Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

 

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

TARİHİ: 7 - 12 Temmuz

NİTELİĞİ: ULUSLARARASI

KAÇ YILINDAN BERİ DÜZENLENDİĞİ: 1987

DÜZENLEYEN KURULUŞ:  Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı

KATILIMCILAR: Ortalama 20 konuk ülke topluluğu

ETKİNLİĞİN KONUSU: HALK DANSLARI

ETKİNLİĞİN AMACI: Kent halkına farklı ulusal kültürleri ve danslarını tanıma olanağı sunmak, bu değerleri Bursa’nın geleneksel kültür potası içinde kaynaştırarak kentimizi dünyanın folklorik merkezlerinden biri olarak lanse etmek... Geleneksel kültürel değerlerin unutulmasını önlemek, karşılaştırma olanağı sağlayarak çağdaş normlarda bilimsellik çerçevesinde yeniden gündeme getirmek... Farklı ulusları ve ulusal kavramları tatlı bir rekabet havası içinde kaynaştırabilmek, dünya insanlarının kardeşliğini evrensel barış ülküsü çerçevesinde ortaya koymak, bu yolla dünya barışına katkıda bulunmak... Ülkemizin ve insanımızın turistik zenginlikleri, konukseverliği, kültürel değerleri ile uluslararası alanda tanınmasını sağlamak ve yurdumuzun uluslararası tanıtımında aktif bir misyon üstlenmek...

GERÇEKLEŞTİRİLEN AKTİVİTELER: Katılımcı ülke halk dansları gruplarınca dans gösterileri ve sahne uygulaması alanında yarışma.

KISA TARİHÇE VE UYGULAMA: Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması, çalışmalarını otantik folklorik değerlerini çağdaş formlarda sahne koşullarına uygulayan halk dansları topluluklarının katılımına açıktır.Yarışmaya her ülkeden bir topluluk kendi ülkesinin folklorik danslarını sergilemek kaydı ile iştirak edebilir.

Yarışma ilk kez 1987 yılında 25 yıllık bir festival deneyiminin sonucunda gerçekleştirildi. Daha ilk yılında 13 ülkenin katılımı ile gerçekleşen yarışma uluslararası çevrelerde büyük beğeni ile karşılandı, haklı bir saygınlık kazandı. Ülkemizin konusunda ilk ve tek organizasyonu olan Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması geride bıraktığı süreç içinde bir çok dünya ülkesinden 350 Halk Dansları Topluluğu ile yaklaşık 16.000 kişiyi yüz akı ile ağırlayarak Bursa’yı dünya halk dansları festivalleri arasındaki ayrıcalıklı bir yere ulaştırdı. Kısa geçmişine karşın, UNESCO’ya bağlı IOF ve CIOFF tarafından benimsenerek uluslararası takvimlere alınan yarışmamız Dünya Halk Kültürleri Platformunda saygın bir yere sahiptir.

Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması bugün dünya’nın en önemli halk dansları organizasyonları arasında kabul edilmektedir. Yarışmaya her yıl onlarca başvuru arasından yapılan bir ön değerlendirme sonucunda en fazla 22 ülke katılabilmektedir. Bir prensip kararı ile ev sahibi olarak ülkemiz, organizasyonda  yarışmacı olarak yer almamaktadır. Geleneksel olarak her yıl 7 – 12 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen yarışma, 7 Temmuz günü Cumhuriyet Alanı’ndan kortej yürüyüşü ve Kültürpark Açıkhava Tiyatrosunda gerçekleştirilen resmi tören ile başlamaktadır. Yarışma süresince, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, Hamitler Açıkhava Tiyatrosu, K.Balıklı ve Temenyeri Açıkhava Sahnelerinde gösteri programları ve dış parklarda sokak gösterileri olmak üzere tümü halka açık yaklaşık 42 gösteri programı gerçekleştirilmektedir.