Haberler

ULUDAĞ´A SEYİR TERASI

Font Boyutu

 BURSA (İHA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi Uludağ´a seyir terası yapıyor. Oteller Bölgesi´nin altında radyolink istasyonlarının bulunduğu Bakacak mevkiine yapılan seyir terası sayesinde, yerli ve yabancı turistler artık daha rahat ve güvenli bir mekandan Bursa ovasını görebilecek.
Seyir terasının ilk bölümü, otomobillerin yanaştığı Telekom tesisleri önüne inşa edilecek. Seyir terası, vatandaşların talepleri doğrultusunda genişletilebilecek. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu´ndan geçen ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü´nün de onay verdiği ilk etap projede Bakacak meydanı düzenlenecek. Araçların park edeceği bölgedeki asfalt sökülüp zemine granit parke taşı döşenecek.

Vatandaşların şehri seyredecekleri alan ise 6 metrelik 50 demir kazık üzerine kurulacak ahşap kaplama platformdan oluşacak. Yarısı kazıklar üzerinde olan 500 metrekarelik bir seyir sahası oluşturulacak. Ziyaretçilerin taleplerine göre, çay servisi yapılacak küçük bir kafeterya kurulması da düşünülüyor.
Seyir terası projesi ile bölgede her yıl yaşanan ölümlü kazaların da önlenmesi hedefleniyor. Terastan vatandaşlar ve araçlar şehri rahatça seyredecek. Platform üzerinden yamaç paraşütü yapmak isteyenler de rahatlıkla atlayabilecek.

Uludağ Milli Park Müdürlüğü yetkilileri, seyir terasının vatandaşlar için memnuniyet verici olduğunu, tabiatı tahrip edici herhangi bir imalat olmayacağını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de, şehrin en çok ziyaret edilen bölgesine böyle bir tesisi 2 ayda kazandırmayı hedeflediklerini kaydetti. Yaklaşık 200 bin liralık bir harcama ile yapılacak seyir terası, kar olmayan 6 aylık dönemde hizmet verecek. Kar düştüğünde bölgeye karayolu ulaşımı kapanıyor.

Tarih: 21.07.2011 | Okunma sayısı:15119

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir