Haberler

'UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI' BAŞVURULARINDA SON 12 GÜN

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’, 14 – 22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında 12 Türk filminin yarışacağı ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’na başvurular, 10 Ekim Cumartesi günü sona erecek.

 

‘En İyi’ler ‘Altın Karagöz’e aday

Türk Sineması’nı desteklemek ve film üretimini teşvik etmek amacıyla düzenlenen ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’, bu yıl 2. kez gerçekleştirilecek. Bursa’da sinemaseverlerin yoğun ilgisini toplayan ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda, 2009 yılı yapımı veya 2009 yılı ‘Eser İşletme Belgesi’ almış olan 12 Türk filmi ‘Altın Karagöz Ödülü’ için yarışacak. Yarışmaya katılması uygun görülen filmler Ali Sönmez, Sinema Yazarı ve SİYAD Üyesi Alin Taşçıyan, Bir Film Genel Müdürü Ersan Çongar, Oyuncu İzzet Günay, Yapımcı ve ‘Lale Film’in Kurucusu Necip Sarıcı ve Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan’dan oluşan Festival Danışma Kurulu ile Festival Yönetmeni Ali Çalışır’ın belirlediği ön jürinin değerlendirmesine sunulacak. Ön elemeden geçen filmler ise 27 Ekim Salı günü yapılacak basın toplantısında duyurulacak.

 

Ödüller sahibini arıyor

Yarışmaya katılan filmler, yarışma ana jürisi tarafından ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ kategorilerinde değerlendirilecek. ‘En İyi Film’ kategorisinde ödüle değer görülen film ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 50.000 TL para ödülü; ‘En İyi Yönetmen’ dalında ödüle layık bulunan eserin yönetmeni ise ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 25.000 TL para ödülünün sahibi olacak. ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ kategorilerinde de jüri tarafından ödüle değer görülen sanatçılar, ‘Altın Karagöz Ödülü’nü almaya hak kazanacak. Ödüle değer görülen filmler ve sanatçılar ödüllerini, 20 Kasım Cuma günü yapılacak ‘Festival Kapanış Gecesi’nde alacak.

Yarışmaya katılmak isteyen ve şartnamede belirtilen özelliklere uygun olan film sahipleri, son başvuru tarihine kadar festival merkezine başvurabilecek. Katılımcılar yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye, Yarışma Yönetmeliği ve katılım formlarına (0 224) 253 98 21 ve (0 212) 216 72 72 numaralı telefonlarla festival merkezinden ya da festivalin www.ipekyolufilmfest.com web adresinden ulaşabilecekler.

Tarih: 28.09.2009 | Okunma sayısı:8053

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir