Haberler

Yanan çarşıda büyük dönüşüm

Font Boyutu

21 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

YANAN ÇARŞIDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İVAZPAŞA ÇARŞISI İLE YORGANCILAR ÇARŞISI ARASINDA KALAN BÖLÜMDE ÇIKAN VE 52 DÜKKANIN İÇİNDEKİ EŞYALARLA BİRLİKTE KÜLE DÖNDÜĞÜ YANGINDAN SONRA BAŞLATTIĞI VE 122 DÜKKANI KAPSAYAN RESTORASYON PROJESİNİ TAMAMLADI.
- YANGIN FELAKETİNİ ADETA FIRSATA DÖNÜŞTÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 6 ASIRLIK ÇARŞIYI KUBBELERDEN ZEMİNE VE CEPHE DUVARLARINA KADAR İLK GÜNKÜ ORİJİNAL GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTURDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RESTORASYONUN ARDINDAN ESNAFLARIN DA YAVAŞ YAVAŞ DÜKKANLARINA TAŞINMAYA BAŞLADIĞINI HATIRLATARAK, TARİHİ ÇARŞIDA TİCARİ HAREKETLİLİĞİN KISA SÜREDE HIZLANACAĞINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan ve 52 dükkanın içindeki eşyalarla birlikte küle döndüğü yangından sonra başlattığı ve 122 dükkanı kapsayan restorasyon projesini tamamladı. Yangın felaketini adeta fırsata dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, 6 asırlık çarşıyı kubbelerden zemine ve cephe duvarlarına kadar ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşturdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyonun ardından esnafların da yavaş yavaş dükkanlarına taşınmaya başladığını hatırlatarak, tarihi çarşıda ticari hareketliliğin kısa sürede hızlanacağını vurguladı.

İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölgede 2015 yılının Ekim ayında çıkan yangında, 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle dönmüştü. Şans eseri can kaybı ve yaralanmanın olmadığı olayın ardından Valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanırken, zarar gören dükkanların yanı sıra bölgenin bütünüyle dönüşümü için Büyükşehir Belediyesi devreye girmişti. Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde el değmedik tek yer olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon projeleri hazırlanıp, ihalesi bile yapılan bölgedeki restorasyon çalışmaları yangının hemen ardından start aldı. Sadece yanan 52 dükkan değil 122 dükkanı da kapsayan bölgenin tamamı zeminden kubbelere ve cephe duvarlarına kadar ilk günkü orijinal haline getirildi.

Çarşıda el değmedik yer yok
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile restorasyonu tamamlanan çarşıda incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi olarak kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında Ulucami, Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin ecdada yakışır hale getirildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “İvazpaşa, Sipahi Çarşısı ve Yorgancılar Çarşısı olarak da bilinen çarşının Cumhuriyet Caddesi’ne bakan bölümü el değmedik tek yerdi. Bu bölgenin de aslına uygun restore edilmesi için projelerimizi hazırlayıp, ihaleyi de yapmıştık. Bu sırada yangın çıktı. Yangının ardından hemen uygulamaya projesine başladık. Kubbelerden zemine, cephe duvarlarından tabelalara kadar tarihi çarşı ilk günkü orijinal haline döndü. Yavaş yavaş esnafımızda dükkanlarını açmaya başladı. Bölgede ticaret yeniden canlanıyor. Çarşımızın en sıkıntılı bölgesi de güzel bir görüntüye kavuşmuş oldu” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 21.08.2017 | Okunma sayısı:2212

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu