Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Üniversitelilerin barınma sorunu çözülüyor

Sitenizde Yayınlayın...

 14 HAZİRAN 2017

BASIN BÜLTENİ

ÜNİVERSİTELİLERİN BARINMA SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YER TAHSİSİYLE HAYIRSEVER İŞADAMI SERTAÇ KARAALP TARAFINDAN GÖRÜKLE’DE YAPTIRILACAK KIZ ÖĞRENCİ YURDUNUN TEMELİ ATILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKAN BİR GENÇLİKLE TÜRKİYE’NİN BİR DÜNYA ÜLKESİ OLMA YOLUNDA İLERLEDİĞİNİ SÖYLEDİ.
- YURDUN YAPIMINI ÜSTLENEN ALPİŞ İNŞAAT A.Ş YÖNETİM KURULU BAŞKANI SERTAÇ KARAALP İSE ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN KULLANIM ALANI MİKTARININ YURTKUR’DAN 1,5 KAT DAHA FAZLA OLACAĞINI VURGULADI.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin yer tahsisiyle Hayırsever işadamı Sertaç Karaalp tarafından Görükle’de yaptırılacak kız öğrenci yurdunun temeli atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir gençlikle Türkiye’nin bir dünya ülkesi olma yolunda ilerlediğini söyledi. Yurdun yapımını üstlenen Alpiş İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Karaalp ise öğrenci başına düşen kullanım alanı miktarının Yurtkur’dan 1,5 kat daha fazla olacağını vurguladı.

Eğitim kurumlarına spor salonları kazandırılması, okulların fiziki eksikliklerinin giderilmesi, ortak sınavlara sponsorluk, okullara spor malzemesi desteği başta olmak üzere eğitim yatırımlarını hep ön planda tutan Büyükşehir Belediyesi, eğitimde çıtayı iyice yükseltti. Bir taraftan kent merkezindeki eski okulların yenilenmesine yönelik yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan üniversite öğrencilerinin en önemli sorunu olan barınma konusunu da çözüme kavuşturuyor. Daha önce Görükle Anafartalar Caddesi üzerindeki bir binayı Şehit Ömer Halisdemir Erkek Öğrenci Apart Evleri olarak Milli Türk Talebe Birliği öğrencilerinin konaklama hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi şimdi de Görükle’ye kız öğrenciler için yurt kazandırıyor. Görükle’de eski koza kooperatifine ait 3600 metrekare alanı yurt yapılması için kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi, inşaatın yapımı noktasında da Alpiş İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Karaalp ile işbirliğine gitti. Alpiş İnşaat tarafından yapılacak Ramazan Karaalp Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu’nun temeli törenle atıldı.

Önceliğimiz eğitim
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, vatanına, milletine, devletine, bayrağına, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir gençlik ile Türkiye’nin bir dünya ülkesi olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Ülkenin geleceği olan gençlerin en iyi şekilde yetişmesi amacıyla 10 yıldır hükümetin bütçede ilk sırayı eğitime ayırdığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bu yatırımlarla birlikte ilkokul 2 olan ülkemizin eğitim seviyesi ortalaması orta 2’ye kadar yükseldi. İnşallah daha da yükselip, dünya ortalamasına ulaşacağız. Bunun için Büyükşehir Belediyesi olarak biz de yoğun bir çalışma içindeyiz. 12 farklı noktada okullarımız yapılıyor. 600’ün üzerinde okulun ihtiyaçlarını karşıladık. Her yıl 300 binin üzerinde gencimize spor yaptırıyoruz. Görükle’de de öğrencilerimiz en önemli sorunu barınma ile ilgili. Bu sorunun çözümüne yönelik güzel bir proje hayata geçiyoruz. Katkı sağlayan hayırsever işadamımız Sertaç Karaalp ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güven içinde barınma
Hayırsever işadamı Sertaç Karaalp de eğitime yapılan desteğin, ülkenin geleceğine yapılan en sağlam yatırım olduğunu belirterek, bu inançla önemli bir hayır işine başladıklarını vurguladı. Okumak için şehir dışından, Bursa’ya misafir olarak gelen gençlere güven içinde barınacakları bir yurt kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Karaalp, 6 bin 100 metrekare kapalı alana sahip 5 katlı yurdun 200 yatak kapasiteli olacağını kaydetti. Ramazan Karaalp Kız Öğrenci Yurdunda; yemekhane, kantin, çok amaçlı salon, kütüphane, internet odası, kapalı spor salonu, fitness salonu gibi sosyal donatı alanlarının da yer alacağını ifade eden Karaalp, “Engelli öğrenciler de tabi ki unutulmadı. Onlar için de ayrı tasarımlı odalar hazırlanacak. Yurtta kalacak öğrenci başına düşecek kullanım alanı Yurtkur’un belirlediği oranların 1,5 katı daha fazla olacak. Proje yangın yönetmeliğine göre çizilmiş olup, 3 ayrı korunumlu, direkt bina dışına çıkılabilen yangın merdivenleri de bulunacak. Yine bu kapsamda normal asansöre ilave direkt dışarıya çıkış yapılabilecek yangın önlemli ikinci bir asansör de yer alacak. Bu hayırlı işte bize bu imkanı verdiği için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç da Görükle’de öğrencilerin en temel sorunu olan barınma ihtiyacının karşılanması adına önemli bir hizmetin hayata geçirildiğini belirtti.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve protokol üyeleri, otel konforunda olacak yurdun temelini attı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


24118_yurt_201706141627.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 14 Haziran 2017 Saat 16:25

Okunma Sayısı: 1072

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları