Haberler

Unutulmuş Bir Zafer

Font Boyutu

26 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

Unutulmuş Bir Zafer
-Bursa Büyükşehir Belediyesi, 100. yılında Kut zaferini ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergiyle anıyor.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, 100. yılında Kut zaferini ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergiyle anıyor. Zaferin kazanıldığı gün olan 29 Nisan’da Bursa Kent Müzesi’nde izlenime sunulacak serginin açılış töreni, saat 16.00’da gerçekleştirilecek.

Yüz yıl önce dünya tarihine bir kahramanlık destanı olarak yazılan Kut Zaferi’ni hatırlatan sergi, Necmettin Özçelik’in metin ve arşivinden yararlanarak hazırlandı. ‘Unutulmuş Bir Zafer’ adlı özel sergi, ‘Kut ül Amare ‘29 Nisan 1916’ başlığıyla Bursa Kent Müzesi’nde izlenime sunularak tarihi bir gerçeğe ışık tutacak.

Kut zaferi
Kut zaferinin en büyük önemi, köklü bir askeri geleneğe sahip İngiliz ordusunun, tarihinde görülmedik biçimde bir kitlesel teslim oluşu gerçeği... Çanakkale’de Türklere hissettirmeden bölgeyi kayıpsız tahliye etmeyi başaran İngilizler, Kut cephesinde tam bir teslimiyet yaşar. Çünkü bu cephede karşılarında, kendilerinden daha eski bir askeri geleneğe sahip, Çanakkale tecrübesine rağmen değerini takdir edemedikleri bir Türk ordusu bulunmaktadır.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.04.2016 | Okunma sayısı:1526

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir