Haberler

ULUDAĞ'DA YETKİ KARMAŞASI BİTİYOR

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı Uludağ’ın planlarının tamamlanmasının ardından yetkilerin Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğini söyledi.

Ulusal TV’lerin Uludağ ile ilgili canlı yayınlarına katılan Başkan Altepe, sezon açılışını yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ile de bir araya geldi. Uludağ’ın doğal kimliğini koruyarak dünyadaki turizm merkezleriyle eşit kalitede hizmet sunan bir merkez haline getirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Başkan Altepe, “İlk defa bir belediye Uludağ’ın alt yapısından üst yapısına planlamasına kadar her alanda yetki talep etti. Alt yapıyla ilgili yetki Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Biz de çalışmalarımıza başladık. Çevre ve Orman Bakanlığı, Uludağ’ın planlanmasıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki yıl içinde planlamalar da tamamlanarak, onaylanması ve uygulanmasıyla üst yapı yetkileri de Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek. Bu noktada biz de hızla Uludağ’ın Bursa’ya ve Türkiye’ye yakışırı, planlaması, hizmet kalitesi, doğal güzellikleriyle dünyadaki turizm merkezlerini aratmayacak bir bölge haline gelmesi için çalışmalarımıza hız vereceğiz” dedi.

“Otopark sorunu çözülmeli”
Uludağ oteller bölgesinin en önemli meselelerinden birinin otopark olduğuna işaret eden Başkan Altepe, altyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra plan yetkilerinin de Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesiyle üst yapının düzenlenmesine de başlayacaklarını kaydetti. Bu çerçevede Uludağ oteller bölgesinin öncelikli çözülmesi gereken otopark sorununa el atacaklarını ifade eden Başkan Altepe, “Dünyanın hiçbir yerinde kayak merkezlerine kadar insan kendi araçlarıyla çıkamıyorlar. Belirlenen otoparklara araçlar bırakılıp kayak yapılacak alanları farklı ulaşım araçlarıyla gidebiliyorlar. Biz de bunu gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.

“Uludağ’a alternatif ulaşım”
Uludağ’a alternatif ulaşım konusunda da proje çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Başkan Altepe, yeni teleferik projenin çok yakında inşaatına başlanacağını kaydetti. Bunun yanı sıra Avrupa’nın birçok kış turizm merkezine dişli tren sistemi ile ulaşım sağlandığını hatırlatan Başkan Altepe, “Dişli trenle ilgili proje çalışmalarımız sürüyor. Teleferik bir yandan yenilenirken diğer taraftan da rüzgarlı ya da dişli tren üzerinde duruyoruz. Hava koşulların uygun olmadığı zamanlarda Uludağ’a ulaşımda önemli bir araç olan dişli treni Bursa’ya kazandırarak, Uludağ’ın her dönem canlılığını korumasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Ali Ağaoğlu da, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye Uludağ’a sahip çıkarak, sorunlarını çözme konusundaki kararlılığından dolayı teşekkür etti.

Başkan Altepe kayak yaptı
Başkan Altepe, görüşme ve röportajlardan sonra Uludağ’ın pistinde kayak yaparak, kayağa olan hasretini dindirdi. İşlerin yoğunluğundan dolayı uzun zamandır kayak yapmadığını söyleyen Altepe kayakta da ustalığını gösterdi.

Tarih: 27.12.2009 | Okunma sayısı:4344

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir