Haberler

Ya Bosna Ya Ölüm

Font Boyutu

30 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

Ya Bosna Ya Ölüm
- ‘Ya Bosna Ya Ölüm’ adlı sergiyi gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bosna’da yakın tarihe adını acı harflerle yazdıran savaşın dünya insanlık tarihine geçen en büyük ayıp olduğunu söyledi.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Ya Bosna Ya Ölüm’ sergisinin açılışı ve film gösteriminde, Bosna’da yakın tarihe adını acı harflerle yazdıran savaşın, dünya insanlık tarihinde geçen en büyük ayıp olduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Ya Bosna Ya Ölüm’ adlı serginin açılış töreni ve film gösterimi, duygusal anlara sahne oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda açılışı yapılan sergiyi gezdi, Bosna savaşını hatırlatan filmi izledi. Başkan Altepe, Bosna savaşının yakın tarihe adını acı harflerle yazdırdığını hatırlatarak, “Bugünden yaklaşık 20 – 25 yıl önce, 1992 – 1995 yılları arasında yaşanan Bosna savaşını hatırlatan ‘Ya Bosna Ya Ölüm’ sergisi, Doğu Avrupa’da Müslümanlara karşı yapılan kıyımı en ayrıntılı şekilde gözler önüne seriyor” dedi.
Savaşın tarihini anlatan Başkan Altepe, “15 Haziran 1989’da Kosova Meydanı’nda toplanan yaklaşık 1 milyona yakın Sırp, intikam yemini etmişti ve daha sonra da Bosna 4 bir yandan kuşatıldı, ateş çemberine döndü. Avrupa’nın kalbinde olan bu savaş, dünya insanlık tarihine geçen en büyük ayıp… Ancak beklendiği gibi olmadı, Bosna Hersek dimdik ayakta. Bosna’nın arkasında da Türkiye var” diye konuştu. Başkan Altepe, serginin dünya tarihine adını yazdıracak önemli bir belge niteliği taşıdığını da sözlerine ekledi. Ya Bosna Ya Ölüm sergisi ve film gösterimi vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 30.04.2016 | Okunma sayısı:2415

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu