Haberler

ULUDAĞ DAĞ KOŞUSU İLE AVRUPA VİTRİNİNE ÇIKIYOR

Font Boyutu

4 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

ULUDAĞ DAĞ KOŞUSU İLE AVRUPA VİTRİNİNE ÇIKIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILACAK OLAN 10. AVRUPA DAĞ KOŞUSU’NA 30 ÜLKEDEN 500 SPORCU VE 250 ANTRENÖR KATILACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK BUGÜNE KADAR PEK ÇOK ULUSAL VE ULUSLARARASI ORGANİZASYONA İMZA ATTIKLARINI BELİRTEN BAŞKAN ALTEPE, DAĞ KOŞUSUNDA DA BURSA’NIN FARKINI BİR KEZ DAHA GÖSTERECEKLERİNİ SÖYLEDİ.
- GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ ÖMER GÜMÜŞ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ORGANİZASYONLARA DESTEK OLMANIN YANINDA KENTTEKİ SPOR YATIRIMLARININ YÜZDE 70’İNİ ÜSTLENDİĞİNİ KAYDETTİ.
- BUGÜNE KADAR 4 AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU BULUNAN AHMET ARSLAN İSE 5’İNCİ ŞAMPİYONLUĞUNU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR FORMASIYLA ELDE ETMEK İSTEDİĞİNİ VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 10. Avrupa Dağ Koşusu, 10 Temmuz Pazar günü Uludağ’da yapılacak. Bu uluslararası organizasyona 30 ülkeden 500 sporcu ve 250 antrenörün katılacağını belirten Başkan Altepe, Bursa’nın farkını bir kez daha herkese göstereceklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu, Avrupa Atletizm Birliği ve Bursa Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün organizasyonunda düzenlenen 10. Avrupa Dağ Koşusu, 10 Temmuz 2011 tarihinde Uludağ’da gerçekleştirilecek. Daha önce, Slovakya, Portekiz, İtalya, Polonya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Avusturya ve Bulgaristan’da düzenlenen şampiyonaya 30 Avrupa ülkesinden 500 sporcu ve 250 antrenör katılacak. Büyük erkekler, büyük bayanlar, genç erkekler ve genç bayanlar kategorilerinde gerçekleştirilecek olan şampiyonanın tanıtım toplantısı BUSKİ Tenis Kafe’de yapıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Gümüş ile Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Başoğlu’nun katıldığı toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar pek çok ulusal ve uluslararası müsabakaya ev sahipliği yaptıklarını kaydetti. Her müsabakadan sonra organizasyon komitelerinin bir sonraki şampiyona için yine Bursa’yı talep ettiklerini ifade eden Başkan Altepe, bu etkinlikte de Bursa’nın farkını ortaya koyacaklarını söyledi.

Hedefimiz sporu özendirmek
Ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına destek vermenin yanında toplumun her kesimine sporu özendirmek için kentin her köşesinde yatırım yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, spor salonları, yüzme havuzları, spor sahaları, temeli atılan stadyum ve proje çalışmaları süren kapalı atletizm salonu ve buz hokeyi gibi tesislerle Bursa’yı spor kenti yapmakta kararlı olduklarını vurguladı. Avrupa Dağ Koşusu’nun da Bursa ve Uludağ’ın tanıtımı açısından önemli olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Kış turizm merkezi olan Uludağ, yaz aylarında da atletizmin önemli bir branşına ev sahipliği yapacak. Müsabakalar TRT Spor kanalından canlı yayınlayacağı için bu Uludağ’ın ulusal ve uluslararası tanıtımı açısından da önem taşıyor. Şampiyonada mücadele edecek tüm sporculara şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

“İdareci olarak çok şanslıyım”
Gençlik ve spordan sorumlu bir idareci olarak Bursa’da çalışmanın büyük bir şans olduğunu belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Gümüş de önemli spor organizasyonlarına destek olmanın yanında Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki spor yatırımlarının yüzde 70’ini üstlendiğini kaydetti. Dağ Koşusu’nu düzenleme görevinin federasyon tarafından kendilerine verildiğini hatırlatan Gümüş, “Büyükşehir Belediyemizin önemli katkıları sayesinde bu organizasyonu düzenliyoruz. Destekleri nedeniyle başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hedef 5’inci şampiyonluk
Bugüne kadar 4 Avrupa Şampiyonluğu bulunan Büyükşehir Belediyesporlu Ahmet Arslan ise bu kez 5’inci şampiyonluk için mücadele edecek. Çalışmaları Milli Takımla birlikte Uludağ’da sürdüren ve tanıtım toplantısına katılan Arslan, Bursa Büyükşehir Belediyespor’a şampiyonluk yaşatmanın kendisini için önemli bir gurur olduğunu kaydetti.
Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Başoğlu da Ahmet Arslan’ın bu branşta önemli favorilerden biri olduğunu belirterek, şampiyonun Bursa’nın tanıtımına da önemli katkı yapacağını vurguladı.

Kortejle başlıyor
Şampiyona’nın resmi basın toplantısı 9 Temmuz’da tarihi belediye binasında yapılacak. Açılış töreni de aynı gün saat 16.00’da kent müzesinde gerçekleştirilecek. Irgandı köprüsünden Atatürk Anıtı’na kortej yürüyüşü yapılacak, Atatürk Anıtı’nda da mehter ve kılıç kalkan gösterileri düzenlenecek. Yarışlar ise 10 Temmuz Pazar günü saat 10.30-12.30 arasında gerçekleştirilecek. Genç bayanlar Kadıyayla’dan start alıp, 3400 metrelik parkurun ardından Sarıalan’da yarışı tamamlayacak. Zeyniler’den start alacak genç erkekler ve büyük bayanlar 8500 metrelik parkurun ardından Sarıalan’a ulaşacak. Teferrüç’ten start alacak büyük erkekler de 12 bin metrelik parkuru tamamlayıp Sarıalan’da yarışı tamamlayacak.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 04.07.2011 | Okunma sayısı:5117

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu