Haberler

UNUTULMAYA YÜZ TUTAN BİLİM HAZİNESİ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Molla Fenari Sempozyumu’nda, Bursalı ilim adamını sadece dini olarak algılamayıp, diğer bilim dallarında da birçok çalışmaya imza attığı belirtildi.

Tayyere Kültür Merkezi’ndeki sempozyumda, Molla Fenari’nin unutulan bir değer olduğu ve geçmişte yaptığı astronomi, matematik, fıkıh, anlamında ki çalışmaları günümüzde hala önem arz ettiği konuşmacılar tarafından vurgulandı. Prof. Dr. Jamil Ragep’in yaptığı sunumda Molla Fenari’’nin astronomi alanında ki araştırmaları anlatılarak özgün âlem (evren anlayışı) fikrini benimsediği ve yaptığı çalışmalarda bunu ön plana çıkardığı ifade edildi.

 

Matematik alanında ki çalışmaları hala önem arz ediyor

Konuşmacılardan Doç. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Molla Fenari’nin Yıldırım Beyazid döneminde ilmi atılım gerçekleştirip ders müfredatını değiştirmesinin o dönemde Osmanlının beylikten devlete geçiş sürecine zemin hazırlattığını belirtti. Ayrıca bilimin ışığında birbirinden farklı birçok araştırma yapan ve yirmiden fazla branşta uzman olan Molla Fenari, matematik alanında ki çalışmalarıyla hala günümüzde yer edindiği belirtildi.

 

Sosyolojik ve psikolojik açıdan Molla Fenari

Dr. Saadet Maydaer Molla Fenari’nin yaşadığı dönemde müderrislik, kadılık ve müftülük gibi görevleri aynı anda yapabilen ender insanlardan biri olduğunu söyledi. Maydaer, Fenari’nin kültürel ve bilimsel açıdan kattığı önemli değerler ışığında toplumun var olma sürecinde büyük katkısı olduğunun altını çizdi. Sempozyumda, Molla Fenari’nin aynı zamanda sosyolojik ve psikolojik dini anlayışından da örnekler verildi. Sempozyumda, Molla Fenari’nin adını taşıyan caminin dışında Bursa’ya, üç mescid ve bir medrese kazandırarak ilim ve bilim çerçevesinde, o devrin insanlarına ve günümüze önemli bir miras kazandırdığı vurgulandı. Sempozyumu izleyen vatandaşlar, etkinlikte konuşmacıların sundukları bilgilerle Molla Fenari’yi daha iyi tanıdıklarını belirtirlerken, onun insanlığa kattığı birbirinden değerli bilimsel çalışmalarını ve düşüncelerini anlatma fırsatı elde ederek unutulmaya yüz tutmuş bu bilim insanının hatırlanmasını sağladığından dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Tarih: 05.12.2009 | Okunma sayısı:5226

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir