | Okunma sayısı:4245

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir