Haberler

Uludağ’da ‘4 nala’ ekoturizm

Font Boyutu

 11 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

ULUDAĞ’DA ‘4 NALA’ EKOTURİZM
- ULUDAĞ’I YILIN 12 AYI KULLANILABİLEN BİR TURİZM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK AMACIYLA BİR TARAFTAN FİZİKİ YATIRIMLARA HIZ VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, DİĞER TARAFTAN BÖLGENİN BİLİNMEYEN DEĞERLERİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK, YENİ YÜRÜYÜŞ PARKURLARINI BELİRLEMEK İÇİN ÇALIŞMALARA HIZ VERDİ.
- BURSA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA YEŞİL BURSA RAHVAN AT VE BİNİCİLİK KULÜBÜ İLE BİRLİKTE ULUDAĞ’DA ATLI YÜRÜYÜŞ ETKİNLİĞİ DE BAŞLAMIŞ OLDU.

BURSA - Uludağ’ı yılın 12 ayı kullanılabilen bir turizm merkezi haline getirmek amacıyla bir taraftan fiziki yatırımlara hız veren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan bölgenin bilinmeyen değerlerini gün yüzüne çıkarmak, yeni yürüyüş parkurlarını belirlemek için çalışmalara hız verdi. Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Yeşil Bursa Rahvan At ve Binicilik kulübü ile birlikte Uludağ’da atlı yürüyüş etkinliği de başlamış oldu.

Teleferik hattının yenilenmesi, oteller bölgesinin kanalizasyon, yağmur ve içme suyu hatlarına kavuşturulmasının yanında Uludağ’ı yeniden cazibe merkezi haline getirecek, spor tesisleri, otoparklar, kongre merkezi gibi projelerin de çalışmalarını yürütün Büyükşehir Belediyesi, Uludağ’ın keşfedilmemiş güzelliklerinin gün yüzüne çıkarılması çalışmalarına da hız verdi. Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı bünyesinde bugüne kadar 150’yi aşkın yazılı ve görsel eseri Bursa belgeliğine kazandıran Bursa Araştırmaları Merkezi, Yeşil Bursa Rahvan At ve Binicilik kulübü işbirliğiyle gerçekleştirdiği atlı yürüyüş ile Uludağ’ın fazlaca bilinmeyen tüm güzelliklerini kayıt altına alıyor. Yapılan çalışma ile kış turizm merkezi olmasının yanında ekoturizm ile hem çevreyi koruyup, hem de bölge halkının refahının ön planda tutulması amaçlanırken, diğer taraftan Uludağ’ın yılın birkaç ayı değil, 12 ay boyunca turizme kazandırılması planlanıyor.

Patikalar maceracı ve seyyahlara açılıyor
Kış sporlarının yanında alternatif spor dalları için de tam bir doğal plato olan Uludağ’da yeni patika ve yürüyüş rotalarının tespiti için Bursa Araştırmaları Merkezi ekibinin yaptığı çalışma Sarıalan’dan başladı. Patika ve arazi yollarını takip eden ekip, Dikilitaş Mevkii’nden, Milli Park gişelerine bir buçuk saatlik yürüyüşle ulaştı. Burada Yeşil Bursa Rahvan At ve Binicilik Kulübü Başkanı Mustafa Özpınar ile buluşan ekip, daha sonra atlara binerek, Süleymaniye Köyü’ne doğru hareket etti. Yaklaşık yarım saatlik atlı yolculuğun ardından Karaçukur Mevkii’nde Roma döneminden kalma taş döşeli tarihi bir yola ulaşan ekip, tarihi yolu fotoğraflarla belgeledi. Taş döşeli yoldan Kokarçeşme’ye ardından da Süleymaniye Köyü’ne ulaşan ekip, burada köylülerle çay molası verdi. Bir süre yorgunluk atan ekip, yine atlara binerek, Erikler, Kurbağalık, Köy Çeşmesi, İhsan Üzeri olarak adlandırılan güzergâhları takip ederek Horhor Mevkii’ne ulaştı. Burada atlardan inen ekip, 40 dakikalık yürüyüşün ardından Maksem’deki su deposuna vardı.
Bursa Araştırmaları Merkezi çalışanları ve Yeşil Bursa Rahvan At ve Binicilik Kulübü Başkanı Mustafa Özpınar, Uludağ’da yeni rotaların çizileceği bir sonraki buluşma için sözleştikten sonra atlı yürüyüşü tamamlamış oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.11.2014 | Okunma sayısı:2240

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir