Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Ünlü aktör öğrencilere Yeşilçam’ı anlattı

 17 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

ÜNLÜ AKTÖR ÖĞRENCİLERE YEŞİLÇAM’I ANLATTI
- TÜRK SİNEMASININ ÜNLÜ İSİMLERİNDEN USTA SANATÇI EŞREF KOLÇAK, “YAŞAYAN SİNEMA” ETKİNLİĞİNDE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ.
- SANAT YAŞAMININ EN GÜZEL ANILARINI GENÇLERLE PAYLAŞAN KOLÇAK, TÜRK SİNEMA SEKTÖRÜNE İLİŞKİN SAMİMİ ELEŞTİRİLER YAPTI.

BURSA- Türk sinemasının ünlü isimlerinden usta sanatçı Eşref Kolçak, “Yaşayan Sinema” etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldi. Sanat yaşamının en güzel anılarını gençlerle paylaşan Kolçak, Türk sinema sektörüne ilişkin samimi eleştiriler yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı Kültür Turizm Şube Müdürlüğü Karagöz Sinema Atölyesi tarafından düzenlenen “Ahde Vefa Yaşayan Sinema” etkinliği Bursa’nın farklı okullarında Yeşilçam’ın deneyimli jönü Eşref Kolçak’ı öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor. Sinemada 70 yılı geride bırakan usta aktör, bu kez Sınav Okulları Kestel Anadolu Fen Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi. Sinemaya gönül veren gençlerle mesleki tecrübelerini paylaşan ünlü oyuncu, balet olarak başladığı sanat hayatına bir tesadüf eseri aktör olarak devam ettiğini söyledi. Bir arkadaşının zorlaması ile kendisini film setinde bulduğunu ifade eden Kolçak, kamera arkasındaki yönetmenin kendisini beğendiğini ancak arkadaşının bu şansı yakalayamadığını kaydetti.

Kolçak, kamera karşısındaki ilk deneyimini ise 1947 yılında çekilen “Fedakâr Ana” adlı filmde yaşadığını söyledi. Oyunculuğun yetenekle doğrudan bir ilgisi olduğunu belirten ünlü sanatçı, “Ben Ses Tiyatrosu’nda sahne ile tanıştım. Türkiye’nin sayılı dansçılarından biriydim, aktör olmadan önce de iyi bir baletim. Modern dansların hepsini bilirim. Sanat bir yetenek meselesi. Güzel sanatların okulu yok, kitabı yok. Allah size o yeteneği vermemişse maalesef oyuncu olunmuyor. Beni sinemada kimse keşfetmedi, kendimi orda buldum” diye konuştu. Sanat hayatı boyunca 180 sinema filmi ve onlarca dizide yer aldığını ifade eden, Kolçak, Yeşilçam’ın Türk sinema tarihinin yüz akı olduğunu söyledi. Kolçak, “Benim Eşref Kolçak olmama ve başrol oynamama vesile olan yapım Neriman Köksal ile kamera karşısına geçtiğim, yönetmenliğini Şinasi Özonuk’un yaptığı 1953’de çekilen ‘Affet Beni Allah’ım’ adlı filmdir. Bu film, benim için Türk sinemasının kilometre taşlarından biridir ” dedi.

Oyunculuk hayatında en çok istediği rolün tarihi bir yapımda Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmet’i canlandırmak olduğunu ifade eden Kolçak, söyleşinin ardından öğrencilerle günün anısına fotoğraf çektirdi. Söyleşi öncesi söz alan okul müdürü Samet Karaoğlu ise “Ahde Vefa Yaşayan Sinema” etkinliğinin okullarında gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sanata ve sanatçıya hak ettiği değeri veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


23528_esref_201703171557.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 17 Mart 2017 Saat 16:56

Okunma Sayısı: 545

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları