Haberler

YARIM ASIRLIK SİMGE ZİRVEYE ÇIKIYOR

Font Boyutu

30 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

YARIM ASIRLIK SİMGE ZİRVEYE ÇIKIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TELEFERİĞİ OTELLER BÖLGESİ İLE BULUŞTURACAK OLAN PROJESİNİN TEMELİ CUMARTESİ GÜNÜ ATILIYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, TÜRKİYE’NİN İLK TELEFERİĞİNİ 22 DAKİKADA OTELLER BÖLGESİ’NE ÇIKARACAK YENİ PROJENİN TEMEL ATMA TÖRENİNE BÜTÜN BURSALILARI DAVET ETTİ.
- TÜRKİYE’NİN İLK TELEFERİĞİNE SAHİP OLAN BURSA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN PROJESİYLE TÜRKİYE’NİN EN MODERN TELEFERİĞİNE DE SAHİP OLACAK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin yarım asırlık simgesi olan teleferiği Oteller Bölgesi ile buluşturacak projesinin temeli Cumartesi günü atılıyor. Başkan Altepe, Türkiye’nin ilk teleferiğini Oteller Bölgesi’ne çıkaracak yeni projenin temel atma törenine bütün Bursalıları davet etti.

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi haline getirmek için bir dizi çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yeni teleferik projesinin temeli 4 Aralık Cumartesi günü saat 12.00’da düzenlenecek törenle atılacak. Proje kapsamında Teferrüç İstasyonuna yapılacak olan yeni makine dairesiyle ilgili Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onayın çıkmasının projenin de startı verildi. Proje kapsamında Teferrüç İstasyonu’na yeni makine dairesi inşa edilecek. Bu sayede inşaat sürerken mevcut hatta yolcu taşımaya devam edilecek.

Saatte bin 800 kişi taşıma kapasitesi
Proje kapsamında halen çalışmakta olan Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına Oteller Bölgesi istasyonu da eklenecek. Tüm hattın yenilenmesinin ardından Tereffüç’e yeni yapılacak makine dairesi sisteme alınacak. Toplam 8,84 kilometreyle dünyanın en uzun teleferik hattı Bursa’ya kazandırılırken, 8’er kişi kapasiteli 175 gondol tipi kabinle, sıra bekleme derdi de ortadan kalkacak. Saattik yolcu taşıma kapasitesi yeni projeyle bin 800 kişiye çıkarılırken, aile kabinlerinin yanında VİP kabinler de devreye alınacak. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek projeyle, Teferrüç ile Oteller Bölgesi arasında 24 saat kesintisiz ulaşım sağlanırken, projenin iki yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
Temel atma töreni öncesi teferrüç istasyonunda incelemelerde bulunan Başkan Altepe, yüklenici firma Şentürkler Mühendislik ve İnşaat Ticaret A.Ş. temsilcisi İnşaat Mühendisi Latif Altay’dan proje hakkında bilgi aldı. Başkan Altepe, projenin detaylarını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar ile Mustafa Altın ile birlikte değerlendirdi.

Hedef 4 mevsim Uludağ
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ’ı sadece kış aylarında değil, 12 ay kullanılabilen bir değer haline getirmekte kararlı olduklarını belirterek, yeni teleferik projesinin bu anlamda büyük önem taşıdığını ifade etti. Mevcut kapasitenin 10 katına çıkarılacağını hatırlatan Başkan Altepe, “Mevcut 30-35 kişi kapasitesi kabinlerle özellikle lodoslu havalarda Uludağ’a ulaşım sağlanamıyor. Bu nedenle yılın 1 ayı teleferik kullanılamıyordu. Yeni yapılacak gondol tipi kabinler her türlü hava koşulunda çalışabilecek. Sıra bekleme derdi de olmadığı için yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun olarak kullanılacak. Şuanda Uludağ’a çıkanların büyük bölümü karayolunu kullanıyor. Ancak yeni teleferik devreye alındığında karayolunun yükü önemli ölçüde azalacak ve Uludağ’da egzoz gazı kirliliği ve trafik yoğunluğundan kurtulacak. Bunun yanında istasyonlara yapılacak konaklama ve yeme içme mekanları ile Uludağ’ın kent ekonomisine sağladığı katkı da artırılmış olacak” dedi.

Tüm istasyonlar yenilenecek
Proje kapsamında mevcut istasyonlar da tamamen yenilenecek. Teleferiğin başlangıç noktası olan Teferrüç İstasyonu’nda teleferik müzesi, süpermarket, 50 adet mağaza, 50 oda kapasiteli otel, çok amaçlı salon ile kafeterya ve restoran bulunacak. Önemli bir rekreasyon alınana dönüşecek Kadıyayla İstasyonu’nda ise tur rehber birimleri, kafeterya, restoran ve otel yer alacak. Kampçıların yoğun olarak kullandığı Sarıalan bölgesindeki istasyonda da tur rehber birimleri ile kafeterya bulunacak. Oteller Bölgesi’ne inşa edilecek istasyona da kayak eğitim birimleri, otel, kapalı spor ve sağlık birimleri ile kafeterya yapılacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 30.11.2010 | Okunma sayısı:9973

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu