Haberler

Üftade Tekkesi ve Camii yeni yüzüyle hizmete açıldı

Font Boyutu

 8 Mart 2014 Cumartesi

BASIN BÜLTENİ

Üftade Tekkesi ve Camii yeni yüzüyle hizmete açıldı 

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında 4 milyon TL harcayarak yenilediği Üftade Tekkesi ve Camii, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı törenle hizmete açıldı.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında 4 milyon TL harcayarak yenilediği Üftade Tekkesi ve Camii, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı törenle hizmete açıldı.

İlk günkü haline kavuştu

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması hedefiyle tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla kenti adeta bir açık hava müzesine dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, ayağa kaldırdığı eserlere Üftade Tekkesi’ni de ekledi. Vakıflar Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve restorasyonu için önceki yıllarda cami derneğinin Osmangazi Belediyesi’nin desteğiyle başlattığı restorasyon çalışmalarından bir sonuç alınamayan tarihi yapının ayağa kaldırılması için 2010 yılında devreye giren Büyükşehir Belediyesi, Üftade Mehmed Muhiddin Hazretleri tarafından 16. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılan cami ve tekkeyi ilk günkü orijinal haline kavuşturdu.

Başkan Altepe’ye tebrik

Bursa’nın tarih şehri kimliğini vurgulayan, İstanbul’un babası olan Edirne’nin Bursa’nın çocuğu olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şehirdeki birçok tarihi eser gibi Üftade Tekkesi ve Camii’nin de yenilenmesi nedeniyle Başkan Altepe’yi kutladı. Osmanlı’nın 500 yıl boyunca dünyaya barış, adalet ve hoşgörü dağıttığını, Osmanlı’dan kopan bölgelerin sıkıntılardan kurtulamadığını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Bizler, dünden ders alan, dündeki değerlerimizin anlamını iyi kavrayan, o değerlerin gölgesinde medeniyet sunacak bir anlayışın mensuplarıyız. Onun için bu restorasyon çalışmasını sadece bir yenileme ya da yaşatma değil ecdadın anlayışına sahip nesillerin dünyaya bir mesajı olarak algılamamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah buralar, muhteşem tarihi geçmişten muhteşem tarihi geleceğe yürüyüşün adımları olacaktır” dedi.

Bursa’nın yerel yönetimler anlamında çok farlı bir dinamik yakaladığını, Türkiye’de herhangi bir yerel yönetime örnek olmanın artık Bursa’ya yakışmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bursa, yerel yönetimler anlamında dünyaya örnek olacak anlayışı yakaladı. İngiltere’ye, Brüksel’e, Londra’ya gittiğimizde örnek yerel yönetim olarak İstanbul diyoruz, Bursa diyoruz. Ben bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi tebrik ediyorum” diye konuştu.

4 milyon TL harcandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Üftade Hazretlerinin, Aziz Mahmud Hüdayi gibi birçok önemli talebesini yetiştirdiği tarihi tekkenin ayağa kaldırılması için 2010 yılından itibaren yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi yapıyı çevreleyen binaların kamulaştırılarak yıkıldığını, tekkenin dergah ve mescitle beraber baştan sona yenilendiğini, çevre yollarla birlikte yaklaşık 4 milyon TL’lik harcama yapıldığını belirten Başkan Altepe, “Emir Sultan, Üftade Hazretleri, Somuncu Baba, İsmail Hakkı Bursevi gibi birçok evliyayı bağrında yaşatan Bursa’mız önemli bir restorasyonu daha gerçekleştirmiş oldu. Mescit dışında büyük bölümü günümüze ulaşamayan 500 yıllık Üftade Tekkesi ve Camii’ni tekrar gün yüzüne çıkardık. İnşallah inanç turizmi açısından önemli bir durak olan burası, sosyal ve kültürel bir merkez niteliğini kazanacak. Üftade Hazretleri’nin koruma altındaki kıyafetleri ve eşyaları da burada özel bir bölümde sergilenecek” şeklinde konuştu.

Vali Karaloğlu’dan teşekkür

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Üftade Hazretleri’nin Bursa’ya anlam veren en önemli manevi şahsiyetlerden biri olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce harap vaziyette bulunan tekke ve camiyi restore ederek adeta ihya ettiğini belirten Karaloğlu, “Bursa yerel yönetimler açısından şanslı bir şehrimiz. Osmanlı kuran, ona 130 yıl başkentlik yapan, Osmanlının beylikten devlete devletten imparatorluğa dönüşmesinde önemli rol oynayan bir coğrafyamız. Dolayısıyla birçok tarihi esere sahip bulunuyoruz. Tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasında, restore edilmesinde Büyükşehir Belediyemizin çok büyük gayretleri var. Bugün de ayağa kalkan eserlerden birini hizmete açıyoruz. Tarihin ayağa kaldırılması nedeniyle başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’daki tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi’yle ortak hareket ettiklerini bildirdi.

Açılışa yoğun ilgi

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Bursa Müftüsü Prof.Dr. Mehmet Emin Ay’ın okuduğu duanın ardından, kurdela keserek tekke ve camiyi yeniden hizmete açtı. Molla Fenari Mahallesi’nde bulunan tekke ve caminin açılışına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Açılışa, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ve Önder Matlı, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, eski dönem milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Üftade Tekkesi ve Camii, 2010 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda 2 katlı ahşap planlı olarak restore edildi. 6500 metrekarelik alana sahip tekke ve cami alanında ibadet yerleri, 10 adet oda, bay-bayan abdest yerleri, mutfak ve personel odaları, çile mekanı yer alıyor. Peyzaj düzenlemeleri ve otopark alanıyla birlikte dış mekanda, 2 adet tarihi çeşme bulunuyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 08.03.2014 | Okunma sayısı:11877

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu