Haberler

Yardımlar Sayıştay kararıyla durdu

Font Boyutu

18 ARALIK 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

YARDIMLAR SAYIŞTAY KARARIYLA DURDU

  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, SAYIŞTAY KARARI DOĞRULTUSUNDA KİRA YARDIMLARINA SON VERİLEN KADIN VE ENGELLİ DERNEKLERİNİN BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ.
  • KAMUOYUNDA ‘YARDIMLARI SANKİ KENDİSİ KESTİRMİŞ’ GİBİ BİR HAVA ESTİRİLDİĞİNİ İFADE EDEN BAŞKAN AKTAŞ, “BURADA KANUNUN GEREĞİ YERİNE GETİRİLMİŞ. ÇÖZÜM KONUSUNDA KARŞILIKLI İYİ NİYETLE GÜZEL İŞLER OLACAĞINA İNANIYORUM” DEDİ.

 

BURSA - Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sayıştay kararı doğrultusunda kira yardımlarına son verilen kadın ve engelli derneklerinin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi. Kamuoyunda ‘yardımları sanki kendisi kestirmiş’ gibi bir hava estirildiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Burada kanunun gereği yerine getirilmiş. Çözüm konusunda karşılıklı iyi niyetle güzel işler olacağına inanıyorum” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, meclis kararı ve yapılan protokolle Büyükşehir’den aldıkları kira yardımları Sayıştay kararı doğrultusunda kesilen dernek temsilcilerini ağırladı. Özellikle son günlerde kamuoyuna yansıyan ‘kira yardımlarının kesilmesi’ konusunun ele alındığı görüşmede; yaşanan sorun ve çözüm yolları ele alındı. Tüm dernek yöneticilerini dinleyen Başkan Aktaş, konunun kendi tasarrufu olmadığını, Sayıştay kararının uygulandığını kaydetti.

 

“Ajite edildi”

Sayıştay tarafından yapılan denetimler sonucu; kira yardımları mevzuat gereği askıya alınan bazı dernek temsilcilerinin konuyu ajite ederek kamuoyunda farklı algılamalara neden olmasının kendisini üzdüğünü dile getiren Başkan Aktaş, sosyal devletin gereği olarak belediyelerin özellikle hayırlı ve önemli çalışmalar yapan derneklere her zaman destek olacağını vurguladı. İnegöl Belediye Başkanlığı süresince birçok derneğe bu konularda destek verdiğinin altını çizen Başkan Aktaş, “Ancak konunun şahsımla direkt ilgili olmamasına rağmen, sanki engelli ve kadın derneklerine belediyemizin yaptığı yardıma mani olmuşum gibi bir hava estirilmesi gerçekten çok üzücü ve iyi niyetten uzak bir yaklaşım. Kanun; ‘bunu belediyeden veremezsin’ demiş ve belediyemiz de gereğini yapmış. Süreç olarak da bu zamana denk gelmiş. Bu konulara hassas davranan bir belediye başkanı olarak konunun mahiyetini ve içeriğini konunun muhatapları ile paylaştık. Derdimizi kendilerine anlattık. Çözüm konusunda ne yapabileceğimizi konuştuk. Karşılıklı iyi niyetle güzel işler olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Çözüm noktasında dernek temsilcilerinin de görüşlerini alan Başkan Aktaş, toplumun genel ahlak anlayışına aykırı olmayan, toplumun birlik ve beraberliğine halel getirmeyecek her oluşum, dernek ve sivil toplum kuruluşuna kapılarının açık olduğunu da sözlerine ekledi.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.12.2017 | Okunma sayısı:2467

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir