Haberler

Üreticinin yüzü ihracatla gülüyor

Font Boyutu

30 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

ÜRETİCİNİN YÜZÜ İHRACATLA GÜLÜYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARIM A.Ş. ARACILIĞIYLA YAPTIĞI SİYAH İNCİR İHRACATI, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ BU YIL DA GÜLDÜRÜYOR.
- GEÇTİĞİMİZ YIL 1 LİRAYA KADAR DÜŞEN SİYAH İNCİR FİYATI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DEVREYE GİRMESİYLE 8 LİRAYA KADAR YÜKSELİRKEN, BURSA SİYAH İNCİRİ BU YIL DA DANİMARKA VE FİNLANDİYA PAZARLARINDA ALICI BULDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BERABERİNDEKİ BURSA MİLLETVEKİLİ MEHMET MÜEZZİNOĞLU İLE BİRLİKTE DANİMARKA VE FİNLANDİYA’YA GİDECEK ÜRÜNLERİN TIRLARA YÜKLENDİĞİ TARIM A.Ş. DEPOSUNU ZİYARET ETTİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE BU YIL ALIMLARA 10 LİRADAN BAŞLADIKLARINI VE HALEN 8 LİRANIN ALTINA DÜŞMEDİKLERİNİ BELİRTEREK, “TEK HEDEFİMİZ ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK” DEDİ.
- AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ MEHMET MÜEZZİNOĞLU, KIRSALDA ÜRETİCİYİ GÜÇLÜ KILMAK VE ÜRÜNLERİN DEĞERİNİN KORUNMASI ADINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA YAPILDIĞINI HATIRLATARAK, “BU TÜR ÇALIŞMALAR ÇİFTÇİMİZİN ALIN TERİNİN BEREKETLENMESİNE VESİLE OLUYOR” DEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım A.Ş. aracılığıyla yaptığı siyah incir ihracatı, üreticinin yüzünü bu yıl da güldürüyor. Geçtiğimiz yıl 1 liraya kadar düşen siyah incir fiyatı Büyükşehir Belediyesi’nin devreye girmesiyle 8 liraya kadar yükselirken, Bursa siyah inciri bu yıl da Danimarka ve Finlandiya pazarlarında alıcı buldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu yıl alımlara 10 liradan başladıklarını ve halen 8 liranın altına düşmediklerini belirterek, “Tek hedefimiz çiftçimizin yanında olduğumuzu göstermek” dedi.

Kırsalda kalkınmayı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu hedef doğrultusundaki yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Özellikle merkeze yeni bağlanan tüm ilçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, arazi yollarının düzenlenmesinden sulama göletlerine, kaliteli tohum, fide ve fidan temininden üretilen ürünlerin pazarlanmasına kadar her alanda yatırımlara devam ediyor. Özellikle iç piyasada değeri düşen ürünlerin dış pazarlarda alıcı bulmasına yönelik faaliyetlerde bulunun ve bu doğrultuda geçtiğimiz yıl siyah incir, armut, ayva ve biber ihracatı gerçekleştiren Tarım A.Ş., bu yıl ihracatla siyah incir üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Siyah incir alımlarını bu yıl 10 liradan başlatan ve halen alımlarda 8 liranın altına düşmeyen Tarım A.Ş., Bursa siyah incirine bu yıl Danimarka ve Finlandiya’dan alıcı buldu. Dünyanın en kaliteli siyah incirinin yetiştirildiği Bursa’nın farklı bölgelerinden toplanan siyah incirler, Tarım A.Ş.’nin deposunda ambalajlanarak, Tırlara yüklendi.

Çiftçinin refah seviyesi artıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Tarım A.Ş.’nin ihracat ürünlerinin ambalajlandığı depoyu gezdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık kırsalın artık göç vermemesi, çiftçinin yüzünün gülmesi ve Özel İdare döneminde gerçekleşemeyen çalışmaların bir bir gerçekleşmesi için yoğun bir çaba harcadıklarını söyledi. Sulama göletleri ile sulu tarıma geçilmesi, daha kaliteli üretim yapılması ve en önemlisi de ürünlerin pazarlanması noktasında büyük bir gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Kurduğumuz Tarım A.Ş., Avrupa’nın her bölgesine, Berlin, Paris, Amsterdam, Finlandiya ve Danimarka’ya Bursa’da yetişen ürünleri gönderiyor. Geçtiğimiz yıl siyah incir fiyatı 1 liraya kadar düşünce devreye girmiştik ve fiyat 8 liraya kadar yükselmişti. Bu yıl da Tarım A.Ş olarak üreticinin yanında olduğumuzu göstermek için alımlar 10 lirada başladı ve 8 liranın altına düşmedi. Şimdi de Tırlar yükleniyor ve Bursa siyah inciri Danimarka ve Finlandiya’ya gidiyor. Daha da talepler var. Her şey köylümüzün mutlu olması, daha fazla kazanması ve refah seviyesinin yükselmesi için” diye konuştu.

Alın teri bereketleniyor
Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da Tarım A.Ş.’nin Bursa çiftçinin ürettiği ürünleri Avrupa’nın değişik bölgelerine gönderiyor olmasının, ürünlerin değerinin korunması ve standardın yükselmesi adına önemli bir proje olduğunu söyledi. Dünyaca ünlü şeftali, armut, siyah incir, kiraz gibi ürünlerin Bursa’da üretildiğini hatırlatan Müezzinoğlu, “Geçen yıl incir fiyatlarının düşük olmasından üretici şikayetçiydi. Ama bu yıl farklı bir boyut kazandı. Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Tarım A.Ş. ürünleri hem alıyor hem de yurtdışına pazarlıyor. Bu üreticimize ayrı bir güven kaynağı ve fiyat standardı sağlıyor. Bu çalışma Büyükşehir algısının bu şekilde gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Bu tür çalışmalar çiftçinin alın terinin bereketlenmesine vesile olur” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 30.08.2017 | Okunma sayısı:2070

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu