Haberler

‘Vakıf Kültürü’ne ilgi yoğun

Font Boyutu

25 OCAK 2018

 

BASIN BÜLTENİ

 

‘Vakıf Kültürü’ne ilgi yoğun

- Bursa Vakıf Kültürü Müzesi,  yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

- Şubat ayında 2. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı.

 

BURSA – Birbirinden özel ve nitelikli eserleri bünyesinde barındıran Bursa Vakıf Kültürü Müzesi,  yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Şubat ayında 2. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçmişten bugüne vakıf kültürünü tanıtmak ve yaşatmak adına projelendirilen Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde, “Hak’tan geleni, hak adına halka veren vakıfların hikâyesi” anlatılıyor.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) 500 metrekare alan üzerine kurulan ve 15 farklı bölümden oluşan müzede ziyaretçiler, Türk- İslam kültürünün hayırseverlik göstergesi olan vakıfların, Osmanlı vakıf kültürünün şekillendirdiği Bursa’da nasıl geliştiği ve dünyaya nasıl yayıldığına tanık oluyor.

Ziyaretçilerini hayırseverlik, dayanışma ve zarafetinin izlerinde anlamlı bir yolculuğa çıkaran Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde 500 farklı eser sergileniyor.

Müzedeki 15 farklı bölümün senaryosu ise Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş, Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan ve Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim’den görüş alınarak düzenlendi. 17 Şubat 2017 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından resmi açılışı yapılan anlamlı müze, bugüne dek 50 bin ziyaretçi sayısına ulaştı.

 

500 yıllık el yazması Kur’an-ı Kerim

Müzede ağırlıklı olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Bursa’da bulunan külliyelerden toplanan eserler, hat levhaları, şamdanlar, halı ve kilimler, Hilye-i Şerifler, dervişlerin kullandığı teberler, Üftade Hazretleri’nin eşyaları sergileniyor. Müzede en çok ilgi çeken eserlerin başında ise Muradiye Camii’nden vakfedilen devasa boyutlardaki 500 yılık el yazması Kur’an-ı Kerim ile Hz. Muhammed (SAV) efendimizin hırkasının sarıldığı Destimal-i Şerif geliyor.

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde ayrıca Yeşil, Ulucami, Muradiye Medresesi, Kozahan ve Irgandı Köprüsü’nün birebir küçültülmüş minyatürü ile Kündekari tekniğiyle yapılmış Yeşil Türbe kapısı ve Osmanlı’da hayvanlara verilen önemin en güzel örneklerinden kuş evlerinin maketleri sergileniyor.

 

Geçmişe yolculuk

Türk İslam kültürünün hayırseverlik göstergesi olan ve sadece Allahü Tealla’nın rızası gözetilerek han, hamam, aşevleri, kütüphaneler, hastaneler ve okul gibi abidevi yapılar inşa ettiren vakıf kültürünün detaylıca senarize edildiği Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nde, geleneksel İslam sanatlarını yaşatmak adına perşembe ve cuma günleri, BUSMEK eğitmenleri tarafından hat sanatına ilişkin atölye çalışmaları da yapılıyor. Eşsiz eserleri içinde barındıran ve anlamlı etkinliklere ev sahipliği yapan müze,  Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilir.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 25.01.2018 | Okunma sayısı:1234

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir