Haberler

YABANCI TURİZMCİNİN GÖZÜ BURSA’DA

Font Boyutu

6 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

YABANCI TURİZMCİNİN GÖZÜ BURSA’DA
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TURİZM ÖNCELİKLİ YATIRIMLARI, ÖZELLİKLE YABANCI YATIRIMCILARIN DİKKATİNİ BURSA’YA ÇEKİYOR.
- DÜNYA GENELİNDE 1000’İN ÜZERİNDE MARKA OTELİN İŞLETMECİLİĞİNİ YAPAN STARWOOD FİRMASININ YÖNETİCİLERİ, BURSA’YA YATIRIM YAPMAYA HAZIRLANIYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET EDEN STARWOOD FİRMASININ YÖNETİCİLERİ, BURSA’NIN TURİZM POTANSİYELİ HAKKINDA BİLGİLER ALDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin başta tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma çalışmalarının yanında Uludağ ve sahiller gibi doğal zenginlikleri de ön plana çıkartıcı çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Kentin her köşesinde otel inşaatları yükselirken dünya gelinde 1000’in üzerinde marka otelin işletmeciliğini yapan Starwood şirketinin yöneticileri yatırım yapma kararı aldıkları Bursa hakkında bilgiler almak için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti.

Dünya gelinde Le Meridien, W Hotel ve Sheraton gibi 1000’in üzerinde marka otelin işletmeciliğini yapan Starwood şirketinin Yatırımlar Müdürü Alexander Rae, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Son dönemde turizm yatırımlarının ön plana çıktığı Bursa’ya yatırım yapmayı hedeflediklerini ve Çelik Palas Otel’de incelemelerde bulunduklarını belirten Rae, Başkan Altepe’ye Bursa’yı geleceğe taşıyacak projelerini sordu.

“Bursa yönünü turizme çevirdi”
Bursa’nın 25’in üzerinde sanayi bölgesiyle en fazla ihracat yapan ikinci kent olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, 250 civarında yabancı firmanın da Bursa’da faaliyet gösterdiğini kaydetti. Bursa’nın artık emek yoğun sanayiye doyduğunu bu nedenle kentin turizm değerlerini ön plana çıkarmak için yoğun bir çalışma başlattıklarını belirten Başkan Altepe, “Bursa artık yönünü turizme çevirdi. Yerel yönetim olarak bizim de yönlendirmemizle kentin her köşesinde otel inşaatları yükseliyor. Osmanlı’nın ilk başkenti olan ve ilk 6 padişaha ev sahipliği yapan kentimizde, bu değerleri ön plana çıkarıyoruz. Bunun yanında Türkiye’nin en önemli kayak merkezi olan Uludağ ile ilgili önemli çalışmalarımız var. Yeni teleferik projesi ile kent merkezinden kayak yapılan bölgeye 21 dakikada konforlu ulaşımı sağlayacağız. Bu sayede kent merkezindeki otelde kalan konuklar bile 21 dakika sonra kayak yapma imkanına kavuşacak” dedi.

“Türkiye’nin parlayan yıldızı”
Rae’nin “Bursa’nın uluslararası alanda tanıtımı için neler yapıyorsunuz” şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Başkan Altepe, “Kentin tüm değerlerine sahip çıkıyoruz. Bursaspor örneği önümüzde. Biz Bursaspor’un bu kentin tanıtımı için en önemli koz olduğunu söyledik ve takımı hep destekledik. Bugün şampiyonlar liginde mücadele eden takımımız sayesinde Bursa’nın adı her yerde duyuluyor. Bunun yanında Bursa’da kongre turizminin gelişmesi için önemli bir yatırım olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi, alanında uluslararası birlik ve derneklere üye oluyor. Bu sayede Bursa, kongre turizmi açısından da uluslararası alanda tanıtılıyor. Yine yakında temelini atacağımız yeni stadyum sadece Türkiye’de değil, dünyada konuşulan bir stadyum olacak. Bu çalışmalarımızla Bursa’nın marka değeri daha da yükselecek” diye konuştu.

“Bursa’dan olumlu izlenimlerle ayrılıyoruz”
Başkan Altepe’nin verdiği bilgiler doğrultusunda özellikle otel işletmeciliği açısından Bursa’nın önemli bir merkez olduğunu öğrendiğini kaydeden Alexander Rae, “Öncelikle Bursa’nın gelişimi yönünde yaptığınız çalışmalar ve planladığımız projeler nedeniyle sizi kutluyorum. Bursa’da önemli bir turizm potansiyeli olduğunu gördük. Bursa’ya öncelikli yatırım yapılacak iller arasında görüyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Tarih: 06.10.2010 | Okunma sayısı:4701

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu