Haberler

ULUABAT SU SPORLARININ MERKEZİ OLUYOR

Font Boyutu

 16 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

ULUABAT SU SPORLARININ MERKEZİ OLUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN PROJESİ SAYESİNDE ULUABAT, TÜRKİYE KANO FEDERASYONU’NUN MÜSABAKA TAKVİMİNE GİRDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ULUABAT’I MARMARA DENİZİ’NE BAĞLAYAN KANALIN TURİZME AÇILMASI KAPSAMINDAKİ ÇALIŞMALARININ BİR AYAĞINI OLUŞTURAN SU SPORLARI KONUSUNDA İLK ADIMI ATTI.
- BAŞKAN ALTEPE, KANO YARIŞLARI İÇİN ULUSLARARASI PARKUR ÖZELLİKLERİNE SAHİP OLAN BÖLGEDEKİ ÇALIŞMALARI KISA SÜREDE TAMAMLAYIP, ULUABAT’I ULUSAL VE ULUSLARARASI YARIŞLARA HAZIRLAYACAKLARINI SÖYLEDİ.
- TÜRKİYE KANO FEDERASYONU BAŞKANI PROF.DR. SAMİ MENGÜTAY, GEREKLİ HAZIRLIKLARIN TAMAMLANMASI HALİNDE ÖNÜMÜZDEKİ YIL TÜRKİYE ŞAMPİYONASININ ULUABAT’TA YAPILABİLECEĞİNİ KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Uluabat’ı Marmara Denizi’ne bağlayan kanalı turizme açma projesi kapsamında ilk somut adım atıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine Bursa’ya gelen Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Sami Mengütay, uluslararası parkur özelliğine sahip olan Uluabat’ı müsabaka takvimine aldıklarını ve hazırlıkların tamamlanması halinde önümüzdeki yıl Türkiye Şampiyonası’nın Uluabat’ta yapılabileceğini söyledi.

Bursa’nın dağından denizine, göllerinden akarsularına kadar tüm doğal kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan 38 kilometrelik kanalı turizme kazandırma projesine hız verdi. Proje kapsamında bölgede su sporlarının da geliştirilmesi hedefi doğrultusunda Bursa’ya davet edilen Kano Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Sami Mengütay, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte bölgede incelemelerde bulundu. Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu ve Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç’un da katıldığı gezide, airbota binen Prof.Dr. Sami Mengütay, kanal üzerinde parkuru inceledi.

“Uluslararası müsabakalara uygun”
Kano sporunda uluslararası parkur için 1 kilometre uzunluğunda düz hat olması gerektiğini dile getiren Prof.Dr. Mengütay, İzmir karayolu köprüsü ile göl arasındaki mesafenin uluslararası müsabakalar için uygun olduğunu söyledi. Denize kadar olan 38 kilometrelik hattın ise kano maratonlar için ideal olduğunu ifade eden Mengütay, “Bursa her ne kadar kara şehri olarak bilinse de, denizi, gölleri ve akarsularıyla özellikle su sporları için uygun potansiyele sahip. İncelediğimiz bölge uluslararası parkur özelliğine sahip ancak bu bölgede sporcular için soyunma kabinleri, küçük isteleler, yürüyüş yolları gibi rekreatif çalışmalar yapılması gerekli. Büyükşehir Belediyemizle koordineli bir şekilde bunları kısa sürede tamamlayabiliriz. İlk etapta ulusal ölçekli müsabakaları burada başlatabiliriz” dedi.

Türkiye şampiyonası için yeşil ışık
Türkiye şampiyonasının bu yıl Temmuz ayında Adapazarı’nda yapılacağını hatırlatan Prof.Dr. Mengütay, gerekli hazırlıkların tamamlanması halinde önümüzdeki yıl Türkiye Şampiyonluğu’nun Uluabat’ta yapılabileceğini müjdeledi. Kano sporuna olan ilginin her geçen gün arttığını hatırlatan Mengütay, “İlk etapta Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kupası düzenleyerek, bu bölgeye ilgiyi çekebiliriz. Bunun için çalışmaları başlatalım. Böylelikle gençlerimizin su sporlarına olan ilgisini de artırmış olabiliriz” diye konuştu.

“Uluabat su sporlarının merkezi olacak”
Uluabat’ı Marmara Denizi’ne bağlayan kanalı turizme kazandırma hedefi doğrultusunda tüm argümanları kullandıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, “Kano Federasyonu Başkanımız bölgeyi müsabakalar için uygun buldu. Bizim hedefimiz de buraya canlılık kazandırmak, buraya olan ilgiyi artırmak. Bunun için ulusal ve uluslararası müsabakalar için yapılması gereken çalışmaları hemen başlatıyoruz. Bursa’nın bu değerini de en iyi şekilde kullanmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarla Uluabat, su sporlarının merkezi olacak” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 16.06.2011 | Okunma sayısı:6167

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu