Haberler

ULUDAĞ İLE İLGİLİ YASA TASLAĞI BAŞBAKAN'A SUNULDU

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ ile ilgili özel yasa taslağının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu, konuyla ilgili sürecin hızla ilerlediğini belirterek, alt yapının ardından üst yapı yetkisinin de alınmasıyla Uludağ’daki çalışmalara hız verileceğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısının açılışında yaptığı konuşmada belediyenin çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Fas’ta düzenlenen Afrika Zirvesi’ne katıldıklarını hatırlatan Başkan Altepe, Fas’ın başkenti Rabat’la işbirliği protokolü imzaladıkları vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’nin GYODER ile birlikte düzenlediği Gelişen Kentler Zirvesi sayesinde 300’ün üzerinde yerli ve yabancı yatırımcının Bursa’ya geldiğini ifade eden Başkan Altepe, özellikle Sıcaksu, İntam, yeni Yalova Yolu, kent meydanı ve Zafer parkı’na yapılacak kentsel dönüşümlerin önünün açılacağını kaydetti.

Uludağ ile ilgili taslak Başbakan’da
Başkan Recep Altepe, Uludağ’ın yeniden eski cazibesine kavuşması yönündeki çalışmaların da hızla sürdüğünü hatırlatıp, hedeflerinin Uludağ’ın imajını düzeltmek olduğunu vurguladı. Hazırladıkları Uludağ’a özel yasa tasladığını geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a sunduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Uludağ’ın güzel bir turizm merkezi olma yolunda gelişmesi, Türkiye ve dünyaya örnek olmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Başbakanımızla bir toplantı yaptık. Hazırladığımız ön yasa taslağını kendisine sunduk. Çevre ve Orman Bakanlığımızla görüştük. Süreçte herhangi bir sıkıntı yok. Altyapı yetkisi zaten bizde. Uludağ’daki kanalizasyon hattının Bursa hattına bağlanması büyük bir yatırım. Başta kanalizasyon hattı olmak üzere, kayak alanlarının yeniden düzenlenmesi, otopark yapılması, telesiyejlerin düzenlenmesi, günübirlik spor tesislerinin yapılması ve tüm bu yatırımların yürütülmesi gerekli. Plan çalışmaları tamamlandıktan sonra üst yapı da bize devredilecek. Tüm sorunların çözülmesi için de Büyükşehir Belediyesi’nin tek otorite olması gerekli. Bunun için de Uludağ’a özel yasa çıkması gerekli” diye konuştu.

Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesiyle ilgili de bilgiler veren Başkan Altepe, kapasitenin daha da yüksek olmasıyla ilgili bazı talepler olduğunu hatırlatarak, “Büyük bir stat yapıp, 3-5 bin kişi izlemeye gelecekse o yatırımın bir anlamı yok. Bizim amacımız tüm koltuklarının sezon başında kombine halinde satılması. Hedefimiz tüm koltukların dolduğu bir stat. Aksama olmadan inşaatın biran evvel başlaması ve 1,5 yıl içinde bitmesidir” dedi.
Restorasyonunu Modacı Faruk Saraç’ın yaptığı Fabrika-i Hümayun’daki çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden Başkan Recep Altepe, buranın örnek bir eğitim ve tasarım merkezi haline geleceğini belirtti. Gemlik kavşağı ve çalı yolundaki çalışmaların sürdüğüne değinen Başkan Altepe, Soğanlı Bulvarı’nda kamulaştırılan parsel sayısının 40’a ulaştığını ve yolun yaz aylarında büyük oranda açılmış olacağını kaydetti.

“Kimseden talimat almıyoruz”

Geçtiğimiz meclis toplantısında gündeme gelen Bursa 2020 Çevre Düzeni Planı Mustafakemalpaşa Bölgesi ile ilgili değişik talebi Başkan Altepe’nin önergesiyle yeniden gündeme getirildi. Bu konudaki eleştirilerini cevaplandıran Başkan Altepe, “Organize Sanayi Bölgeleriyle ilgili yasalar belli. Bu nedenle ilgilenmek istemediğimiz bir bölgeydi. Ancak Mustafakemalpaşa halkı bu konuda bizim karar almamızı istiyordu. İl genel meclisi kararını ve konuyu yeniden inceleyip, tekrar meclise iade ettik. Tam olarak içimize sinsin ve bir yanlışlık olmasın istedik. Birileri bize talimat verseydi, yeniden meclis gündemine getirmez talimatı uygulardık. Bu konuda Mustafakemalpaşa kamuoyunun hem fikir olması önemliydi. Biz de onları tamamlayıcı karar alalım dedik. Bu konuda kimsenin ne uyarısı ne de talimatı var” dedi.
Daha sonra yapılan oylamada, bölgede kirletici sanayilerin yer almaması oy birliğiyle kararlaştırıldı. Mecliste ayrıca önergeler de görüşülerek karara bağlandı.

Tarih: 14.01.2010 | Okunma sayısı:5866

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir