Haberler

ULUDAĞ'A ORTAK ÇÖZÜM ARAYIŞI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Olay TV’de yayınlanan ‘Ortak Çözüm’ adlı programda, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinde biri olan Uludağ’ı hak ettiği noktaya ulaştırmak için gereken tüm girişimlerin yapılacağını söyledi. Başkan Altepe, Uludağ’a özel yasa çıkarılmasıyla ilgili konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da ilettiğini kaydetti.
Başkan Altepe, Olay TV’de yayınlanan Hasan Boztürk’ün sunduğu “Ortak Çözüm” adlı programda yerel gazetelerin köşe yazarları Cennet Cankılıç, Serkan İnceoğlu, Türkan Genç ve Aysın Komitgan’ın ‘Uludağ’ hakkındaki sorularını cevapladı.

“Uludağ için altyapı projeleri hazır”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ’da bugün yaşanın sıkıntının asıl sebebi olan otorite boşluğunun bu dönemde bir nebze de olsa giderildiğini belirterek, altyapının Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ’da yapacağı çalışmaların hazır olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, bundan sonraki süreçte projelerinin hayata geçirilebilmesi için üstyapı ile ilgili pürüzlerin de ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Uludağ ile Davos farkı
Bursa’nın en önemli değerlerinden olan Uludağ’ın Davos ile kıyaslanamayacağını ve Uludağ’ın Davos’tan daha fazla doğal zenginliğe sahip olduğunu belirterek Başkan Altepe, beyaz cennetin bu artısının otorite boşluğundan kaynaklanan sorunlar nedeniyle kullanılamadığını dile getirdi. Uludağ’ı dünyanın en turizm merkezlerinden ve cazibe noktalarından biri haline getirebilmek için yönetim şeklini değiştirmenin şart olduğuna işaret eden Başkan Altepe, bu noktada Davos modelinin örnek alınabileceğini söyledi. Davos’un, şehirdeki yerel yöneticiler tarafından yönetildiğine dikkati çeken Başkan Altepe, “Çünkü o bölgedeki en iyi o şehrin yöneticileri bilir. Bu durum Uludağ için de geçerli. Uludağ’daki sorunları en iyi şekilde çözecek birileri varsa o da Bursa’nın yerel yöneticileridir” şeklinde konuştu.

“Uludağ’a gereken değer verilmeli”
Geçmişten bugüne Uludağ’a gereken önemin gösterilmediğini söyleyen Başkan Altepe, Uludağ’ın mevcut sorunlarına işaret ederek, “Oteller bölgesine araç girişinin engellenmesi gerekiyor. Uludağ’a gelen vatandaşlar araçlarının bıraktıkları otoparklardan paletli araçlarla gidecekleri bölgeye ulaştırılabilmeli. Böylece bölgedeki trafik sorununu da büyük ölçüde çözülmüş olacaktır” dedi.

Uludağ’da sağlık konusunda da sıkıntıların yaşandığını dile getiren Başkan Altepe, kayak yapmaya gelen vatandaşların acil ihtiyaçlarına cevap verecek gerekli donanımlara sahip sağlık görevlilerinin bulunmadığına dikkati çekti. Başkan Altepe, Uludağ’a gereken değerin verilebilmesi için yerel yöneticilerin bu işi sahiplenmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Sorunların kökten çözümü için yasa şart”
Uludağ’a yapılacak tüm yatırımların Bursa’da yaşayan vatandaşlara geri dönüşüm sağlayacağını kaydeden Başkan Altepe, yapılacak değişikliklerle Bursa’nın en önemli değerlerinden biri olan Uludağ’ı, dünyanın cazibe merkezi haline getireceklerini belirtti. Uludağ’da böyle bir potansiyelin mevcut olduğunu anlatan Başkan Altepe, “Uludağ’ı cazibe merkezi haline getirmek istiyorsak, ortada var olan bütün sorunları kökten temizlemek gerekir. Çünkü o zaman yatırımcı, buraya daha fazla değer biçer. Bu sorunların kökten çözümü için Uludağ’a özel bir yasanın hazırlanması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde bu konu hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştüm ve kendisine yasa teklifimizi ilettim” diye konuştu.

Tarih: 20.01.2010 | Okunma sayısı:4221

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir