Haberler

ÜSKÜP, BURSA İMZALI YENİ BİR ESERE DAHA KAVUŞTU

Font Boyutu

 
21 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

ÜSKÜP, BURSA İMZALI YENİ BİR ESERE DAHA KAVUŞTU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE ETTİRİLEN ÜSKÜP’ÜN EN ÖNEMLİ MANEVİ ODAKLARINDAN RUFAİ TEKKESİ, DIŞİŞLERİ BAKANI PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU’NUN DA KATILDIĞI TÖRENLE İBADETE AÇILDI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSALI HAYIRSEVERLER VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN DESTEKLERİYLE ÜSKÜP’E KAZANDIRDIKLARI ECDAT YADİGARI ESERLERİ GELECEK KUŞAKLARA TAŞIMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIKLARINI SÖYLEDİ.
- TÜRKİYE CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANI PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU, 2005 YILINDA ÜSKÜP’TE TEK TEK ZİYARET ETTİĞİ ECDAT YADİGARI ESERLERİN O GÜNKÜ HALİNİ GÖRÜNCE YAŞADIĞI HÜZNÜ ANLATMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI BELİRTEREK, BU ESERLERİ BİR BİR AYAĞA KALDIRMA YÖNÜNDEKİ HASSASİYETİ NEDENİYLE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.

ÜSKÜP – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilen Üsküp’ün en önemli manevi odaklarından Rufai Tekkesi, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle ibadete açıldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 2005 yılında Üsküp’te tek tek ziyaret ettiği ecdat yadigarı eserlerin o günkü halini görünce yaşadığı hüznü anlatmasının mümkün olmadığını belirterek, bu eserleri bir bir ayağa kaldırma yönündeki hassasiyeti nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını, kent merkezinin yanında tüm Osmanlı coğrafyasında etkin bir şekilde sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki hizmet halkasına bir yenisini daha ekledi. Üsküp’te bugüne kadar Hatuncuk Camii, Arasta Camii, Kebir Mehmet Çelebi Camii, İshak Paşa Camii, İsabey Camii Haziresi ve Yiğit Paşa Mezarı restorasyonu gibi çok sayıda tarihi ve kültürel miras projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, 1818 yılında kurulan kentin en önemli manevi odaklarından Rufai Tekkesi’ni de 2 asır sonra ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Tarihi tekkenin açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Milletvekilleri Kenan Hasip ve Behüciddin Şehabi, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Üsküp Diyanet İşleri Başkanı Hacı Süleyman Efendi Recep, Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani, TİKA Makedonya Temsilcisi Mahmut Çevik, Makedonya Milli Konservasyon Merkezi Müdürü Mehmet Selmani, Rufai Tekkesi Şeyhi Murtezan Murteza, restorasyonu üstlenen Bursalı işadamı İsmail Öner ile çok sayıda davetli katıldı.

“Buradaki insanımızın kültürünü yaşamasını istiyoruz”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Rufai Tekkesi’nin Üsküp’ün merkezindeki en önemli manevi odaklardan biri olduğunu, yaz aylarında başlattıkları çalışmalarla harabe halindeki yapıyı ilk günkü ihtişamına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Özellikle son yıllarda hükümetin Balkanlar başta olmak üzere tüm Osmanlı coğrafyasında önemli çalışmalara imza attığını ile getiren Başkan Altepe, kendilerinin de yerel yöneticiler olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte bölgede gerek tarihi eser restorasyonu gerekse Türk kültürünün yaşatılmasına yönelik önemli işler yaptıklarını ifade etti. Bölgede uzun yıllar yaşanamayan aşure dağıtımı törenleri ve sünnet şölenleri gibi önemli kültürel etkinliklerin yeniden düzenli olarak yapılmaya başladığını hatırlatan Başkan Altepe, “Biz Bursa olarak Balkanlar ile Türkiye arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Buradaki insanımızın kültürünü en iyi şekilde yaşamasını istiyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de yaptığımız göç kongresi ve Balkan Ekonomi Zirvesi ile bu bölgedeki tek isteğimizin dostluk, kardeşlik ve işbirliği olduğunu gösterdik. Bu çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek” dedi.

“Allah aramıza ayrılık sokmasın”
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Üsküp’te tarihi bir gün yaşadıklarını, hafta başında Konya’da Şeb-i Aruz’u idrak ettiklerini, haftanın son gününde ise 200 yıl önce kurulan tekkenin yeniden ihya olmasına tanıklık ettiklerini kaydetti. Tasavvuf kültürünün Buhara’dan Saraybosna’ya kadar bütün insanlığı kardeşliğe davet ettiğini kaydeden Davutoğlu, “Tasavvuf, birliği, huzuru, kardeşliği telkin eder. Tasavvuf kültürünün geliştiği toplumda nefret, şiddet kültürü gelişmez. Şeb-i Aruz, vuslattır, düğün gecesidir. Burada da bir vuslatı gerçekleştiriyoruz. Tarihin imanla buluştuğu bir mekanı açıyoruz. Bu Anadolu’nun Rumeli’ye İstanbul’un Üsküp’e vuslatıdır, düğünüdür. Allah aramıza nifak sokulmasına müsaade etmesin. Bu güzel mekanı sizlere emanet ediyoruz. Bir yerde Allah’a zikir, tefekkür başlamışsa, ilelebet devam eder. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza ayrıca teşekkür ediyorum. Hatuncuk Camii, Arasta Camii, Kebir Mehmet Çelebi, Yiğit Paşa mezarı, Gazi Baba Türbesi gibi burada yaptıkları çalışmalar için kendilerine teşekkür ediyorum. Ben 2005 yılında buraya geldiğimde bu eserleri tek tek gezdim. O hallerini gördüğümde yaşadığım hüznü anlatmam mümkün değil. Hepsi tek tek ihya oluyor. Allah aramıza ayrılık sokmasın” diye konuştu.
Törende söz alan Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti ve Makedonya Diyanet İşleri Başkanı Hacı Süleyman Efendi Recep de Üsküp’te yaptığı çalışmalar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Bakan Davutoğlu ve Başkan Altepe, daha sonra restorasyon çalışmalarına katkı sağlayan işadamı İsmail Öner ve ailesine plaket vererek teşekkür edip, kurdele keserek 200 yıllık tekkeyi yeniden ibadete açtı.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.12.2012 | Okunma sayısı:6446

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu