Haberler

ULUABAT TURİZMİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uluabat projesinin şehre vizyon katacağını belirterek, "Nil nehri gibi içinde insanlar gezecek. Kullanacağımız araçları Amerika´dan getireceğiz" dedi.

TGRT Haber´in konuğu olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe önemli açıklamalarda bulundu. Bursa´nın çılgın projesi olarak görülen ve Uluabat Gölü ile denizi birleştirecek kanalın çalışmalarına başladıklarının müjdesini veren Altepe, "Gölle deniz arası 38 kilometrelik kanal var. Biz onu temizleyerek eski haline kavuşturmak istiyoruz. Bölge turizmine büyük katkı sağlayacak. Onun çevresinde bir çok proje yapmayı hedefliyoruz. Oradaki çalışmalar başladı. Kurumlarımız ile yoğun bir faliyet başlatmış oluyoruz. Kanalın içindeki araçları bile Amerika´dan getirteceğiz" diye konuştu.

"YÜZÜNE BAKILMAYAN ZİYNETLERİMİZ, BURSA´NIN VİZYONUNU ARTTIRDI"
Tarihi mekanların şehrin ziyneti olduğunun altını çizen Altepe, "Özellikle şehrin merkezinde bu eserlerin ayağa kaldırılması gerekiyordu. Bunlara eskiden taş yığını gözüne bakılıyordu. Şimdi artık bunların içine girildiği zaman, restore edildiği zaman, şehre ne kadar vizyon kattığını, değer kattığını görüyoruz. Bunlar artık içinde yaşanabilir hale geliyor. Bursa´nın her sokağı tarih kokuyor, her sokağına kitap yazılır" şeklinde konuştu.
Bursa´nın yaşanabilir hale gelmesi için gece ve gündüz demeden çalıştıklarını hatırlatan Altepe, "Bursa, Türkiye´nin en hızlı büyüyen şehirlerin önde geleni. Son 50 yılda İstanbul´dan 3.5 kat hızlı büyüdü. Çok hızlı bir büyüme. Avrupa şehirlerine gidiyorsunuz 50 sene öncesi ile hala aynı" dedi.

"ULAŞIMDA EN ÇOK YATIRIM BURSA´YA YAPILIYOR"
Ulaşımda en çok yatırımın Bursa´ya yapıldığını söyleyen Recep Altepe, "Günde 40 bin civarında araç çevre yolunu kullanıyor. Artık şehir içinde büyük araç sıkıntısı kalmadı. Şehri başbatan başa geçerken sıkıntı yaşamıyorsunuz. Yapılan kavşaklar var. Metropollerin en büyük sıkıntısı ulaşım. Ulaşım meselesi hiç bir zaman bitmez. Şehrin bir yanından bir yanına binlerce insan gidiyor. Bizim faal olan 25 kilometre metro hattımız var. 3 ay içinde 6 kilometre daha bitiyor. Kestel etabını ihale ettik başlıyoruz, 1.5 yıl içinde oda bitecek. Toplam demir ağı 40 kilometre olacak. Çarşı´dan geçen metro şehrin bütün noktalarını birleştiriyor" diye kaydetti.


"GEMLİK, MUDANYA BİZİM VİTRİNİMİZ"
Mudanya ve Gemlik´in vitrin olduğunu söyleyen Altepe, "Onlara biz vitrinimiz olarak bakıyoruz. Mudanya Belediyesi önünde iskelenin kalkıp temizlenmesi gerekiyor. Oradaki iskeleler bu kadar yıldır kullanılmış ve çürümüş. Sahillerin temizliğine destek veriyoruz" şeklinde konuştu.

Tarih: 26.05.2011 | Okunma sayısı:6076

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir