Haberler

'ULUDAĞ'A SİSTEM GEREK'

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ’da yaşanan sorunların bir an önce çözülebilmesi için bölgenin bir sisteme kavuşturulması gerektiğini savundu.
TRT 1 Televizyonu sabah haberlerinde gazeteci Mustafa Metin’in sorularını yanıtlayan Başkan Altepe, “Yıllardır konuştuğumuz ama bir türlü çözüme kavuşturamadığımız sorunlar, bölgedeki yetki konusunun çözülmesiyle birlikte halledilecek. Böylece Uludağ’a bir sistem gelecek, her şey planlı olacak” dedi.
TRT 1’in sabah haberleri için Uludağ’dan yapılan canlı yayına konuk olan Altepe, Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’ı, Bursa’ya ve Türkiye’ye fayda getiren bir bölge yapmak için çalıştıklarını söyledi.

En Büyük Sorun Otorite
Uludağ’ın hak ettiği yere gelebilmesi için yurt dışındaki muadilleriyle aynı şekilde yönetilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Altepe, “Avusturya’da, İtalya’da, İsviçre’de bu tür bölgeler nasıl işletiliyorsa Bursa’da aynı şekilde işletilmeli ki hak ettiği yere gelebilsin. Burada en büyük sorun otorite. Uludağ’da; Çevre ve Orman Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve belediyeler gibi pek çok kuruluş yetki sahibi. Bu durum yıllardır, bölgenin planlı gelişmesine engel oluyor” dedi.

Yerinden Yönetilmeli
Dünyadaki diğer örnekleri gibi Uludağ’ın da yerelden yönetilmesi gerektiğini savunan Başkan Altepe, şöyle konuştu: “Bursa’dan Uludağ’a 45 dakikada ulaşıyoruz. Bölgenin sorunlarına da çözümlerine de hakimiz. Burası Bursa’nın bir mahallesi olarak değerlendirilmeli. Zaten bölgenin altyapısı bize devredildi. Biz de gerekli tüm planları yaptık, şu an ihale aşamasında bekliyor.”

Oteller Yıkılacak mı?
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘bölgenin bir sisteme kavuşturulması çalışması içinde bölgedeki otellerin yıkılıp yıkılmayacağı’ şeklindeki soruya ise şöyle cevap verdi:
“Önemli olan burayla ilgili bir planın hazırlanması ve bu planın uygulanmasıdır. Şu an plan hazırlanıyor. Hazırlanan plan adım adım uygulanmalıdır, öncelik buradadır. Diğer taraftan, biz Bursa merkezde de kentsel dönüşümler yaptık. Dönüşüm projesi uygulanacak bölgenin halkıyla görüşmeler yaptık, oturduk konuştuk. Olası sorunları çözdük ve projeyi uygulamaya geçirdik. Burada da benzer bir yöntem uygulanacak.”

Ulaşım teleferikte yoğunlaşacak
Bölgeye ulaşımda uygulaması planlanan projelerden de söz eden Başkan Altepe, özellikle yaz mevsiminde Uludağ’a ulaşımda ciddi problemlerinin yaşandığına dikkati çekti. Sorunun çözümü için teleferik kullanımını daha yoğun hale getireceklerini ifade eden Altepe, “Hattın oteller bölgesine uzatılması ve yeni sistem teleferikle çok daha fazla yolcu taşınmasıyla, Uludağ daha ulaşılabilir bir yer olacak” dedi.

Tarih: 21.01.2010 | Okunma sayısı:4321

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir