Haberler

ULU CAMİ İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTU

Font Boyutu

17 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

ULU CAMİ İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN AVLUSU YENİDEN DÜZENLENEN VE DIŞ CEPHESİ TEMİZLENEN ULU CAMİ’NİN 1958 YILINDAKİ ÇARŞI YANGININDA ZARAR GÖREN AHŞAP ŞADIRVANLARI DA İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTU.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin en önemli anıtsal yapılarından biri olan Ulu Cami’de başlatılan cephe temizleme ve çevre düzenlemeleri tamamlandı. Ulu Cami’nin, 1958 yılındaki çarşı yangınında büyük zarar gören iki ahşap şadırvanı da ilk günkü ihtişamına kavuştu.

Osmanlı’nın ilk eserlerini verdiği Bursa’da 1402 yılında Yıldırım Beyazıt Han tarafından yaptırılan Ulu Camii’nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan cephe temizleme ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar kapsamında cenaze namazının kılındığı alanda çitle çevrili yeşil alan yeniden düzenlendi ve tören yapılan alan genişletildi. Yeşil alandaki ağaçlar korunurken, bölgedeki toprak zemin kaldırılıp, abdest alma çeşmeleri daha geriye alınarak daha fazla cemaatin rahatça cenaze, cuma ve bayram namazı kılabileceği büyük bir alan ortaya çıkarıldı. Ayrıca zemin yarım metre aşağıya indirilerek caminin dışındaki su tahliyesini sağlayan drenaj kanalları yeniden aktif hale getirildi. Çalışmalar kapsamında Ulu Cami’nin kuzeyindeki alt avluda bulunan ve 1958 yılındaki çarşı yangınında büyük zarar gören şadırvanların üzerleri, orijinalinde olduğu gibi ahşap kubbelerle örtülerek ihtişamlı bir görüntüye kavuşturuldu.

En önemli buluşma mabedi
Yıldırım Beyazıt Han tarafından yaptırılan, ilk Cuma namazını Somuncu Baba’nın kıldırdığı ve Süleyman Çelebi’nin de imamlık yaptığı Ulu Cami’nin Bursa’nın en önemli değerlerinden biri olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cuma namazının ardından vatandaşlara pilav ikram etti. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Milletvekilleri Mustafa Öztürk, Hakan Çavuşoğlu ve İsmet Su, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte konuşan Başkan Altepe, Ulu Cami’nin Bursa’ya yakışır hale getirildiğini kaydetti. Bursa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk durağının Ulu Cami olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Cami çevresindeki yaklaşık 2 bin metrekare alanlı avluyu yeniden düzenledik. Vatandaşlarımız hem avluda rahatlıkla namaz kılabilecek hem de yürüyebilecek. Bunun yanında çarşı yangınında kül olan şadırvanların ahşap kubbeleri de yeniden düzenlendi” dedi.
Törene katılan Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk ile Hakan Çavuşoğlu da özellikle son iki dönemdir Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması yönünde önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 17.06.2011 | Okunma sayısı:10405

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu