Haberler

TÜRKİYE’DE İLK KEZ “ENGELSİZ ALAN” UYGULAMASI BURSA’DA BAŞLADI

Font Boyutu

02 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

TÜRKİYE’DE İLK KEZ “ENGELSİZ ALAN” UYGULAMASI BURSA’DA BAŞLADI
- BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ’NİN KAMU KURUMLARI VE HALKA AÇIK YERLERE AİT BİNALARDA YAPTIĞI İNCELEME SONUCUNDA İLK ETAPTA 15 KURUM ‘ENGELSİZ ALAN’ BAYRAĞINI ALMAYA HAK KAZANDI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin, Bursa Valiliği tarafından görevlendirilmesiyle kamu kurumları ve halka açık yerlere ait binalarda yaptığı denetimler sonucunda ilk etapta 15 kurum ‘Engelsiz alan’ bayrağı almaya hak kazandı.

Bursa Valiliği’nin kamu binalarının engellilerin hizmet almasına uygunluğunu denetlemesi için görevlendirdiği Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 230 binada incelemelerini tamamladı. İncelemeler neticesinde toplam 15 kamu kurum ve kuruluşu, engelli vatandaşların rahat bir şekilde hizmet alabileceğini gösteren ‘Engelsiz alan’ bayrağı ve stickerleri almaya hak kazandı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle, ‘Engelsiz alan’ bayrakları kamu kurum ve kuruluşların yetkililerine Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih tarafından teslim edildi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Türkiye’nin en aktif kent konseyi olarak her zaman Türkiye’de ilkleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Yine Türkiye’de ilk kez kamu binalarının denetimini Bursa Kent Konseyi’nin yaptığını belirten Başkan Pala, “Bursa Valiliği, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nden 8 arkadaşımızı resmi olarak görevlendirmiş, arkadaşlarımız da Bursa’daki 230 kamu kurum ve kuruluş binasını denetlemiştir. Standart formlarla yapılan 119 soru sorularak binalar incelenmiş, raporlar tutularak Bursa Valiliğine teslim edilmiştir. İnceleme sonucunda binaların yüzde 63’lük kısmında olumsuz sonuçlara ulaşıldı. Tüm kamu binalarının engelli vatandaşlara uygun hale gelmesi için de son bir yıla girildi. Bu sorunların daha hızlı hallolmasına katkı sağlamak amacıyla bizler de ‘Engelsiz Alan’ çalışmasını başlattık” dedi.

Kamu kuruluşlarını bu çalışmalara teşvik etmek amacıyla Türkiye’de ilk kez ‘Engelsiz Alan’ kavramını geliştirdiklerini ifade eden Başkan Pala, “İncelemeler neticesinde ‘Engelsiz Alan’ bayrağını almaya hak kazanan kurumların, engellilere en uygun ve rahat şekilde hizmet verebildiğini gösterecek. Bayrağı gören engelli arkadaşlarımız o kurumlar gönül rahatlığıyla işlemlerini halledebilecek. İlk aşamada 15 kurumumuz bu bayrağı almaya hak kazandı” diye konuştu.

İncelemeler sonucunda uygulamaya yeni başlanan ‘Engelsiz Alan’ bayrağı ve stickerlarını almaya ilk hak kazan kurumlar şunlar;
“Merkez Bankası, Burbak, Yenişehir Havaalanı, Burkent, Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Uludağ Üniversitesi, Merinos AKKM, Osmangazi Belediyesi, Binted, Bursa Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Burfaş, Mütareke İlköğretim Okulu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzur Evi, Korupark AVM ve Bursa Valiliği”

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 02.07.2011 | Okunma sayısı:4435

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir