Haberler

Türkiye´de eşi benzeri yok

Font Boyutu

 Yeni stadyum inşaatının mekanik projesini hazırlayan firmanın genel müdürü Hamit Mutlu yaptığı açıklamada, Türkiye`de son zamanlarda bazı statlarda özelikle kış aylarında zeminle ilgili sıkıntılar yaşandığını, bunun günlerce kamuoyunda konuşulduğunu kaydetti.

Bursa`da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyumda bu sıkıntıların yaşanması adına farklı bir proje hazırladıklarını anlatan Mutlu, "Gerek drenaj gerekse alttan ısıtma sisteminde son teknolojiyi uygulayacağız. Stadyum tamamlandığında zeminle ilgili drenaj problemi hiç bir zaman yaşanmayacak. Çok karlı havalarda ve benzeri noktalarda kar tutması buzlanma gibi durumlarla karşılaşılmayacak. Bu stat faaliyete geçtiğinde görsel güzelliğinin yanı sıra saha zemini konusunda da adından söz ettirecek" diye konuştu.


ÇATIDA BİRİKEN SULAR DEĞERLENDİRİLECEK

Mutlu, yeni stadyumun çatı bölümünün Bursaspor`u simgeleyen ``timsah`` şeklinde yapılacağını, bu nedenle burada büyük bir çatı alanı olacağını dile getirdi.

Hazırladıkları projede stadyumun çatı bölümünde biriken yağmur sularının değerlendirilmesini de düşündüklerini anlatan Mutlu, şunları söyledi:

"Burası ayrıca çok çevreci bir yapı olacak. Çatı alanınında biriken yağmur sularını biz bodrum katımızda 2 noktada 2 bin 500 tonluk su deposuna alıp tekrar bu suları saha sulamasında kullanarak, `yağmurun hasadı` dediğimiz işlemi yapacağız. Ayrıca sadece seyircilerin kullandığı yerlerde değil, diğer bölümlerde kullanılan lavabolardaki ve duşlardaki suları da toplama sistemiyle bir noktada toplayıp, filtreleyip rezervuarlarda klozet temizleme suyu olarak kullanacağız. Ayrıca stadyumun her tarafını yangın koruma tesisatlarıyla donattık. Soyunma odaları, toplantı salonları, ticari alanlar, localar gibi yerde aynı anda soğutma, aynı anda ısıtma yapabilecek sistemler de tasarlandı."

ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN TRİJENERASYON SİSTEMİ

Hamit Mutlu, stadyumda ayrıca elektriğin büyük bölümünün de burada üretileceğini anlattı. Stadyuma 1.2 megawatt gücünde elektrik üretebilme şansı veren trijenerasyon sistemi de kurduklarını vurgulayan Mutlu, şöyle devam etti:

"Hem doğalgazla elektrik üretirken aynı zamanda açığa çıkan ısıyla da ısıtma veya soğutma yapabilme imkanına tanıyan bir sistemimiz var. Burada 150 kilometrelik bir boru ağı var. Binanın çok noktasında biz bu boru ağları vasıtasıyla tüm tesisatlarımızı besleyebiliyoruz. Ayrıca istediğimiz her yerdeki, binanın her noktasındaki ısıtma, soğutma, havalandırma, aspiratörler, vantilatörler, yangın sistemi gibi mekanik tesisat cihazlarını bir noktadan izleyebiliyor ve çalıştırabiliyoruz. Burayı işletecek olan arkadaşlarımız bir bilgisayarlar vasıtasıyla herhangi bir noktaya gitmeden bütün cihazları kontrol edebilir ve bunların rahatlıkla çalıştırabilir olacak. Biz bu projeyi tasarlamadan önce Almanya`da 2 stadı, Türkiye`de de Şükrü Saraçoğlu ve TT Arena Statları`nı gezdik. Mekanik bazda bizim burada oluşturduğumuz sistemlerle şu an onların olan mevcut sistemleri arasında dağlar kadar fark var. Dünya standartlarının çok üstünde bir stadyum Bursa`da yapılıyor."

Haber Kaynağı: AA

Tarih: 26.02.2014 | Okunma sayısı:3690

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir