Haberler

ULAŞIM SORUNUNA BİR NEŞTER DAHA VURULDU

Font Boyutu

27 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

ULAŞIM SORUNUNA BİR NEŞTER DAHA VURULDU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN PROJELENDİRİLEN ÖZLÜCE KAVŞAĞI’NIN TEMELİ TÖRENLE ATILDI.
- BAŞKAN ALTEPE, ÖZLÜCE KAVŞAĞI’NIN TAMAMLANMASININ ARDINDAN SANAYİ BÖLGELERİNE GELEN AĞIR TONAJLI ARAÇLARIN ARTIK KENT MERKEZİNE GİRMEYECEĞİNİ, BÖYLELİKLE TRAFİK YÜKÜNÜN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Özlüce Kavşağı’nın temeli törenle atıldı. Törende konuşan Başkan Altepe, Özlüce Kavşağı’nın tamamlanmasının ardından özellikle sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçların kent merkezine girmesine gerek kalmayacağını böylelikle merkezdeki trafik yükünün daha da azalacağını söyledi.

Bursa’nın ulaşım sorununu raylı sistem ve alternatif yolların yanı sıra kavşaklarla çözüme kavuşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Özlüce Kavşağı’nın temelini düzenlenen törenle atıldı. Sağanak yağmura rağmen katılımın yoğun olduğu törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve çok sayıda davetli katıldı.

Ulaşıma yıllık 200 milyon TL’lik yatırım
Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirirken, ulaşımın sorun olmaktan çıkması için de önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir bütçesinin üçte ikisinin ulaşım yatırımlarına ayrıldığını ve ulaşıma yıllık 200 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi. Bursaray’ı üniversite ile buluşturacak olan Görükle hattında çalışmaların hızla sürdüğünü ve ilk 3 istasyonda yolculu seferlere yılbaşına kadar başlanacağını kaydeden Başkan Altepe, “Bunun yanında Emek hattında da çalışmalar hızla sürüyor. Bursaray’ı kentin doğu yakası ile buluşturacak olan 7 duraklı 8 kilometrelik Kestel hattıyla ilgili çalışmalarımız da hızla sürüyor” dedi. Raylı sistem çalışmaları sürürken, ulaşımın düğüm noktaları olan bölgelerdeki kavşak düzenlemelerinin de devam ettiğini hatırlatan Başkan Altepe, Emek Kavşağı’nda çalışmaların hızla sürdüğünü, temeli atılan Özlüce Kavşağı’nın ardından Buttim, Demirtaş ve Bademli Kavşakları ile ilgili çalışmaların startını vereceklerini belirtti.

“Ağır tonajlı araçlar kent merkezine girmeyecek”
Sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşım konusunda Özlüce Kavşağı’nın kilit bir noktada olduğunu dile getiren Başkan Altepe, Özlüce Kavşağı tamamlandıktan sonra sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçların kent merkezine girmesine gerek kalmayacağını söyledi. Özlüce ile Geçit’i, Minareli Çavuş üzerinden birbirine bağlayacak olan yeni yolda da çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Başkan Altepe, “Yeni açılacak yol İzmir yolu Özlüce Kavşağı ile Mudanya yolu Geçit Kavşağını birbirine bağlayacak. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve Pilot sanayiden çıkan ağır tonajlı araçların çevre yoluna bağlanmaları için alternatif bir güzergah oluşturacağız. Bu sayede ağır tonajlı araçlar kent merkezine girmeden Özlüce Kavşağı’ndan sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşabilecekler” diye konuştu.
Törende söz alan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de, Özlüce Kavşağı’nın bölge için büyük önem taşıdığını yıllardır dile getirdiklerini belirterek, “Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımıza çök teşekkür ediyoruz. Bu bölge için önemli bir ihtiyaç bu kavşakla ortadan kalkacak. Bu yolun Mudanya yolu ile bağlantısının yapılması da bu bölge için önemli bir ihtiyaç. Bu konuda da Büyükşehir Belediyemizden destek bekliyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından kent merkezini önemli bir trafik yükünden kurtaracak olan Özlüce Kavşağı’nın temeli atıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 27.10.2010 | Okunma sayısı:6801

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu