Haberler

TÜRKİYE'NİN PARLAYAN YILDIZI BURSA

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından 7 – 8 Ocak tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek “Gelişen Kentler Zirvesi” ile kentin yerli ve yabancı yatırımcı açısından bünyesinde barındırdığı fırsatlar gözler önüne serilecek.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, GYODER Başkanı Turgay Tanes ile birlikte İstanbul Feriye’de gerçekleştirdiği basın toplantısında, Bursa’daki değişimin ve gelişime dikkat çekmek, bilgilendirmeler yapmak ve hizmet sektörüne yönelik yatırımcıları kente çekmek için 7-8 Ocak 2010 tarihinde Gelişen Kentler Zirvesi’nin Bursa’da düzenleneceğini söyledi. Dünyada artık kentlerin yarıştığına vurgu yapan Başkan Altepe, Türkiye’de nüfusun yüzde 80’ninin belediyelere bağlı olan merkezlerde yaşadığını, bu yüzden kentin yöneticilerine büyük işler düştüğünü ve gelecek nesillerin yaşadığı kentleri yöneticilerin planladığını kaydetti.

“Bursa 50 yılda 17 kat büyüdü”
Başkan Altepe, köklü medeniyetlerin beşiği bir kent olan Bursa’nın aynı zamanda bir turizm, eğitim, sanayi ve tarım şehri olduğunu örneklerle anlattı. 25’in üzerinde sanayi bölgesi bulunan Bursa’nın bu kadar cazibeli bir kent olmasının yaşamak için tercih edilen bir kent olmasını da beraberinde getirdiğini anlatan Başkan Altepe, “Bursa son 50 yılda 17 kat büyüdü. Dinamikleriyle güçlü olan Bursa her türlü birikimiyle fırsatları da içinde barındırıyor” dedi.

“Bursa gelecek vadeden bir kent”
Kentin geleceğinin daha aydınlık olması için gereken çabayı sarf ettiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’nın el atılması gereken onlarca yüzlerce noktası var. Biz de bu dönemde Bursa’nın yaşayan bir tarih ve turizm kenti olmasını istiyoruz. Bir yandan yıpranmış dokuların yenilenmesi ve kimliğini ayağa kaldırılarak gelecek kuşaklara aktarılması konusundaki çalışmalarımız hızla sürüyor. Uludağ’dan sahiline kadar havaalanından stadyumuna kadar kente kazandırılması gereken her konuya el atıyoruz. Atılacak her adım ve yapılacak her iş için ortaya bir irade koyuyor ve bu iradenin arkasında duruyoruz. Kentin her türlü sıkıntısını çözmek için hazırız. Çünkü bir kentimizi ve ülkemizi seviyoruz. Sevgimizi de ancak çalışarak, hizmet ederek gösterebiliriz” diye konuştu.

Fırsat alanları yatırımlara gezdirilecek

7 – 8 Ocak tarihlerinde ilk kez Bursa’da gerçekleştirilecek Gelişen Kentler Zirvesi’nde, Bursa’nın gayrimenkul alanındaki yatırım potansiyelinin konuşulacağını anlatan Başkan Altepe, zirvede aynı zamanda kentsel dönüşüm fırsatları ile kriz sonrası öngörü ve değerlendirmelerin de ele alınacağını belirtti. Zirvede Bursa’daki konut gelişim alanları ve konaklama tesislerinin de konuşulacağını ifade eden Başkan Altepe, “Zirvenin ikinci gününde örnek prestijli yatırıma yönelik alanları yatırımcılara yerinde göstereceğiz. Sıcaksu, İntam, Gökdere, Atatürk Stadyumu, Kent Meydanı ve diğer cazibe alanları yerinde incelenecek. Böylece Bursa yakından tanıtılacak” şeklinde konuştu.

“Kentin altyapısı sanayiye doydu. Bursa’nın kültür ve turizm potansiyelini ön plana çıkarmak istiyoruz”
Bursa’nın kentsel gelişimini değerlendiren Başkan Altepe, “Konut açığımız yok. Beklentilerimiz daha çok konaklama alanları açısındandır. Bursa Türkiye’de en çok gezilmesi gereken illerin başında olması gerekiyor. Sadece Uludağ’ın gezilmesi gereken 100’e yakın noktası var. Bursa Bursalıların bile tam manasıyla tanıyamadığı her köşesinde ayrı özelliği olan bir kenttir. Türkiye üretiminin yüzde 20’lerine ulaşan Bursa’nın alt yapısı artık sanayiye doydu. Biz bundan sonra turistik ve tarihi değerlerin gün yüzüne çıkmasını istiyoruz. Bursa’da çok büyük dinamik var. Her türlü yetişmiş elemanın bulunduğu, yatırımın yapıldığında karşılığının alınabileceği bir şehir Bursa... Bursa’nın kültür ve turizm potansiyelini kullanmak istiyoruz. Yabancı turistimiz 100 binin üzerinde. Artık bu rakamı milyonlara çıkartmak istiyoruz. Osmangazi Belediye Başkanlığı görevimizde yaptığımız dönüşümler, tarihi ve kültürel projeler Bursa’nın cazibesini daha da arttırdı. Şu anda 10’un üzerinde 5 yıldızlı otel inşaatı devam ediyor. Biz de bunlara imkan sağlıyoruz” dedi.

“Hedef hizmet sektörünün gelişmesi”
Bursa’da artık hizmet sektörünün gelişmesini istediklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Bursa’da yatırımların hizmet yönünde yapılmasını istiyoruz. Biz kentin şimdiden sonra nasıl gelişmesini istiyorsak o yönde kararlar alıyoruz ve gelişmesinin yolunu açıyoruz. Bursa’da geçen dönem yaptığımız tarihi mirasın korunması projelerimizi UNESCO örnek aldı. Türkiye’de yüksek nitelikli sanatlara yönelik sahnelerin ilki Bursa’da Merinos Kongre Merkezi’nde y?????????????????????????q?????????????????????? ?           %       ???????????@????????????,??????????????????????????????????????????????????Ó??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ???!À?V?B?B???V???T???????????V?B?B???V??apılıyor. Bursa’da yeni alanları imara açmıyoruz. Belirlenen bölgelerin dokusunu değiştiriyoruz. Kızyakup Mahallesi’nde bunu uyguladık. Sıcaksu’da da yeni bir konuklama alanı olacak. Otobüs işletmesinin alanını turizm ve konaklama tesisi alanına dönüştürdük. Projelerimiz şehrin vizyonunu geliştiren projelerdir. Bunlara birikimlerin bir araya gelmesi ile şekil verilecek. Uludağ’ın altyapısının düzenlenmesiyle ilgili yetki de Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Yaklaşık 50 yıldır hizmet almayan Uludağ’da artık yatırımlar ve çalışmalar başlayacak. Yapılacak düzenlemelerle Uludağ’ı Türkiye’nin turizm merkezi haline getireceğiz. Yani Bursa artık yatırım ve projelerini turizm potansiyelini harekete geçirecek şekilde planlıyor” dedi.

“Aldığından fazlasını hak eden iller mercek altına alınacak”
GYODER Başkanı Turgay Tanes ise ilki Bursa’da düzenlenecek Gelişen Kentler Zirvesi ile aldığı yatırımdan çok daha fazlasını hak eden illerin mercek altına alınacağını kaydetti. Zirvede yatırımcılarla kentlerin temsilci ve yöneticilerini karşı karşıya getirerek varsa sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alınacağını anlatan Başkan Altepe, “Çok büyük bir büyüme yaşayan gayrimenkul sektöründen pay alması gerektiğine inandığımız Bursa ilini de Gelişen Kentler Zirvesi’nin ilk ev sahibi yaptık. Bursa’da yıllardan beri süre gelen kentsel dönüşüm ve gayrimenkul yatırımları bizim de dikkatimizi çekti. Yatırım firmaları bir kentte yatırım yapmak istediklerinde kendi imkanlarıyla o ille ilgili uzun araştırmalar sonunda yatırım kararı alıyorlar. 2008 yılı gayrimenkul sektörü için bir daralma dönemi olarak geçti. Kredi faizlerindeki düşüş oranı ile yaşanan artışı saymazsak bu yıl da daralma ile geçti. 2009’dan sonra 2010’da artış yaşanacağı bekleniyor. Ancak 2008 yılı öncesindeki devrelere 2012 yılı başında ulaşabileceğiz. 2012 yılında bu dengelere ulaşabiliriz derken eskisi kadar olmasa da istikrarlı bir canlanma döneminin başlayacağına inanıyoruz. Bu yüzden hazırlıklara girmemiz gerekiyor. Bunun için de yatırımcılara yol gösterecek şekilde Gelişen Kentler Zirvesi’nin düzenledik. Bursa’da başlayacak olan zirve Anadolu’nun diğer kentlerinde de devam edecek” diye konuştu.

“Bursa stratejik ve lojistik açıdan önemli bir kent”
Bugün Almanya’da nüfusu 1 milyonu aşan şehir sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini kaydeden Tanes, “Ancak ülkemizde birçok kentin nüfusu 1 milyonun üstündedir. Bursa bu illerin arasında en önde gelen illerden biridir. Yıllık yüzde 3,5 nüfus artışına sahip olan uluslararası geçiş noktalarında olan bir ildir.  Geçiş noktası olması lojistik için önemlidir. Birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış, kış, yaz ve kültür turizmi açısında önemli olan Bursa son dönemde gayrimenkul alanındaki gelişimi yatırımcıların da dikkatini çekmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi ise özel sektör firması gibi şehirle ilgili tüm projeksiyon ve vizyonlarını piyasada faaliyet gösteren gayrimenkul firmalarından hizmet alacak kadar profesyonelce ortaya koyan bir belediyedir. Böylesine dinamik bir kentte hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri ise gerçekten hayranlık uyandırıcı” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, toplantı sonrasında yerel ve ulusal basın temsilcilerinin sorularını cevaplandırarak, Bursa’nın gelişen yüzünü anlattı.

Tarih: 08.12.2009 | Okunma sayısı:4760

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir