Haberler

"Uçak seferleri için gün sayıyoruz"

Font Boyutu

 21 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

"UÇAK SEFERLERİ İÇİN GÜN SAYIYORUZ"
- TÜRSAB GÜNEY MARMARA BÖLGESEL YÜRÜTME KURULU TOPLANTISINDA BURSALI TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENT TURİZMİNE CAN DAMARI OLACAK HAVA ULAŞIMININ BAŞLAMAK İÇİN GÜN SAYDIĞINI AÇIKLADI.

BURSA - TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu toplantısında Bursalı turizmcilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent turizmine can damarı olacak hava ulaşımının başlamak için gün saydığını açıkladı.

TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu toplantısı, TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş´un ev sahipliğinde Shereton Otel´de yapıldı. Bursalı turizmcilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´nin yanı sıra TÜRSAB Asya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Nezih Üçkardeşler de katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplantıda yaptığı konuşmada, Bursa´dan ihtiyaç duyulan bölgelere yapılacak uçuşların başlamak için gün saydığını söyledi. Bursa Hava Yolları´nın kurulumuyla ilgili işlemleri gerçekleştirdiklerini, şu anda uçak firmalarıyla son görüşmeleri sürdürdüklerini belirten Başkan Altepe, "Hangi uçakları kaldıralım, hangisiyle başlayalım? Nasıl başlarsak daha sağlıklı olur? Bunun hesaplarını yapıyoruz. Bursa´ya, şehrin hedeflerine uygun bir oluşum için son aşamalara geldik." dedi. Hava ulaşımını gerçekleştirilecek uçakların belirlenmesinin ardından kısa zamanda faaliyete geçmek istediklerini ifade eden Başkan Altepe, "Eğer turizmde iddialıysak, daha da gelişmek istiyorsak hava ulaşımında güçlü olmak, odak olmak zorundayız. Sadece bir hava alanı da yeterli değil, daha çok olmalı. Erişilebilirlik konusunda herhangi bir eksiğimiz olmamalı. Bunun mücadelesini veriyoruz. İnşallah çok kısa zaman sonra bu hedefimize ulaşmış olacağız." diye konuştu.

300-500 bin nüfuslu ülkelerin hava alanlarının yüzlerce uçakla çalıştığını hatırlatan Başkan Altepe, 25 sanayi bölgesine sahip, Türkiye´nin sanayide ikinci büyük ili olan, binlerce fabrikası bulunan Bursa´nın hava ulaşımında çok zayıf kaldığını anlattı. Yaşanan eksikliği gidermek BHY´den önce İstanbul´a deniz uçağı ve helitaksi seferlerini başlattıklarını, aksaklıkların önüne geçmek için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Bursa´dan değişik noktalara uçabilecek, insanları taşıyabilecek hava köprüsü kurmak için tüm imkanlarımızı değerlendiriyoruz. Yılbaşından sonra, Bursa´yla İstanbul hava ulaşımına dahil edilecek, 2 yeni deniz uçağımız geliyor. Bursa´nın merkezinden İstanbul´a 25 dakikada uçabilen, helikopter taksi seferlerini koyduk. Artık buradan, şehrin merkezinden 25 dakikada Taksim´in göbeğine ulaşabiliyoruz. Hizmetlerimiz artarak devam edecek. Sırada çok şey var. Allah nasip ederse, önümüzdeki yıl dolu dolu geçecek" şeklinde konuştu.

TÜRSAB Asya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Nezih Üçkardeşler ise, Başkan Altepe´nin gerçekleştirdiği çalışmalarla Bursa´ya yeni bir dönemi yaşattığını ifade etti. Bursa´yı 30 yıl öncesinden bildiğini, kentin 30 yıl öncesinde otellerinde banyo yapılan, çamaşır yıkanan konumdan bambaşka bir evreye geçtiğini söyleyen Üçkardeşler, "Bugün baktığımızda Bursa, insanı adeta zaman tüneline sokuyor. Yenilenen tarihi eserleri, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusunda gerçekleştirilen çalışmalar, kente ve Bursa´yı bilenlere adeta yepyeni, heyecanlandırıcı bir dönemin kapılarını açtı" ifadelerini kullandı.

TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş da, Bursa´nın tarihi mirasını ve kültürünü, han ve hamamlarını, surlarını, önemli değerlerini ortaya çıkartıp turizmcilerin hizmetine sunan Başkan Altepe´ye teşekkür etti. Konuşmasında Başkan Altepe´nin Uludağ´ın gerçek anlamda turizme açılması konusunda gösterdiği çabalara da değinen Akkuş, "Teleferik hattının oteller bölgesine kadar uzatılması, Uludağ ve Bursa´ya inanılmaz bir artı değer katacak. Oteller bölgesine kadar çıkacak olan misafirlerimiz, karayolundaki sıkışıklığa ve tehlikeye maruz kalmadan, rahatlıkla kayak pistlerinin olduğu bölgelere ulaşabileceklerdir. Bu hizmetin turist sayısını en az 2 kat artıracağı da tartışılmaz bir gerçektir" açıklamasında bulundu.
Konuşmaların ardından turizmciler adına TÜRSAB Asya BYK Başkanı Nezih Üçkardeşler ile TÜRSAB Marmara BYK Başkanı Mehmet Akkuş, Başkan Altepe´ye teşekkür plaketi takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.11.2013 | Okunma sayısı:4702

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu